Ambrus András elmondta, hogy a koncepció összeállításába a megye lakosságának minél szélesebb körét igyekeznek bevonni, s ehhez nem elég, ha kistérségi fórumokat szerveznek, hanem a különböző korú és foglalkozású embereket tömörítő szervezeteket külön-külön is meg kell nyerniük.
Tájékoztatása szerint a fővárosi önkormányzattal és a megyei civil szervezetek többségével már megegyeztek a koncepció főbb részleteiben, legutóbb pedig a Pest Megyei és Érd Megyei Jogú Városi Kereskedelmi és Iparkamarával írtak alá stratégiai megállapodást. E szerint a készülő koncepció egyik alappillére lesz, hogy az EU-s források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre kell fordítani – korábban ez az arány csak 15 százalék volt. A tervek szerint több pénzt fordítanak majd szakképzésre, felnőttképzésre, s megkönnyítik a szakmai-munkahelyi gyakorlat megszerzését is.
A sajtófőnök hozzátette, a területfejlesztési pénzek felhasználásánál figyelembe veszik, hogy az előzetes elképzelésekkel szemben 2020-ig biztosan nem válhat külön Budapest és Pest megye, változik viszont az uniós források elosztási szisztémája: eddig a nyolc régió számára külön-külön írták ki az operatív programokat, ezután viszont csak kétfelé megy a pénz. Budapest és Pest megye a Versenyképességi Operatív Program (Vekop), a többi megye pedig a Területi Operatív Program (TOP) keretén belül hívhat le összegeket.
A megyeháza további együttműködési szerződések aláírását tervezi, s folytatják a területfejlesztési koncepcióról szóló kistérségi fórumokat is, a tervezetet június 13-áig Aszódra, Gyálra, Nagykovácsiba, Érdre, Vecsésre, Ceglédre és Dunakeszire viszi el az önkormányzat.
A dokumentum végleges változatáról várhatóan augusztusban dönt a közgyűlés – közölte Ambrus András.