Gergényiék megúszhatják a büntetést

Az új büntető törvénykönyv miatt megúszhatja a felelősségre vonást a 2006-os események kapcsán megvádolt Gergényi Péter és Bene László.

KG
2013. 02. 20. 4:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meg kell majd szüntetni a Gergényi Péter és Bene László ellen folyó eljárást a nyáron hatályba lépő új büntető törvénykönyv (Btk.) miatt, ha pedig az ügy eljut ítélethozatalig, akkor fel kell őket menteni bűncselekmény hiányában – erről nyilatkozott a Hír TV-nek a Legfelsőbb Bíróság volt tanácsvezetője. Völgyesi Miklós azért volt a csatorna vendége, mert a Központi Nyomozó Főügyészség úgy döntött: a 2006-os véres tömegoszlatás nem volt terrorcselekmény. A hatóság ezért bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást abban a büntetőügyben, amelyben Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt és a rendőrség akkori vezetőit jelentették fel magánszemélyek.

A beszélgetés során szóba került, hogy Gergényi Péter egykori budapesti rendőrfőkapitányt az MTV-ostrom, Bene László volt országos főkapitányt pedig a 2006-os véres tömegoszlatások miatt múlt héten katonai bűncselekménnyel vádolták meg.

Ezzel kapcsolatban jelentette ki Völgyesi Miklós, hogy az új Btk. miatt a rendőri vezetők megúszhatják a felelősségre vonást. – Ha megnézzük a július 1-jével hatályba lépő új büntető törvénykönyvet, akkor abban az a rendelkezés található, hogy szűkítették a katonai bűncselekményt elkövetők körét. Csak az a hivatásos állományban lévő rendőr lehet a katonai bűncselekmény elkövetője, aki csapaterőben tevékenykedik – mutatott rá Völgyesi Miklós, hozzátéve, hogy a törvény szövege egyértelmű, ezért az új Btk. hatálybalépése után nem lehet majd elítélni Gergényiéket. A Magyar Nemzetnek azt mondta, hogy e szerint a rendőri vezetőket csak akkor lehetne felelősségre vonni, ha a helyszínen, a csapat részeként adták volna ki utasításaikat. Völgyesi Miklós kitért arra is, hogy a cselekmények hiába történtek 2006-ban, ha az ítéletet július 1-je után hozzák meg, akkor az új Btk.-t kell alkalmazni. – Amennyiben az elbírálás időpontjában egy új törvény lép hatályba, amely enyhébben vagy éppenséggel nem bűncselekménynek értékeli a történteket, akkor annak a következményeit kell alkalmazni – szögezte le a Legfelsőbb Bíróság volt tanácsvezetője.

Futó Barnabás büntetőjogász osztja Völgyesi Miklós álláspontját. Ő is úgy látja, hogy a rendőri vezetők az új Btk. miatt megúszhatják a felelősségre vonást. – Ha ki is tűzik július 1-jéig a tárgyalást, annyi rutinjuk van a vádlottaknak, hogy elhúzzák az ítélethozatalt az új büntető törvénykönyv hatálybalépéséig – tette hozzá.

A 2006-os véres tömegoszlatások felelőseinek elszámoltatásáról a parlamentben is szó volt tegnap napirend előtt. A jobbikos Gaudi-Nagy Tamás úgy vélekedett, hogy a Fidesz nem tartja be az elszámoltatásra tett választási ígéretét. A kabinet nevében Répássy Róbert igazságügyi államtitkár azt mondta, a kormány nem befolyásolhatja az igazságszolgáltatást. Az államtitkár ugyanakkor emlékeztette a jobbikos képviselőt arra, hogy a 2006. őszi jogellenes intézkedések miatt 270 millió forint kártérítést fizettek ki, és több büntetőeljárás még mindig folyamatban van.

A Civil Összefogás Fórum (CÖF) egyelőre egyeztet az esetleges lépésekről. Fricz Tamás azt mondta: nem maradhat következmények nélkül, ha a rendőri vezetők valóban megússzák a felelősségre vonást a 2006-os ügyekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.