A töltésfejlesztés mellett felújítják a védelmi rendszer részét képező négy gátőrtelepet, valamint egy védelmi központot is. A teljes egészében európai uniós forrásból finanszírozott beruházást 2015 tavaszára fejezik be.
A fejlesztéssel érintett területek mentén a kitermelésre kerülő véderdők helyére új erdő telepítésével biztosítják a védvonalszakaszok hullámverés elleni védelmét. A XXI. század kívánalmainak megfelelő infokommunikációs fejlesztést is kialakítják, amely kiegészítve a meglévő védelmi információs rendszerrel hatékonyan támogatja a védekezési munkák gyors és hatékony elvégzését.
A vízügyi igazgatóság közleményében emlékeztetett arra, hogy a taktaközi és a bodrogközi Tisza mentén a 1998-tól levonult, esetenként rendkívüli árvizek tapasztalatai rámutattak arra, hogy az emelkedő árvizek elleni védelem, az emelkedő védekezési és helyreállítási költségek mielőbbi megoldást kívánnak. 1998 és 2002 között megerősítették a Tisza jobb parti és a Bodrog bal parti árvízvédelmi vonalát. 2002-re megépült nyolc, a Bodrog jobb parti települését védő körtöltés is, majd 2008-ban a Vásárhelyi Terv részeként elsőként készült el a cigánd-tiszakarádi árvízcsúcscsökkentő tározó.
A néhány éve elkezdett, az árvízi biztonságot növelő beruházássorozat most a taktaközi árvízvédelmi rendszer komplex fejlesztésével folytatódik. A taktaközi térséget a Tisza árvizeitől több ütemben kiépített jelentős gátrendszer védi, azonban a korábbi évek árvízi tapasztalatai alapján a Tisza menti védvonalrendszer leggyengébb védképességű szakaszai közé sorolható.
A Taktaközi öblözet menti védvonalak csaknem 15 százaléka nem megfelelő állékonysági szempontból. A projekt célja a taktaközi térség árvízi biztonságának megteremtése, a meglévő árvízvédelmi rendszer fejlesztésével.