„Emlékeznek rá? Egy évvel ezelőtt, itt a Parlamentben is, a Kossuth téren is, különféle televíziós műsorokban a szocialista képviselőtársaim esküt tettek arra, hogy soha többé nem írnak együtt alá Gyöngyösi Mártonnal. Most mégis megtették” – mondta parlamenti felszólalásában Rogán Antal.
Ismert, összegyűlt az E.ON-tranzakciót kivizsgálni hivatott bizottság felállításához szükséges 78 képviselői aláírás – 47 szocialista, 7 LMP-s és 24 jobbikos névvel. Steiner Pál Gyöngyösi Márton listázós felvetése idején kijelentette, hogy „olyan papír nem születik, amelyen a szocialista frakció és a Jobbik együtt szerepel”. Ennek ellenére most ő is aláírta az ívet, Gyöngyösi Mártonnal együtt.
A Fidesz frakcióvezetője kijelentette: a szocialisták még azt a jogot is privatizálták, hogy Magyarország szabadon állapodhasson meg a legnagyobb gázszállítóval, Oroszországgal. A fideszes politikus a magyar családok elleni összefogásnak nevezte az ellenzéki kezdeményezést. Mint mondta, a szocialisták még a Jobbikkal is összefogtak, hogy a kormány ne tudja visszavásárolni az E.ON-t, hogy ne tudjon megállapodni Oroszországgal, hogy ne tudja csökkenteni a gáz árát.
Az összefogás egyébként úgy tűnik, hogy zűrzavart okozott a Jobbikban.
„Az összeborulás és a vizsgálóbizottság jelenleg kárt okoz az országnak. Úgy gondolom, az energiaszektor visszavásárlása fontos nemzetgazdasági cél és érdek. Minden magyar állampolgár érdekét sérti, ha valaki a piacra kívánja bocsátani ezeket az információkat; az kárt okoz az országnak és rontja Magyarország pozícióit, magyarul: nem képvisel nemzeti érdeket” – fogalmazott a Hír TV-nek Babák Mihály, a Fidesz országgyűlési képviselője.
Az E.ON visszavásárlása a gázár-megállapodás jogát is tartalmazza, ami új eszköz arra, hogy 2015-ben újabb árcsökkentést lehessen végrehajtani – jelentette ki Rogán Antal kedd este a rezsicsökkentésről szóló belvárosi fórumon. A kormánypárti politikus arról beszélt, hogy a „bajnaisták és gyurcsányisták” között szoros érdekszövetség van, együtt szavaztak meg minden olyan döntést, amely lehetővé tette a közszolgáltató cégek privatizációját, az árak drasztikus emelését, és megengedték, hogy a szolgáltatók „óriási méretű profitot vágjanak zsebre és kivigyék az országból”.
Utalt arra, hogy más országokban is volt hasonló privatizáció, de csak a magyar baloldal jutott el arra a szintre, hogy a gázár-megállapodás jogát is eladja. Ez az a jog, amellyel egy ország tárgyalhat a legnagyobb szállítóval a kvótáról és az árról, vagyis ami alapvetően eldönti, hogy a lakosság mennyit fog a végén fizetni – jelentette ki a politikus.
Rogán kifejtette: eddig a magyar árakról egy német cég állapodhatott meg Oroszországgal, dupla vagy tripla profitot is rátettek az árra, az E.ON visszavásárlásával azonban a jog visszakerül Magyarországra. „Nem egyszerűen gáztározókat veszünk, a nemzeti függetlenségünk egy kicsi darabját vesszük vissza, ami lehetővé teszi, hogy nem egyszerűen árcsökkentési politikával, hanem a vásárolt gáz árának csökkentésén keresztül 2015-ben újabb árcsökkentést lehessen végrehajtani” – jelentette ki.
Hozzátette: a parlament összes ellenzéki képviselője – köztük a jobbikosok is – együtt próbálják megfúrni az ügyletet. A kormánypárt csak magában bízhat, ezért gondolkodott el azon, hogy a meglévő kétharmaddal bebetonozza a rezsicsökkentést – mondta Rogán Antal.