A Hír Televízió úgy tudja, hogy Bajnaiék konkrét ajánlatot kaptak a szocialistáktól, az MSZP most az Együtt–PM válaszára vár. A televízió információi szerint a pártszövetség még ma válaszolni fog arra, hogy elfogadja-e a személyi kérdésekről szabott feltételeket és a listára tett javaslatokat. A szocialisták a választól függetlenül ma tájékoztatják a közvéleményt a tárgyalás részleteiről.
Az Atv.hu pedig arról írt, hogy az MSZP és az Együtt–PM szerda délelőtt 11-től ült ismét tárgyalóasztalhoz. A portál úgy tudja, hogy Mesterházy továbbra is miniszterelnök-jelölt szeretne lenni. A Hír TV híradója ugyanakkor felhívja rá a figyelmet, hogy Bajnaiék nem fogadják el az MSZP elnökének miniszterelnök-jelöltségét.
Mesterházy vezeti majd a közös listát – legalábbis a 444.hu információi szerint. A lap azt írja, hogy Gyurcsány és Fodor is helyet kaphat az MSZP-elnök mögött. Az ellenzéki portál felveti a kérdést, hogy Mesterházy elsősége automatikusan miniszterelnök-jelöltséget is jelent-e. Az Origo információi szerint viszont már készült olyan verzió is, melyben az MSZP vezére vinné a miniszterelnök-jelöltséget, de kemény feltételekkel.
A két párt azután ült tárgyalóasztalhoz, hogy Bajnai Gordon hétfőn a korábban megkötött együttműködés újratárgyalását javasolta. A baloldali szövetségben így már a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció is helyet kaphat.
Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke korábban tagadta, hogy egy pártokon kívüli miniszterelnök-jelöltet keresnének, annak ellenére, hogy a sajtóban több név is megjelent. Többek között Surányi György volt jegybankelnök és Róna Péter közgazdász neve is felmerült. Szigetvári nem kommentálta azt az értesülést sem, hogy azért akarnak külső jelöltet keresni, mert Bajnai Gordonnak nem tetszik az, hogy Mesterházy Attila akarja vezetni a közös listát.
Kósa Lajos szerint nem segít az országon, ha a baloldalon előhúznak miniszterelnök-jelöltként egy újabb marionettfigurát, mivel a meghatározó emberek ugyanazok, akik az előző korszakban is vezették az országot. A Fidesz ügyvezető alelnöke szerdán Debrecenben – egy más témában rendezett sajtóeseményen – az ellenzéki egyeztetések újranyitásáról azt mondta: „tisztul a kép a tekintetben, hogy mégiscsak összeáll az a csapat, amely 2002 és 2010 között teljesen tönkretette az országot”. Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc, Mesterházy Attila, Lendvai Ildikó, Kovács László, Puch László – sorolta a neveket, hozzátéve: „egyetlen új figura sincs, mindegyik meghatározó befolyású volt az előző nyolc évben”.
Kósa Lajos megítélése szerint egy új kormányfőjelölt megnevezése csak a 2009-es „miniszterelnök-castingot” idézné. „Biztos apróhirdetés is lesz, hogy miniszterelnöknek látszó embereket keresünk az MSZP-székházban. Én azt gondolom, hogy ez semmiképpen sem lehet alternatíva az országnak” – mondta.
Hozzátette: 2010 óta nagyon sokat tudott a mostani kormány a romokból eltakarítani. Szépen elindult az ország, jobban teljesítünk, „őrült hiba lenne” most ugyanazokra bízni az ország vezetését, akik bizonyították, hogy teljes mértékben alkalmatlanok – jelentette ki.
Tegnapelőtt még nagyon boldog voltam, mert úgy látszott, mindenki belátta, hogy kell valamifajta párbeszéd, értékalapú megállapodás, aztán tegnapra elszomorodtam, mert az látszik, hogy elkezdődött ugyanaz, amivel már egy évvel ezelőtt tele volt a választók hócipője – mondta az egyeztetésekkel kapcsolatban Schmuck Andor.
A Magyar Szociáldemokraták Pártjának elnöke szerdán a Kossuth rádióban az újrakezdődő castingról beszélt, az október 23-a utáni tárgyalási huzavonát pedig „nagy bohóckodásnak” titulálta. Schmuck szerint ha a szocialista párt bejelentené, hogy önállóan indulna, akkor Bajnai nagy slamasztikába kerülne, a jelenlegi felmérések alapján ugyanis az Együtt–PM be sem jutna a parlamentbe.
Az elkövetkező időszakban megint körbe fogják röhögni az emberek a baloldalt, és ebben nem szabad részt venni – jelentette ki, de hozzátette azt is: ha értékalapú megállapodás van, ha van közös ellenzéki minimum, akkor készen állnak a párbeszédre – írja a Hirado.hu.
A baloldali ellenzék váratlan egymásra találásáról Szili Katalin azt mondta, ami most zajlik, nem más, mint „újra a káderbaloldal összeborulása”, a kérdés az, az emberek mennyire látják meg ebben a politikai megújulást. A Közösség a Társadalmi Igazságosságért párt elnöke, aki önállóságát hangsúlyozva nem is kapott meghívót a baloldali egyeztetésekre, mindenesetre úgy látja, az események nem a kormányzásra készülést, hanem a belső vitákat tükrözik, miközben a társadalom kormányzóképességet várna el attól, aki a képviseletére szövetkezik.