Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára az esemény moderátoraként elmondta: Közép-Európa versenyképességének növeléséhez „elengedhetetlen, hogy a határok ne elválasszanak, hanem összekössenek bennünket”.
A határátkelési pontok bővítése azért fontos, hogy Szlovénia és Magyarország határán jelentősen növeljük a versenyképességet – fejtette ki az államtitkár.
A kétoldalú tárgyalásokat és a szándéknyilatkozat aláírását követően a magyar és a szlovén miniszterelnök kora délután közösen átadta a Vas megyei Felsőszölnök és Kétvölgy közötti összekötő utat, amelynek építéséről a magyar kormányfő úgy fogalmazott: ez a saját gyengeségeink felett aratott diadal. A Rábavidéken élő szlovének ugyanis nagyon hosszú ideje szorgalmazták az általuk szekérútként és gyalogszerrel templomba járáshoz használt, ezért miseútnak keresztelt út megépítését. Ezt az utat tizenegy évvel ezelőtt kezdték tervezni, 2007-ben letették az alapkövét, de ezután „mintha mi se történt volna” – fogalmazott Orbán Viktor.
„Beleütköztünk fafejű bürokratákba, beleütköztünk életszerűtlen műszaki szabályozásokba, beleütköztünk félreértelmezett környezetvédelmi szempontokba” – folytatta, és a magyarokra jellemzőnek nevezte, hogy miközben az utat törvényesen adják át és a helybeliek törvényesen használják majd, még mindig folyamatban vannak az út ellen jogi eljárások. „Örüljünk annak, hogy a Pató Pál-jellemvonásainkat sikerült legyőzni, és átadhatjuk végre ezt az utat” – fűzte hozzá.
A miniszterelnök hangsúlyozta: a magyar kormány tartozott ennek az útnak a megépítésével a helyieknek, akik négy évvel ezelőtt igen nagy arányban szavaztak bizalmat a jelenleg kormányon lévőknek. Ez pedig nem a politikáról, hanem a bizalomról szólt, a vezetőknek pedig az a feladatuk, hogy meghálálják a bizalmat – fogalmazott.
Orbán Viktor avatóbeszédében arról is szólt, hogy Magyarország és Szlovénia között jelenleg nyolc ponton lehet közúton átkelni, ami 12,5 kilométeres sűrűséget jelent, miközben Nyugat-Európában 2-4 kilométerenként vannak határátkelők. Éppen ezért időszerű volt, hogy megállapodjanak arról, hogy 2020-ig további hat helyen teremtenek közúti összeköttetést – jelentette ki.
Alenka Bratusek szlovén miniszterelnök arról beszélt, hogy a határ két oldalán élő nemzetiségek nemcsak összekötik és egyesítik az országokat, de szorosabb gazdasági, kulturális és emberi kapcsolatokat tesznek lehetővé, s mindez olyan érték, amit ki kell használni. A Felsőszölnök és Kétvölgy közötti út átadása nemcsak az itt élők régi kívánságának teljesülése, hanem Szlovénia és Magyarország számára is új összeköttetést jelent, s nagyban hozzájárul a Rábavidék gyorsabb gazdasági fejlődéséhez – mutatott rá.