A Királyok útja–Nánási út nyomvonalon húzódó 3,1 kilométeres római-parti védvonalat három szakaszra osztva tervezték: a Pünkösdfürdő és az Őrtorony utca közötti mintegy 1330 méteres, az Őrtorony utca és a Rozgonyi Piroska utca közötti 800 méteres, valamint a Rozgonyi Piroska utca és Nánási köz közötti 580 méteres szakaszon.
Az első és második szakaszon alumínium betétpallós szerkezetet javasol a tervező, a Rozgonyi Piroska utca torkolatánál pedig a jelenlegi kerítés elbontásával és új, vízzáró vasbeton fal megépítésével alakítható ki legcélszerűbben a védmű.
A harmadik szakaszon ugyancsak mobil, alumínium árvízvédelmi fal lenne, a tervezett nyomvonal a Kadosa utcáig húzódna. A szakasz másik felén a tervező a már megvalósult telekfeltöltések miatt nem javasolja a védmű kiépítését, mert több mint százmillió forintos költséggel járna és mindössze egy ingatlant védene. Jelezték azt is: az ingatlan csak 830 centimétert meghaladó tetőzésű árhullám esetén lenne veszélyben, ami az elmúlt száz évben öt alkalommal fordult elő. Ha az ingatlannal szomszédos telket is feltöltik és beépítik, megszűnik az árvízveszély.
Szeneczey Balázs városfejlesztési főpolgármester-helyettes előterjesztésében arra is kitér: a javasolt műszaki beavatkozásokkal a part menti sáv rendezett lesz, nem lesz szükség kisajátításokra, a parti rekreációs feltételek javulnak, a sólyapályákat továbbra is lehet használni, az alumínium mobilfal mentén pedig semmilyen művi szerkezet nem zavarja a part életét az ármentes időszakban. A védművet 954 centiméteres magasságban határozhatja meg a testület.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) sajtóhírekre reagálva szerdán azt közölte: tévesek azok az információk, amelyek szerint a tárca javaslatára helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánítanák a Római-partot. A helyi önkormányzat képviselő-testületének döntése alapján lehet valamely területet helyi védetté nyilvánítani – tették hozzá.
A fővárosi tulajdonban lévő, a XII. kerületi Mátyás király úton lévő ingatlant 1989 óta használja a Vakok Batthyány László Római Katolikus Gyermekotthona, Óvodája, Általános Iskolája. Az intézmény azon sajátos nevelési igényű, látássérült, illetve látás- és mozgássérült gyerekek óvodai, általános iskolai nevelését, oktatását, valamint teljes körű ellátását végzi, akik a többi gyermekkel nem foglalkoztathatók együtt.
Fehér Anna, az intézmény igazgatója február elején levélben kereste meg a fővárost azzal, hogy a gyerekek közül többen betöltötték a 18. életévüket, és más intézménybe szinte lehetetlen őket elhelyezni. Elsősorban olyan helyre lenne szükségük, ahol az érintettek teljes körű ellátásban részesülnek, az állapotuknak megfelelő fejlesztést kapnak és védett munkalehetőségük is van. Az intézményvezető levele szerint ennek érdekében egy új épületet terveztek a Mátyás király úti ingatlanra, amely összeköttetésben lenne a főépülettel, ahonnan az étkeztetést, a terápiás feladatok ellátását meg lehetne oldani.
Hatályon kívül helyezhetik a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatási díjról szóló tavaly decemberi rendeletet. György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes előterjesztésében ismerteti, hogy a január 1-jétől hatályos hulladéktörvény szerint kéttényezős díjmegállapítást kell alkalmaznia a fővárosnak. A közszolgáltatás díja alapdíjból és ürítési díjból áll.
Jelezte: a törvényi szabályozásnak való megfelelés miatt új rendelet készül a szennyvízszállítási közszolgáltatásra. Annak érdekében, hogy az új elvek szerint megállapítandó díjakat jogszerűen hatályba lehessen léptetni, a főváros megfeleljen a törvénynek és a lakosságot se érje hátrány, a főpolgármester-helyettes azt javasolja, hogy a tavaly decemberben megállapított díjmódosítást helyezzék hatályon kívül. (Az új díjtételek március 1-jétől éltek volna).
A határozati javaslat értelmében a 2012-es tarifák maradnának érvényben a továbbiakban, vagyis az ingatlantulajdonosok nagyobb részét érintő, a folyékony hulladék gyűjtésének és elszállításának – az ivóvízfogyasztáson alapuló – díja köbméterenként 337,7 forint plusz áfa marad. A mért fogyasztással nem rendelkező ingatlanokról elszállított szennyvíz, valamint mért fogyasztás esetén az azt meghaladó mennyiség díjtétele pedig köbméterenként nettó 1816 forint lenne ezután is, a tervezett 1898 helyett.