Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője a kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta: a rendvédelmi szervek és hatóságok állandó készültségben lesznek, áttekintik a védekezési terveket a helyi védelmi bizottságokkal, felmérik a készleteket és hatósági ellenőrzéseket tartanak.
Az altábornagy, aki a kormány megbízásából február 28-ig irányítja és koordinálja a téli felkészülésre vonatkozó feladatokat, közölte: megerősítik a szociális felügyeleti hálózatot, a meteorológiai előrejelzések alapján pedig naponta több tájékoztatást is adnak.
Kormánybiztosi feladatai ellátása érdekében állandó kapcsolatban lesz minden érintett hatósággal, minisztériummal, így a mentőszolgálattal, a közterület-felügyelettel és egészségügyi intézményekkel, a vízügyi és rendvédelmi szervekkel is – közölte.
Három szint
Bakondi György azt mondta, a felkészülésnek három szintje van: a kormányzati, országos kiterjedésű, a megyei, valamint a helyi koordináció. Fontosnak nevezte, hogy az állampolgárok hiteles tájékoztatást kapjanak az esetleges veszélyhelyzetről, a szükséges teendőkről, és azt, hogy a feladatokat „erőteljesen össze kell hangolni” az önkormányzati, a karitatív és civil szervezetekkel, az új közigazgatási, védelemigazgatási rendszerrel. Megjegyezte, a múlt télen csaknem 24 ezer ember dolgozott a védekezésben, és az állampolgári figyelmeztetések, a közlemények hatására sokkal kevesebb embert kellett elakadt autójából vagy közterületről megmenteniük a fagyhalál elől a hatóságoknak.
Az első és legfontosabb felkészülési feladatnak az altábornagy a kritikus infrastruktúrák, létfontosságú rendszerek és hálózatok megbízható működését nevezte, így a közlekedés, az energiaellátás, a távközlési és informatikai rendszerek működőképességének ellenőrzését, de külön kiemelte a veszélyes üzemek biztonságát is. A polgári védelem rendszerének a felkészülésben betöltött szerepét hangsúlyozva megjegyezte, hogy a Hunor országos hatáskörű hivatásos és a huszonkét Huszár önkéntes speciális mentőcsapat is rendelkezésre áll egy esetleges veszélyhelyzetben.
A téli felkészülés első lépése a szakminisztériumi államtitkárok egyeztetésével szerdán megkezdődik – mondta Bakondi György.
Ismét életbe lép a kilakoltatási moratórium
Giró-Szász András kormányszóvivő jelezte, hogy december elsején ismét életbe lép a kilakoltatási moratórium. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a Belügyminisztérium egymilliárd forint értékben biztosít tűzifát – tizenöt százalékos önrész mellett – önkormányzatoknak. Az a 237 település azonban, amely az említett önrészt sem tudja kifizetni, ingyen kapja meg a tüzelőt – tette hozzá.