Hamarosan minden nemzeti kisebbségnek el kell döntenie, hogy megpróbál-e nemzetiségi listát állítani a tavaszi országgyűlési választásra, és ringbe száll-e a kedvezményes mandátumért. Január 1-jén indul a valamely magyarországi nemzetiséghez tartozó választópolgárok nemzetiségi névjegyzékbe történő regisztrációja, a kérelemdokumentumokat még decemberben eljuttatják minden háztartásba. Ebben nyilatkozni lehet majd arról, hogy a választópolgár valamelyik magyarországi nemzetiséghez tartozónak vallja magát, és hogy ennek alapján kéri a névjegyzékbe vételét.
Az íven külön lehet dönteni arról, hogy – az őszi önkormányzati mellett – az országgyűlési választásra is kéri-e a nemzetiségi névjegyzékbe vételét vagy sem. Ennek azért van jelentősége, mert ha valaki az országgyűlési választáson nem akar a nemzetiségi listára szavazni (például azért, mert az adott nemzetiség létszáma eleve lehetetlenné teszi a kedvezményes mandátum megszerzését), akkor így nem zárja ki magát abból a lehetőségből, hogy az őszi nemzetiségi önkormányzati választáson részt vegyen. Azok ugyanis, akik nemzetiségi választói névjegyzékbe kerülnek, a tavaszi parlamenti választáson (az egyéni jelöltek mellett) a pártlistákra nem, csak az adott nemzetiség listájára szavazhatnak.
A hazai cigányság vezetői eltérően vélekednek az új választási törvényekről. Az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöke, a Fidesz országgyűlési képviselője méltatta és történelmi jelentőségűnek nevezte az új szabályozást. Farkas Flórián ezt azzal támasztotta alá, hogy „Európában egyedülálló módon” a magyar törvényhozás biztosítja a magyarországi nemzetiségek országgyűlési képviseletét. A politikus az ORÖ székházában tartott nemzetiségi választójogi konferencián arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2014-es tavaszi parlamenti választáson „autentikus módon” lehet a nagyobb létszámú nemzetiségeknek képviseletük az Országgyűlésben.
Ehhez képest több más roma szervezet igazságtalannak tartja az új választási törvényeket, amely a nemzetiségi választóknak nem ad lehetőséget arra, hogy pártra szavazzanak. Korábban az Ide tartozunk! Roma Közösségi Hálózat és a hozzá csatlakozó szervezetek, többek között a Roma Polgári Tömörülés, a Roma Rendőrök Országos Szövetsége és a Roma Polgárjogi Mozgalom is arra biztatták a cigányokat, hogy ne regisztráljanak.
Setét Jenő, az Ide tartozunk! Roma Közösségi Hálózat alapítója alaposan kitalált csapdának nevezte a nemzetiségi listára való regisztrációt. Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Mozgalom alapítója szintén azt javasolta a hazai cigányoknak, hogy januárban ne regisztrálják magunkat egy üres cigány parlamenti képviselői helyért. – Függjön tőlünk a 106 egyéni képviselői és a 93 pártlistás mandátum – tette hozzá Horváth Aladár, aki cigánypárt megalakítását is bejelentette.
A Magyar Nemzet a hazai nemzetiségek országos önkormányzati vezetőit is megkérdezte az ügyben. Véleményüket elolvashatja a lap szerdai számában.