Budapest világháborús ostroma során nem csupán a pesti oldalt bombázta porrá a Vörös Hadsereg. A budai Várban magát meghúzó, és végül a kitörést választó Waffen SS és Wehrmacht csapatok február elejéig védekeztek itt. A pusztítás nyomán így az épületek nagy része megsemmisült, a várfalakban pedig hatalmas károk keletkeztek. A sérült falszakaszok állagmegőrzésére az elmúlt évtizedekben kevés figyelmet fordítottak, toldozták-foldozták őket, de átfogó felújításra nem került sor, aminek az utóbbi esztendőkre katasztrofális következményei lettek.
Két évvel ezelőtt egy komoly esőzés következtében a Babits sétány és a Várszínház mögötti falszakasz megsérült, és félő volt, hogy gyors beavatkozás nélkül teljesen megrogyhat a budai Vár Duna felőli része. A várfalból kihulló kövek, az elmozduló falrészek azonnali beavatkozást igényeltek. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő, mint az állami tulajdonú műemlékingatlanok kezelője 2011 júliusában döntött arról, hogy felújítja a kritikus falszakaszokat.
Idén januártól kilenc hónap alatt varázsolták újjá a keleti kortinafalat, a Savoyai terasz alatti részt és a Vízhordó lépcsőt. Utóbbi korábban le volt zárva a gyalogosok elől, nemsokára azonban ebből az irányból is fel lehet majd sétálni a Várba. Az MNV Zrt. eddig mintegy 300 millió forintot fordított az elvégzett munkákra.
Budai vár: nem gondoltak a vízelvezetésre
Csóra Aurél, a felújítás műszaki menedzsere szerdán sajtótájékoztatón elmondta, a munka során kiemelt segítséget kaptak a Várgondnokságtól. Megvizsgálták a Várat körülölelő teljes falszakaszt, és felmérték, hol kellene nekivágni a felújításnak. Az első körben a nyugati oldalon található Vízhordó lépcső újult meg, illetve az itt található falszakasz újjáépítése is megtörtént. A támfalak mögötti vízelvezetésre korábban nem gondoltak, most ez a probléma is megoldódott. A középkori falrészeket szintén megerősítették.
A következő körben a Középkert, a Savoyai terasz és a Halászó fiú terasz alatti falrészt bontják ki, és újjáépítik az északkeleti kis tornyot, illetve a keleti várfalat is. A felújítással a veszélyeztetettségi szinthez képest haladnak, vagyis azzal a szakasszal kezdték, amelyik a legrosszabb állapotban volt.
Csóri Aurél az mno.hu-nak kifejtette: egy korábban megkötött megállapodásnak hála a kötelező régészeti feltárás ezúttal nem lassítja a felújítási munkát. A diagnosztikai eljárással („befúrás”) végzett falbontással párhuzamosan dolgoznak a régészek is, akik, ha leletre bukkannak, kérhetik a kivitelezőtől a munkatempó lassítását. Kérdésünkre a műszaki menedzser elmondta, egyelőre nincs meg a teljes várfal felújítási költsége, jelenleg azt mérik fel, melyik részen milyen jellegű beavatkozásra lesz szükség. A keleti oldalon például volt olyan szakasz, melynek tövéből hatalmas mennyiségű földet kellett eltávolítani, mert a Duna felé nyomta a falat.
Az érintett falakat bejárva nem lehetett nem észrevenni a több száz kilós lehullott köveket, és a szétporladt tégladarabokat. Kiss Gábor Iván, műemlékvédelmi vezető menedzser megjegyezte, kívülről eme látvány ellenére masszívnak tűnik a támfal, a mögötte található köpenyfal azonban folyamatosan pusztul, köszönhetően a korábban említett vízelvezetési problémának. A nyugati fal esetében nem ilyen vészes a helyzet, ott egyedül a Fehérvári rondella szorul komolyabb restaurálásra.
Lélegzetelállító látvány
A felújításnak hála a Vár egyik igazi éke lett a Vízhordó lépcső, mely ugyan már legújabb pompájában ragyog, de látogatók egyelőre nem használhatják. Ennek oka felől Csóra Aurélnál kíváncsiskodtunk, aki leszögezte: a turisták nemsokára ostrom alá vehetik a fokokat, előbb azonban elkészül a tövében egy mozgólépcső. Hozzátette: kifejezett cél volt, hogy a Vízhordó lépcsőt minél hamarabb újjáépítsék, hiszen az alatta található Várbazárt már úgy kívánják megnyitni, hogy az érdeklődők innen is fel tudjanak jutni a Várba. A lépcsőn lefelé lépkedve az embernek az az érzése támad, hogy szinte belesétál a Dunába. A látvány elsőre mindenesetre lélegzetelállító.
Az adományozó kedvűek személyesen is hozzájárulhatnak a budai Vár falának újjáépítéséhez. A www.vargondnoksag.hu címre kattintva bárki megvásárolhat egy tégladarabot, mellyel felgyorsíthatja Budapest egyik legcsábítóbb látványosságának újjávarázsolását.