Az intézmény világítását, fűtését alternatív energiával oldják meg, ezeket a berendezéseket különböző cégek ajánlották fel adományként. Áder János szerint ez a fajta összefogás civil szervezetek, nagy és kisebb hazai, valamint itt megtelepedett külföldi gyárak jó szándékú közreműködésével jöhetett létre. Az államfő úgy fogalmazott, hogy a beruházás a társadalmi összefogás eredménye.
A köztársasági elnök a park bejárását követően az MTI-nek elmondta: a 21. század alternatív energiával kapcsolatos fejlesztései – napkollektorok, szélerőmű, a levegő hőjét felhasználó, fűteni, hűteni képes hőszivattyú és egy mikro vízi erőmű – üzemelnek a parkban, ezek képesek a központ éves energiaszükségletét megtermelni. Hozzátette: a berendezéseket oktatási célokra is használhatják, az idelátogató középiskolások, egyetemisták a gyakorlatban ismerkedhetnek a környezetbarát technológiákkal.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat által létrehozott oktatóközpontban a mentálisan vagy fizikailag sérült gyerekek fejlődést, az önmagukról való gondoskodás megtanulását segítik lovas terápiával.
„Ez a fajta terápia olyan, a Pető Intézetéhez hasonló eredményeket ért már el, amely a nemzetközi szakma előtt is tekintélyt vívott ki” – hívta fel rá a figyelmet Áder János.
Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesületének ügyvezető alelnöke elmondta, az 1,5 hektáros lovasterápiás központot 16 éve egy volt szeméttelep helyén alakították ki, jelenleg 140 gyermekkel foglalkozik a speciálisan kiképzett oktatógárda. Mindezt a civil szervezet finanszírozza, adományokból, önkéntes adakozásokból. A központban létrehozott Élhető Jövő Park berendezéseivel az évi nyolcmillió forintos energiaköltség megtakarítható, ebből az összegből további rászoruló gyerekeket vonhatnak be a lovasterápiás programokba.
A jövő héten megrendezendő Budapesti Víz-Világtalálkozó 2013 a magyar vízipari tudás és a magyar innovációk bemutatását is lehetővé teszi, így bemutatkozhatunk a világnak – mondta Áder János köztársasági elnök szerdán a dunakeszi LightTech Kft. üzemében tett látogatása alkalmából.
A köztársasági elnök kiemelte, hogy a cég 21. századi, a korábbi elveket meghaladó víztisztítási technológiát fejlesztett ki. Nem vegyszerekkel, hanem fény segítségével tisztítják a vizet, a módszer kommunális és ipari felhasználásra is alkalmas. Ez a magyar technológia különösen jelentős lehet a fejlődő világban az államfő szerint, aki úgy vélte, a fejlesztés széles körű alkalmazást nyerhet.
„Miután magyar termékről van szó, magyar mérnökök tudását dicséri, magyar innováció van mögötte – mindez az egyedi igényekhez alakítva –, és nem utolsósorban 700 embernek ad munkát, ezt a teljesítményt csak megsüvegelni lehet\" – mondta Áder János.
A LightTech Lámpatechnológiai Kft. környezetkímélő víztisztító berendezését, valamint a dunakeszi telephely laboratóriumait és az üzemcsarnokot bemutatva Csákó József ügyvezető igazgató elmondta: a cég speciális, UV tartományban sugárzó fénycsövek gyártásával foglalkozik.