Betegek maradtak ki az ellátásból

Az OPNI bezárása után a neurológiai ágyak többségét megszüntették. 2007 óta nő az öngyilkosságok száma hazánkban.

2013. 03. 22. 4:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyanok voltunk, mint egy nagy család – emlékezett vissza az OPNI-beli időkre Gaszner Péter, az intézet egykori osztályvezető főorvosa. A professzor által vezetett, kettes számú osztályon 140 állandó, és számos „bejárós” beteget kezeltek. Az intézményben tíz-húsz ezer volt azoknak a nem bentlakásos betegeknek a száma, akik rendszeresen bejártak az intézetbe.

– Az OPNI-ban kezeltek egyszerűen érezték, hogy tartoznak valahová. A betegek az orvosokhoz és nővérekhez bármikor fordulhattak – hangsúlyozta Gaszner Péter. Az intézmény bezárásával – a professzor szavai szerint – ez a nagy család is megszűnt, a korábban oly meghatározó orvos-beteg kapcsolatok megszűntek. A legtöbben ugyanis „idegenné” váltak más kórházakban, mivel már nem abban a bánásmódban részesültek, mint a Lipótban. Gaszner szerint az intézmény megszűnését követően a legtöbb öngyilkos ebből a csoportból került ki.

A professzor egyébként az intézet bezárása után a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájára került, ahol a mai napig egyetemi oktatóként tanít. Emellett magánrendelést is folytat, amely során sok, korábban az OPNI-ban kezelt betegét is fogadja. – A mai napig vannak, akik eljönnek hozzám közülük, többek között skizofrének és depressziósok. Őket ingyen kezelem, hiszen a legtöbbjüknek még zsíros kenyérre sem telik – magyarázta Gaszner Péter.

– Papíron az intézmény valamennyi betegének lett helye, hivatalosan tehát senki nem került utcára – tárta a lap elé a száraz adatokat Németh Attila, a Nyírő Gyula Kórház főigazgató főorvosa. A pszichiáter ugyanakkor elismerte: sokan szétszéledtek, akikről viszont nem rendelkeznek információval. Mivel az orvos-beteg kapcsolat a pszichiátriai betegek esetében kiemelt jelentőségű, voltak olyanok, akik korábbi orvosuk elvesztése miatt maradtak kezeletlenül. Az elkallódott betegek egy másik része pedig azért került utcára, mert a családjuk nem fogadta vissza őket az intézmény felszámolása után.

A Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) elnöke a Magyar Nemzetet úgy tájékoztatta, egy évvel az OPNI bezárása után a TAJ-számok nyomon követése alapján maga a minisztérium – amely egyébként tagadta, hogy bármilyen ellátási zavar keletkezett volna – hozta nyilvánosságra, hogy az intézményben kezelt skizofrének közül 87 beteg egy éve nem kapott gyógyszert, tehát ellátatlan maradt. Lehóczky Pál ugyanakkor hozzátette, más betegségcsoportra nem készült ilyen felmérés. – Amennyiben más betegeknél is hasonló mértékű volt az ellátásból való kiesés, az több száz embert jelenthetett – fogalmazott.

Az intézet összesen 849 fekvőbeteg-ággyal működött. Ezek egy részét a nagyobb fővárosi kórházakba helyezték át, így kapott a Nyírő Gyula Kórház körülbelül hetvenet és a Merényi Gusztáv Kórház több mint százat. Nagy számban kapott ágyakat a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikája is, és a három budapesti intézményen kívül a fővároshoz közeli kerepestarcsai kórházba is jutott legalább húsz hely. A neurológiai ágyak többségét azonban Németh Attila tájékoztatása szerint megszüntették, és hasonló sorsa jutott száz-kétszáz pszichiátriai fekvőhely is.

Az OPNI bezárásával nem csak a betegek helyzete vált bizonytalanná. Németh Attila elmondta, három-négy évvel a Lipót megszűnése után a korábban ott dolgozó orvosok negyven százaléka már nem praktizált, ők ugyanis vagy nyugdíjba mentek, vagy külföldre vándoroltak. A szocialista–szabad demokrata időszak egészségügyi kormányzata akkor azzal érvelt, hogy az OPNI dolgozói majd a vidéki kórházak osztályain helyezkednek el, ezzel csillapítva a számos megyét érintő orvoshiányt. Ez az elképzelés azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, például Borsod-Abaúj-Zemplén megyében ugyanolyan kevés orvos dolgozott, mint korábban. – Az orvosok hatvan százaléka maradt a szakmában, ők többnyire Budapesten nyitottak magánpraxist, vagy pszichiátriai gondozókban helyezkedtek el, tehát kevesen folytatták a munkát kórházi osztályon – fogalmazott a főorvos.

Szalai Laura

A teljes cikket a pénteki Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.