A Várkert Bazár lehet Buda új közösségi központja

A Várkert Bazár a budai rakpart szégyenfoltja volt ez idáig, most azonban felújítják, és várhatóan szebb lesz, mint új korában.

Molnár Dániel
2013. 03. 01. 18:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Várkert Bazárt 138 évvel ezelőtt építették Ybl Miklós tervei alapján, és elsődleges funkcióját tekintve tulajdonképpen nem volt más feladata a neoreneszánsz épületegyüttesnek, mint hogy megakadályozza, hogy más beépíthesse a területet. Emellett a palota Duna felőli feljárókapujaként is üzemelt, ám ez a lehetőség – a bolthelyiségek létesítése ellenére sem – vonzotta a közönséget, így az a feledés homályába merült. Sok évvel később az Ifjúsági Park helyszínéül szolgált a Várkert Bazár, s noha ebben az időben valóban kihasználták a helyet, az épületet ez teljesen amortizálta. Ám most a Közti Zrt. elkészítette a felújítás terveit, a munkálatok már zajlanak, így jövő tavasszal Buda egyik új gyöngyszemét vehetjük birtokba.

A funkcionális tér belehelyezése a hegy gyomrába egy különleges és újszerű építészeti megoldásnak számít, különös tekintettel arra a tényre, hogy Ybl Miklósék először kivájták a hegyoldalt, majd felépítették az épületegyüttest, végül visszatöltötték a földet. Tehát a kívülről láthatatlan rendezvénytér a visszatöltés helyére kerül majd.

Potzner Ferenc vezető tervező elmondása szerint a cél az volt, hogy az épületegyüttest a lehető legkorhűbben rekonstruálják – mind a formákat, mind pedig az anyaghasználatot tekintve –, és kiegészítsék olyan elemekkel, ami a rentabilitását biztosítja, illetve ami a közönség számára egyfajta szolgáltatást ad. Így létesül egy mélygarázs és egy funkcionális tér a hegy gyomrában, mely ezer ember befogadására képes, emellett pedig az egykori lakóépületekben és a Királyi Testőrség egykori épületében kiállítások, a bazársorokban pedig látványműtermek lesznek. S ha mindez nem lenne elég, a területen helyet kap egy neoreneszánsz stílusú, geometrikus kialakítású díszkert sétánnyal, valamint kávézók és cukrászdák is.

Hasonlóan fontos eleme a terveknek, hogy a Várkert Bazár visszanyeri a kapuszerepet is. Több lift és egy óránként nyolcezer ember szállítására képes mozgólépcső teszi majd lehetővé az akadálymentes feljutást a budai Várba, de akik hagyományos módon szeretnének felkapaszkodni a hegyre, azok is megtehetik ezt a felújított Vízhordó lépcsőn. Ahogy Pottyondy Péter, a Közti Zrt. stúdióvezetője elmondta, nagyrészt ettől az új, függőleges irányú közlekedési vonaltól várják a magas látogatószámot. Pottyondy hozzátette, hogy olyan közpark fog kialakulni, ami nemcsak a turistáknak lehet vonzó, hanem a várban lakóknak is életminőség-javulást fog jelenteni.

A Várkert Bazár felújításával összhangban az Ybl Miklós tér rendezése is megtörténik, a tervek egy külön közbeszerzési eljárás keretében készülnek. Itt a gyalogosdominancia megteremtése a cél, melynek fényében egy egysíkú, kiemelt járdaszegély nélküli tér fog létrejönni, ahol térburkolatokkal lesz kijelölve a járókelők és a közlekedési eszközök helye, de lehetőséget adnak arra, hogy rendezvények idejére az egész teret a gyalogosok vehessék birtokba.

A rendezéssel kapcsolatban az MNO bloggere, Őrfi József építész kifejtette, hogy hasonlóan fontos tényező, hogy a Várkert Bazár bekapcsolódhasson a budapesti tömegközlekedésbe és összeköttetésben álljon Pesttel. Őrfi elmondása szerint korábban voltak tervek erre, többek közt egy gyaloghíd és egy kötélpálya létesítése is felmerült, illetve szó volt az egyes metró vonalának meghosszabbításáról is. A jelenlegi tervek egy hajójáratról szólnak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.