A bűnözőket az után kapták el, hogy másfél hete feljelentést tett egy cég, mert weboldalát a hackerek megtámadták és elérhetetlenné tették. A készenléti rendőrség emberei öt különböző helyszínen fogták el a gyanúsítottakat, köztük két fiatalkorút. A házkutatások során a nyomozók számítástechnikai és mobil kommunikációs eszközöket, adathordozókat foglaltak le. A gyanúsítottak tettüket elismerték, és szabadlábon védekezhetnek. A rendőrség számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt indított eljárást.
A gyanúsítottak egy úgynevezett IRC-kapcsolatrendszerben chateltek, ahol mostanság jellemzően egymást keresik azok, akik döntően heccből és jópofaságból követnek el hasonló cselekményeket – fogalmazott Garamvölgyi László. Főként weblapoknak okoznak mesterséges túlterhelést, amitől azok elérhetetlenné válnak – tette hozzá az ORFK szóvivője.
Az Alaptörvényt is átírták
Az Anonymous aktivistái korábban márciusban behatoltak az Alkotmánybíróság honlapjára, és átírták az Alaptörvényt, majd a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal oldalát törték fel és írták át hasonló módon.
Antal Lajos, a Deloitte Zrt. Informatikai biztonság és adatvédelem üzletágának vezetője a támadások kapcsán korábban a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy vannak azok a hackerek, akik üzleti célból, gazdasági előnyszerzés céljából vagy kifejezetten károkozás miatt törnek be informatikai rendszerekbe. Az Anomymus megnyilvánulásai, az Ab-incidens leginkább abba az irányba mutat, hogy politikai okok állnak a háttérben – fejtette ki a szakértő.
Antal szerint ha egy virtigli magyar hacker egy magyar számítógépről egy magyar internetszolgáltatón keresztül megtámad egy magyar szájtot, akkor az nem feltételez túl nagy felkészültséget, és biztosan gyorsan lebukik. A magyar jogrend szerint ugyanis a magyar nyomozóhatóság valamennyi területen el tud járni, kötelezheti az internetszolgáltatót, hogy adjon ki adatot, „lefoglalást eszközölhet” és így tovább. De ezek a hackertámadások általában sokkal szofisztikáltabbak – vélte a szakértő.
Kormányt buktatnának?
A hazai jobbközép kormánnyal szembeni ellenérzését támaszthatja alá a szervezetnek, hogy 2011. december 21-én az Anonymous finnországi csapata Twitter-üzenetben fenyegette meg Magyarországot. „Orbán és a Fidesz elnyomó törvényeivel megöli a demokráciát Magyarországon” – írta üzenetében a csoport.
A szervezet magyar Facebook-oldalán pedig a következő üzenet áll: „Az Anonymous vagyunk. Felhívjuk a figyelmet a visszaélésekre. Igazságot, igazságosságot, egyenlőséget és szólásszabadságot akarunk. A cenzúra, a vállalati kapzsiság és a korrupció ellen vagyunk. Hatalomváltást akarunk! Egy légió vagyunk. Nem felejtünk, nem bocsátunk meg. Számíts ránk!”
Visszasegítették Ficót a hatalomba?
Az Anonymus-csoport sokszor hivatkozik arra, hogy ők politikailag függetlenek, de ezt egyáltalán nem támasztja alá az idei szlovákiai választási kampányban játszott szerepük sem. Mint ismert a választások előtt három hónappal láttak napvilágot olyan felvételek, miszerint főként jobbközép közéleti szereplőket fizetett le a Penta nevű pénzügyi csoport. Az ottani Anonymus közösség egyértelműen a tiltakozók mellé állt és a Penta csoport ellen is támadást intéztek, amivel áttételesen az akkor még ellenzékben lévő erőket segítette. Ficóék később abszolút többséget szereztek a választáson többek között a Gorrila-ügynek köszönhetően.
A nemzetközi hálózat idei egyik legnagyobb visszhangot kiváltó akciója az volt, hogy – igaz, csak alig egy percre – feltörték a New York-i tőzsdét is, de nekimentek idén Ukrajnának és olajipari óriáscégeknek is.