Értékrenddel kell harcolni a drogok ellen

Elkötelezett a kormány a kábítószer-probléma visszaszorítása mellett, s ehhez átfogó és hatékony eszközökkel rendelkezik – közölte Simicskó István államtitkár.

PR
2013. 09. 24. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A drogok használatának megakadályozása és a kábítószer nélküli életmodell népszerűsítése a fő feladata a 2013 és 2020 közötti időszakra vonatkozó új nemzeti drogellenes stratégiának – ismertette expozéjában Simicskó István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért és ifjúságért felelős államtitkára. A Tiszta tudat, józanság, küzdelem a kábítószer-bűnözés ellen című dokumentum tárgyalása során a politikus kiemelte: az anyagban hangsúlyosan jelenik meg a rendőri intézkedések erősítése, a korszerű bűnmegelőzési és bűnüldözési stratégiák hatékonyabb alkalmazása, a köznevelési területtel való együttműködés. Emellett a stratégia a szerhasználat megelőzését és minimalizálását célozza.

Hangsúlyozta: a dokumentum a teljes társadalom számára adja meg az irányelveket, de célcsoportokhoz igazítottan fogalmaz meg üzeneteket. A társadalomnak azt üzeni, hogy a kormány elkötelezett a drogprobléma visszaszorítása mellett, és ehhez átfogó, hatékony eszközökkel rendelkezik; a kipróbálóknak jelzi, hogy kockázatot vállalnak a kábítószerek használatával; a függőknek megmutatja, hogy felépülésük lehetséges; az egyéneknek pedig azt üzeni, hogy mindenki felelős a környezetében élők sorsáért.

Mátrai Márta (Fidesz) arról beszélt, hogy a szakmai észrevételek túlnyomó többségét átvezették a stratégiába, amelyet egyébként az összes történelmi egyház is támogatott. Közölte azt is: az egyik legnehezebben ellenőrizhető terület az internetes kereskedés, amelynek megakadályozása gyorsan foganatosítható intézkedéseket igényel.

Pál Béla (MSZP) érthetetlennek tartotta, hogy a kormány eddig elmulasztotta végrehajtani a korábbi parlament által elfogadott stratégiát, és cselekvési tervet sem készített hozzá. A dizájnerdrogok megjelenése szerinte lényeges változásokat hozott a kérdésben, ennek ellenére a stratégia nem kezeli súlyának megfelelően a problémát.

A kábítószerezés megítélése nem egységes minden politikai oldal részéről – mutatott rá Gaal Gergely (KDNP), és kijelentette: olyan, a baloldalhoz kötődő formáció is létezik, amelynek egyik frontembere maga is szenvedélyfüggő.

Az LMP-s Vágó Gábor arról beszélt, hogy a serdülők körében a kortárscsoportok szocializációs szerepe nagyobb, mint a családé. Ezt többen is vitatták. Simicskó István ifjúságért felelős államtitkár például azt hangsúlyozta, hogy a család elsődlegességét nem szabad megkérdőjelezni, mert a szülőknek van a legnagyobb felelősségük abban, hogyan nőnek fel a gyermekek.

A szocialista Pál Tibor úgy fogalmazott, hogy a családnak és a kortársaknak egyaránt szerepük van, a jobbikos Vágó Sebestyén pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy ha nincs meg a megfelelő szocializációs alap a családban, akkor a gyermek nagyobb valószínűséggel választ olyan kortárscsoportot, amely beleviszi a kábítószer-használatba. Vágó Gábor úgy reagált a hozzászólásokra: többen félreértelmezték szavait, mert nem azt mondta, hogy egyáltalán nem fontos a család, hanem azt, hogy legalább olyan fontos, ha nem fontosabb a kortárscsoport kérdésköre is.

Ezt követően a megelőzés témájáról vitatkoztak a képviselők. A független, a PM színeiben politizáló Szilágyi László úgy vélekedett, önmagában a drogprevenció üres cél, ha nincs hozzárendelve megfelelő cselekvési terv, ha nincs kiépítve a szükséges intézményrendszer. Kifogásolta azt is, hogy a megelőzésre szánt források az elmúlt években drasztikusan csökkentek. Vágó Sebestyén szerint a megfelelő drogprevencióhoz az iskolák szocializációs feladatait kellene tágítani. A független Baracskai József, a DK politikusa pedig azt mondta, a kistelepülések iskoláiban ki kellene terjeszteni az iskolapszichológusi munkát.

Simicskó István ifjúságért felelős államtitkár a vitában elhangzottakra adott válaszában azt mondta, úgy tűnik, hogy abban egyetértenek a pártok, fontos feladat stabil, helyes értékrendet adni a fiataloknak. A drogellenes stratégia arra vállalkozik, hogy célokat fogalmazzon meg, hogy a gyermekekre ez a veszély ne leselkedjen – fogalmazott. Hozzátette: akik szándékosan kárt akarnak okozni gyermekeknek, a drogdílerek, azokat keményen meg kell büntetni.

Mint mondta, céljuk, hogy a drogprevencióra európai uniós forrásokból is szerezzenek pénzt. Az általános vitát lezárták, a részletes vita a következő ülésen lesz.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.