Azeri ügy: a magyar fél jóhiszeműen járt el

Az erdélyi magyar–örmény egyesületek vezetői nyilatkozatban fejezték ki sajnálatukat az azeri Ramil Sahib Safarov „politikai vihart kavaró” kiadatása kapcsán.

2012. 09. 10. 11:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A négy magyar–örmény szervezet vezetői az MTI-hez hétfőn eljuttatott nyilatkozatukban helytelenítik, hogy „az ügyben többen szinte kizárólagosan és egyoldalúan Magyarország felelősségét emelik ki, és meggondolatlansággal vádolják a magyar államvezetést”. Az erdélyi magyar–örmény szervezetek kinyilvánítják, hogy átérzik örményországi testvéreik fájdalmát. Mélységesen elítélik ugyanakkor az azerbajdzsáni vezetést, amely „minden ígéretet megszegő tettével, és azáltal, hogy a gyilkosból nemzeti hőst faragott”, kellemetlen helyzetbe sodorta a magyar kormányt, és rontotta Magyarország nemzetközi megítélését.

Az erdélyi magyar–örmény szervezetek megítélése szerint az azeri vezetés mellőzte a nemzetközi jogszabályokat, és kijátszotta a magyar részről jóhiszeműen, a nemzetközi jogi szabályoknak megfelelően, az európai értékrend szellemében megkötött megegyezést. Felvetik, hogy az eset megismétlődését a kiadatás nemzetközi jogszabályozásának a felülvizsgálatával lehetne elkerülni. Az erdélyi magyar–örmény szervezetek szélsőségeseknek tartják ugyanakkor azokat a megközelítéseket is, amelyek ez egyetlen esetből kiindulva megbélyegzik a magyar nemzetet.

Szabó várja a választ

Szabó Máté, az alapvető jogok biztosa az MTI-hez eljuttatott hétfői közleményében azt írta: törvény által biztosított jogai alapján „a kiadatás előkészítéséről, a magyar kormány döntését megalapozó körülményekről, okairól, hátteréről, az azerbajdzsáni kormány esetleges konkrét, írásos garanciájáról, illetve az ügyben a kiadatás óta tett vagy tenni tervezett intézkedésekről várja a miniszter válaszát”. Az ombudsman a tárcavezetőnek írott levelében – amelyre 15 napon belül várja a miniszter válaszát – emlékeztetett arra, hogy a hazai jogszabályok értelmében a kiadatásra csak akkor kerülhet sor, ha a másik fél biztosítja Magyarországot arról, hogy az elítélt ki fogja tölteni hátralévő büntetését, ám a katonatiszt Safarov Azerbajdzsánban elnöki kegyelmet és kitüntetést kapott, nemzeti hősként ünneplik.

Bárándyt is érdekli az azeri kiadatás

Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának tagjai hasonló kéréssel fordultak hétfőn a miniszterhez: Salamon Lászlónak, az alkotmányügyi bizottság KDNP-s elnökének ismertetése szerint a testület egyik tagja, az MSZP-s Bárándy Gergely kért betekintést a Ramil Sahib Safarov büntetésének átadásával összefüggő ügyiratokba a minisztertől. Navracsics Tibor erre reagálva közölte, hogy engedélyezi a betekintést, igény esetén az alkotmányügyi bizottság többi tagjának is.

 

 

Magyarország augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek. Szerzs Szargszján örmény elnök aznap bejelentette, országa felfüggeszti a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal. Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szeptember 2-án hivatalába kérette Azerbajdzsán budapesti nagykövetét, akit diplomáciai jegyzékben arról tájékoztatott, hogy Magyarország elfogadhatatlannak tartja Azerbajdzsán lépését.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.