Az MSZP-nek az utóbbi egy évben megnőtt az önbizalma, Gyurcsányék kiválása, és a Demokratikus Koalíció megalakulása sem apasztotta le a párt támogatottságát – állapította meg Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ (MPK) szakértője legfrissebb elemzésében. Kétségtelen, hogy ma az MSZP az ellenzék vezető ereje, nélküle a kormányváltás a jelenlegi erőviszonyok tükrében nem tűnik reálisnak – tette hozzá.
Tavasszal a József Attila Alapítvány tette közzé az MSZP programvázlatát, amelyről azóta interneten is vitát folytathatnak a hozzászólók. Mivel a jelenlegi trendek szerint a Fidesz 2014-es esetleges leváltása esetén egy baloldali jellegű új kormányban erősen valószínűsíthető a szocialisták részvétele, fontos értelmeznünk ezt a dokumentumot – hangsúlyozza az MPK szakértője. „Tegyünk kísérletet e programvázlat alapján annak a kérdésnek a megválaszolására: milyen országot szeretnének a szocialisták ismételt hatalomra jutásuk esetén?”
Közhelygyűjtemény
Nagy szerint a kérdésfeltevés annál is inkább indokolt, mert a programvázlat az önbizalomban nem szűkölködő és hangzatos „Ajánlat Magyarországnak” címet viseli. Márpedig az szokott ajánlatot tenni, aki erősen bízik annak tettre válthatóságában, vagyis az MSZP azt sugallja, hogy nagyon is hisz abban, hogy „ajánlata” 2014-ben kormányzati cselekvésekben ölt majd testet – vélekedik az elemző.
A dokumentum a Fidesz kormányzásának éles hangú vádirata, de a 39 oldalas irat nagyobb része az MSZP megoldási javaslatait is tartalmazza. Furcsa módon, mégsem kapunk alapos képet arról, mihez kezdenének a szocialisták a kormányzati hatalommal – állapítja meg Nagy. A politikai elemző szerint a programvázlat inkább közhelyek, és jámbor óhajok gyűjteménye, semmint kormányzati döntéssé átkonvertálható ötletek foglalata. Pár példa erre: „fejlődő és szolidáris Budapestre van szükség”, „vissza kell adni a munka világát a munkából élőknek”, „óvni kell a már meglévő munkahelyeket”.
Zárójelben a középrétegek
Feltűnő, hogy a programvázlat mennyire hanyagolja az ideológiai kérdéseket – véli a szakértő. Az MPK munkatársa szerint egy jól sikerült ideológiai alapvetés megmondaná, milyen alapállásokból vezeti le a párt a megoldási javaslatait, vagyis milyen víziót kíván kialakítani. Ehhez képest az MSZP-re továbbra is jellemző az ideológiai tétovaság, és ez ki is ütközik a programvázlaton – teszi hozzá. Alig esik szó a nemzeti kérdéshez való viszonyulásról, és ez a hiányosság nemcsak a Medgyessy-féle „nemzeti közép” formulájához, hanem a Programtanács korábbi anyagaihoz képest is visszalépés – fogalmazott Nagy.
Mintha a „harmadik út” magyarországi projektjének (Gyurcsány) befejeződésével a középrétegek megnyerése is zárójelbe került volna az MSZP-ben, és e helyett a lecsúszott, a szegények érdekvédelme kerül előtérbe – vélekedett az elemző. Nagy úgy látja, megfeledkeznek arról, hogy ezen – Magyarországon kétségtelenül nagy, méghozzá fájdalmasan nagy – rétegek közül sokan szeretnének felemelkedni (vagy visszaemelkedni), például a középosztály szintjére, nekik sem ártana mondani olyan programelemeket, amelyek az ő helyzetük javítására szolgálnák.
Szerethető MSZP?
Ehelyett az MSZP elmenekül a Fidesszel folytatott harctól a középosztály terepén, és a nehezebb sorban élők felé fordítja tekintetét – áll az elemzésben. Nagy szerint itt sem következetes önmagához: Mesterházy többször is védelmébe vette a Bajnai-kormány politikáját, amely során többek között az MSZP akkori szavazóbázisát érzékenyen érintő 13. havi nyugdíj és közalkalmazotti bérek teljes megvonására szánta el magát. Némi ellentmondás feszül az erőteljesebb baloldali profil, és a korábbi Bajnai-intézkedések utólagos támogatása között, bár ennek feloldására nincs jó megoldás: Mesterházynak, és a szocialistáknak korábbi önmagukkal kellene szembeszállniuk, hiszen az MSZP képviselői megszavazták az akkori intézkedéseket – állítja a Méltányosság szakértője.
„A Fidesz folyamatos ostorozása ugyanis leginkább olyan szavazói környezetben érvényesülne a legjobban, amelyben elsöprő a kormányleváltó hangulat.” Erről azonban ma még nem beszélhetünk. Ha viszont nem holtbiztos a Fidesz-leváltása, akkor meg kell teremteni egy új, szerethető MSZP képét, bár ez már túllép a programalkotáson – vélekedik a szakértő.
Megbosszulhatják magukat
Nagy úgy látja, az innovatív megoldások helyett az MSZP a Fidesz-ellenes szavazók összegyűjtésére összpontosít, ezt mutatja a kormánykritika túlsúlya. A párt abban reménykedik, hogy akár ez is elegendő lehet a kormány leváltásához. Hogy ez valóban nyerő stratégia lehet-e, két évvel a választások előtt kockázatos volna megjósolni, de ennek jócskán megvannak a kockázatai – teszi hozzá.
A szakértő szerint ez a stratégia arra épít, hogy a Fidesz-kormány teljesítménye olyannyira gyenge, hogy kellőképpen elolvad majd a kormánypártok támogatottsága az MSZP választási győzelméhez. Nem ad azonban választ arra a helyzetre, hogy ha a Fidesznek mégis sikerülne javítania a kormányzás minőségén, és valamelyest növelnie a választói elégedettséget – mondta. Ha ez bekövetkezne, akkor a fentebb emlegetett – a programvázlatból is kitűnő – hiányosságok elkerülhetetlenül megbosszulják majd magukat, és aláássák a kormányváltás lehetőségét – zárul az elemzés.