A számlaképre vonatkozó új szabályozás hatálybalépése óta több mint 55 ezer számla akadt fenn a rostán – ismertette Németh Szilárd, hozzátéve, hogy mivel a szolgáltatóknak minden egyes hibás számla után 10 ezer forint kötbért kell fizetniük a fogyasztóknak, ez országosan összesen 556 millió forintot jelent.
A kormánypárti politikus szerint mindez „elég komoly felhívás” a cégeknek: a törvények nem azért vannak, hogy csak úgy legyenek, azokat be is kell tartani. A számlákat igenis megfelelően kell kiállítani és bemutatni rajtuk a rezsicsökkentésből adódó megtakarítást – hangsúlyozta, közölve: „kizárólag a fogyasztók szempontjai érdekelnek bennünket ebben a kérdésben”.
A tájékoztatón részt vett Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott, aki elmondta, hogy a megyében négy szolgáltatónál állapítottak meg jogszabálysértést, közülük eddig háromnál zárult le az eljárás. Ezeknek a számlaképpel kapcsolatos jogszabályok megsértése miatt összesen több mint 285 millió forintot kell – jóváírás formájában – kötbérként megfizetniük: a Budaörsi Településgazdálkodási Kft.-nek 101 millió, a Százhalombattai Kommunális Szolgáltató Kft.-nek 130 millió, a Váci Távhő Kft.-nek pedig csaknem 55 millió forintot.
Ha a cégek nem fellebbeznek a kormányhivatalok fogyasztóvédelmi felügyelőségeinek elsőfokú döntése ellen, a fellebbezési határidő lejárta után 15 napon belül kell jóváírniuk a pénzt – jegyezte meg a kormánymegbízott, KDNP-s országgyűlési képviselő, úgy fogalmazva: a „rezsicsökkentés kapcsán nem ismerünk pardont”. Az említett három Pest megyei szolgáltató közül egy egyébként már benyújtotta fellebbezését – fűzte hozzá.
Arra a felvetésre, hogy a magas bírságok nem teszik-e tönkre a közműszolgáltatókat, Németh Szilárd azt válaszolta: szerinte az érintett cégeknek ilyenkor meg kell keresniük a felelősöket, és el kell búcsúzniuk tőlük.
Bár az ország érdeke az E.ON-tranzakció, a szocialisták és a jobbikosok együtt támadják – jelentette ki Rogán Antal keddi parlamenti felszólalásában. A Fidesz frakcióvezetője arra reagált, hogy az MSZP összefogott az általuk rasszistának és szélsőségesnek minősített Jobbikkal, és a két párt képviselői közösen kezdeményezték vizsgálóbizottság felállítását. Rogán Antal szeptember 24-én a rezsicsökkentésről szóló belvárosi fórumon arról is beszélt, hogy 2015-ben újabb gázárcsökkentés jöhet. Mint fogalmazott: a kormánypárt csak magában bízhat, ezért gondolkodott el azon, hogy a meglévő kétharmaddal bebetonozza a rezsicsökkentést.
Orbán Viktor szeptember 20-i közlése szerint jövő tavasszal kerülhet a parlament elé a közműszolgáltatások nonprofittá alakításáról szóló törvényjavaslat, amelyet akár még a választás előtt elfogadhatnak a képviselők.
Az egész rezsiszféra piaci szabályozását újra kell gondolni – mondta Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke szeptember 23-án napirend előtti felszólalásában. Mint mondta, a szocialisták és az SZDSZ a szabályozatlan piac mellett tette le a voksát. Ennek az lett az eredménye, hogy 2012-re a gázár az Európai Unión belül Magyarországon volt a legmagasabb, a villamos energia árát tekintve pedig csak egy ország előzött meg bennünket. A napnál is világosabb, hogy egy ilyen helyzetben a fogyasztó az, aki ki van szolgáltatva – szögezte le.