Az előző országgyűlési ciklusban tanácsadásra, stratégiai és szakpolitikai tanulmányok készítésére, illetve közvélemény-kutatásra elköltött 17 milliárd forintból jelentős összegek landoltak a balliberális oldal ismert szereplőinél, szocialista politikusoknál vagy éppen az MSZP közeli sajtónál. A Miniszterelnökség által összeállított dokumentumok szerint a Gyurcsány-, majd a Bajnai-kormány hatásvizsgálatokat készítő háttérintézményén, az Ecostaton keresztül jutott például közvetve megbízási szerződésekhez a Népszava, az ATV, illetve a 168 Óra című hetilap.
2008-ban 12 millió forint értékű szerződést kötöttek az Agro TV–ATV Zrt.-vel kutatási eredmények publikálása címén, míg 2009-ben az ATV Zrt. jutott további 12,1 millió forinthoz annak fejében, hogy folyamatos személyes nyilatkozási, illetve publikálási lehetőséget biztosítson a baloldali csatorna hírműsoraiban. A Népszava Lapkiadó Kft. 2009-ben kötött 14 millió forint értékű szerződést konferenciaszervezésre, emellett a Népszava című napilapban „támogatott PR-cikkek megjelenésére” vállaltak kötelezettséget.
Földes egyébként a Politikatörténeti Alapítvány által működtetett Politikatörténeti Intézet (PTI) igazgatója is, amely a rendszerváltás óta az állami intézményrendszeren kívül működő szervezet, MSZP közeli társadalomtudományi kutatóműhely. Földes György neve az elmúlt hónapokban azzal került ismét a nyilvánosság elé, hogy gyakorlatilag megakadályozta a hatályos levéltári törvény végrehajtását, vagyis a PTI levéltárában őrzött, egyebek mellett a pártállami működéssel kapcsolatos iratok átadását.
A baloldali kormányok szereplői és politikusai is jól jártak ebben az időszakban. A Batiz András – aki 2004–2006 között Gyurcsány Ferenc kormányszóvivője volt – képviselte Batiz Consulting Kft. 2008-ban például a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivataltól (NKTH) kapott két megbízást összesen több mint 10 millió forint értékben. A korábbi műsorvezető, szerkesztő által képviselt cég a kutatás-fejlesztés társadalmi népszerűsítő céljai érdekében nyújtott tanácsadást az Innovatív Magyarország Programmal kapcsolatos kommunikációs tevékenységek előkészítése tárgyában, valamint az NKTH kommunikációs irányításának kialakítását is vállalta. Korábbi sajtóhírek arról szóltak, hogy a Batiz Consulting Kft. a Miniszterelnöki Hivatal mellett az egészségügyi és a szociális tárcától is milliós megbízásokat kapott, 2008-ban pedig Batiz mindössze öt napja létező cégét, az Andromédia Produkció Kft.-t bízta meg a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség azzal, hogy fénykép- és videofelvételt készítsen a hazai uniós projektek átadási eseményeiről 5,6 millió forintért. Gyurcsány Ferenc kormányzása alatt azonban nemcsak korábbi munkatársainak jutott a megbízási szerződésekből, hanem vélhetőleg az MSZP egyes politikusainak is, mivel a Miniszterelnökségen összesített szerződések listájában szerepel Gúr Nándor neve is.
A Magyar Nemzet szerette volna megkérdezni a jelenleg is aktív szocialista politikust arról, valóban ő készített-e 2008 áprilisában 630 500 forint értékben saját kormányának egy stratégiai és szakpolitikai tanácsadásról szóló tanulmányt, de többszöri próbálkozásunkra sem vette fel tegnap a telefonját.
Amint azt tegnap megírtuk, a balliberális kormányok összesen 16,8 milliárd forintot fizettek ki 2006 és 2010 között kommunikációs tanácsadásra, stratégiai és szakpolitikai tanulmányok készítésére, illetve közvélemény-kutatásra. A HVG.hu kérésére a Miniszterelnökség által összeállított dokumentumból kiderült, hogy az előző kormányzati ciklus egyik legnagyobb nyertese a Szonda Ipsos volt, amely csaknem 1,3 milliárd forint értékű megbízáshoz jutott a Gyurcsány- és Bajnai-kormány idején. Az összesített lista második helyén az a nagy nemzetközi tanácsadó és könyvvizsgáló cég, a Deloitte végzett 857 millió forinttal, amelyet korábban Simor András jelenlegi jegybankelnök, majd Oszkó Péter (később Bajnai Gordon pénzügyminisztere – a szerk.) irányított.
A 2006 és 2010 közötti korszak kommunikációs tortájának harmadik legnagyobb szelete szintén egy közvélemény-kutató céghez, a Mediánhoz került, amely 716,5 millió forintot zsebelt be a Gyurcsány–Bajnai-érában. 2007 és 2010 között egyébként az a Karácsony Gergely volt a Medián kutatási igazgatója, aki jelenleg az LMP parlamenti képviselője.
A Magyar Nemzet által megismert szerződések tanulmányozása során kiderült még egy további hasonlóság: a Szonda és a Medián több esetben ugyanazon a napon kötött különböző közvélemény-kutatásokra szerződést. A kommunikációs tanácsadás terén az a Political Capital volt 2006 és 2010 között a „legsikeresebb” szerződő, amely Somogyi Zoltán és Szabados Krisztián tulajdonában állt. De ebben az időszakban nem panaszkodhatott a kormányzati megbízásokkal kapcsolatban a Lengyel László irányította Pénzügykutató Zrt. és az Akar László, illetve Vértes András nevével fémjelzett GKI Csoport sem.
Többek között a jelenleg előzetes letartóztatásban lévő pécsi egyetemi vezetés is több százmilliós tanácsadói szerződést kötött a 2006–2010-es ciklusban – írta meg az MNO. Az elmúlt években nagyon jól járt az Insomnia Kft. is, amely 2009-ben 1,8 milliárdos kormányzati megrendelést kapott, majd a választásokat követően a Simor András vezette MNB-vel kerültek közeli viszonyba.
Busás összegekhez jutottak a balliberális oldal neves személyiségei az előző kormánytól kapott megrendelések révén, mivel tíz cég kapta meg a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány idején tanácsadásra elköltött 17 milliárd forint több mint harmadát. Lengyel Lászlónak például egy tanulmányért oldalanként 269 ezer forintot fizettek, míg az akkor még Oszkó Péter vezette Deloitte a Malév-privatizációhoz írt tanulmányokat.