Szolnokon tiltakoztak a verespataki aranybánya-beruházás ellen

A romániai Verespatakra tervezett, cianidos technológiával termelő aranybánya-beruházás ellen tiltakoztak szerdán Szolnokon.

WA
2013. 10. 02. 20:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az önkormányzat által a város főterére szervezett békés demonstráción felidézték a romániai Nagybányán 13 évvel ezelőtt bekövetkezett környezeti katasztrófát, amely a Tiszán példa nélküli pusztítást okozott, az alföldi megyeszékhely szakembereit is védekezésre késztette, hogy megóvják a település ivóvízbázisát.

Szalay Ferenc fideszes polgármester, aki tizenhárom éve szintén a város vezetőjeként irányította a védekezési munkálatokat, a több mint száz demonstráló előtt azt mondta: az erdélyi Verespatakon olyan aranybánya megnyitására kaphatnak engedélyt külföldi befektetők, mint amilyen 2000-ben a tiszai cianidos szennyeződést okozta.

Visszaemlékezésében a vízügyi szakemberek nagyfokú hozzáértésének tulajdonította, hogy Szolnokot megóvták a környezeti csapás egyik legkellemetlenebb következményétől, ivóvize elszennyeződésétől.

Szalay Ferenc a tervezett verespataki bányanyitásról azt mondta: nem kevés munkahely múlik ezen, s a foglalkoztatás Romániában is probléma, de nem lehet a világot tönkretenni csak azért, „mert valakik 300 ezer tonna aranyat ki akarnak nyerni abból a térségből”.

Ludescher István, Szolnok testvérvárosának, Nagybányának az alpolgármestere beszéde elején önkormányzata nevében megkövette mindazokat a magyar embereket, akiket érintett a 13 éve történt ciánkatasztrófa. Elmondta, hogy a nagybányai bánya működése ellen a katasztrófa bekövetkezte óta küzdenek, miután egy helyi népszavazáson a megjelentek 97 százaléka egyetértett annak bezárásával. Ennek szellemében az elmúlt években a nagybányai önkormányzat rendeletet hozott arról, hogy az érintett ipari zónában tilos az építkezés és a termelőtevékenység. A jelenleg moldvai, kazah, orosz és kínai kézben lévő bányavállalat azonban változatlanul arra készül, hogy egy 8,5 millió köbméteres zagytározó anyagát feldolgozza.

Közölte: „ez egy tőkeerős részvénytársaság, amelynek sok pénze van, hogy az igazságszolgáltatást befolyásolja”, ezáltal megsemmisíthetők az önkormányzati rendeletek. A nagybányai alpolgármester hozzátette, ebben van nagy szükségük a külföld, így a szolnokiak támogatására, hogy a tiltakozások eljussanak azok fülébe is, akik majd döntenek a peres eljárásokról.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.