Áder János a visszaküldő levelében azt írta, a jogalkotási eljárás folyamata során nem teljesült az Európa Tanács Helyi Önkormányzatok Chartája és a jogalkotásról szóló törvény vonatkozó rendelkezéseiben foglalt eljárási kötelezettség.
Az egyezmény 5. cikke értelmében „nem lehet megváltoztatni a helyi önkormányzatok határait az érintett közösségekkel való előzetes konzultáció, vagy ahol ezt törvény lehetővé teszi, esetleges helyi népszavazás nélkül” – mutatott rá az államfő. Mint írta, a jogalkotásról szóló törvény szerint ha törvény valamely állami, helyi önkormányzati vagy más szervezet számára kifejezetten jogot biztosít arra, hogy a jogállását vagy a feladatkörét érintő jogszabályok tervezeteit véleményezhesse, a jogszabály előkészítője köteles gondoskodni arról, hogy az érintett szerv e jogával élhessen.
„Különösen nagy jelentősége van a megfelelő keretek között lefolytatott előzetes konzultációnak”, arra figyelemmel, hogy az elfogadott jogszabály különböző törvényeket módosító rendelkezései a helyi önkormányzat, polgármester és jegyző feladat- és hatásköreit is érintik. „Így biztosítható ugyanis a megfelelő jogi szabályozás, annak előreláthatósága, az arra való felkészülés, illetve az érintett önkormányzatok között szükségessé váló átadás-átvételi eljárások, valamint a jogutódlás rendje” – áll a dokumentumban. Áder János levelét azzal zárta: az előbbiek alapján nem ért egyet a törvénnyel, és kéri az Országgyűlést, hogy azt észrevételei „alapos megfontolását követően fogadja el ismét”.
Az Országgyűlés június 10-én 252 igen, 54 nem szavazattal, 44 tartózkodás mellett fogadta el Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter erre vonatkozó javaslatát. A Margitsziget a XIII. kerülethez tartozó terület, ugyanakkor Navracsics Tibor szerint kiemelt idegenforgalmi jelentőségű, s a fejlesztése túlmutat egy kerületi önkormányzat stratégiai tervezésében rejlő lehetőségeken – a miniszter erről a javaslat indoklása során beszélt a parlamentben.