A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön jelentette be, hogy idén január-júniusban a bruttó átlagkeresetek 3,4, a nettó átlagkeresetek 4,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A kormánypárt szóvivője azt mondta, hogy ennek alapján – a júniusi 1,9 százalékos éves inflációval számolva – 3,1 százalékkal emelkedtek a nettó reálbérek. Szavai szerint így több pénzzel számolhatnak a családok, többet tudnak vásárolni és meg is tudnak takarítani. Megvan az eredménye a magyar családok közös erőfeszítésének, hiszen a fizetések tartják az értéküket – jelentette ki.
Szavai szerint a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok alatt viszont a bérből és fizetésből élőknek azt kellett átélniük, hogy hiába robotoltak, nemhogy előrébb nem jutottak, de egyre szorongatottabb helyzetbe kerültek. Akkor ugyanis megduplázódott a munkanélküliség, „sokszor egy tollvonással egyhavi bérüket vették el”, az akkori veszélyes és szélsőséges gazdaságpolitika a munkát és a fizetést is elértéktelenítette, az infláció nem egyszer elérte a 6-8 százalékot – folytatta. Hozzátette, az elértéktelenedő fizetések felét elvitték a magas adók, a másik felét pedig a folyamatosan emelkedő rezsiköltségek.
Véleménye szerint a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok „bukott adórendszere” sem a munkavállalást, sem a gyermeknevelést nem ösztönözte. Ma pedig nap mint nap azt lehet látni és hallani, hogy azok, akik „egyszer már tönkretették az országot”, ugyanazokkal a veszélyes gondolatokkal állnak elő; ha rajtuk múlna, újra csökkentenék a béreket, elvennék a családi adókedvezményt és eltörölnék a rezsicsökkentést, az ország működtetését pedig újra a magyar emberekkel fizettetnék meg, mert újra a multik és a külföldi érdekek szolgálatába állnának – mondta Zsigó Róbert.
Leszögezte, a Fidesz-kormány a munkavállalók oldalára állt. Az ország végre stabil lábakon áll, kikerültünk a kilenc éve tartó túlzottdeficit-eljárás alól, kiléptünk a gazdasági recesszióból, csökken az államadósság és az országkockázat, miközben az államháztartási hiány három százalék alatt van és negyven éve nem volt ilyen alacsony az infláció – sorolta Zsigó Róbert. Hangsúlyozta, hogy az alacsony infláció következtében a fizetések és a nyugdíjak őrzik a vásárlóértéküket, ráadásul ez a vállalkozások számára is segít biztosítani a kiszámítható üzleti környezetet.
Arra is kitért, hogy ezzel párhuzamosan nő a foglalkoztatás, a kormányváltás óta 160 ezerrel dolgoznak többen. Hangsúlyozta, hogy idén júniusban 55 ezerrel dolgoztak többen, mint egy évvel korábban, a legfrissebb, szerdai adatok szerint a munkanélküliek száma 30 ezerrel csökkent az elmúlt év azonos időszakához képest.
A kormányváltás óta háromszor, az infláció mértékét meghaladó módon nőtt a minimálbér – emelte ki a szóvivő, aki adatokat sorolva elmondta, 2010-ben a kormányváltáskor 73 500 forint volt a minimálbér, ma pedig 98 000 forint. Eközben a fizetéseket ma Európa egyik legalacsonyabb, 16 százalékos adókulcsa terheli, miközben a munka mellett gyermeket vállalókat családi adókedvezménnyel segítik – hívta fel a figyelmet Zsigó Róbert.
Azt mondta, ezek mellett Magyarország a saját erejéből béremelési programot tud indítani a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók számára, miközben ezek a területek a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok alatt az „örök hitegetés és a megszorítás áldozatai voltak”. A tanévkezdéskor 150 ezer pedagógusnak emelkedik a bére, amelynek köszönhetően már az októberi kifizetéskor 34 százalékkal több pénz érkezik a számlájukra – mondta. Hozzátette: 2011-ben és 2012-ben több tízezer egészségügyi dolgozó részesült béremelésben, idén szeptembertől pedig mintegy 95 ezren kapnak magasabb fizetést januárig visszamenőleg.
A munkahelyvédelmi akció az év első hat hónapjában több mint 730 ezer olyan ember foglalkoztatását segítette, akiknek a korábbi kabinetek elengedték a kezét – folytatta. A Fidesz minden olyan javaslatot támogatni tud, amelyik segít a devizahiteleseken – válaszolta arra a kérdésre, hogy támogatni tudnák-e a magáncsőd intézményének KDNP által szorgalmazott bevezetését.