A házelnök fogadta Edmundo Eluchans Urendát, a chilei képviselőház elnökét, majd úgy nyilatkozott, hogy Chile nagyon fontos ország a latin-amerikai térségben, érdemes tőle tanulni, hiszen gazdasági mutatói felveszik a versenyt az EU régi tagállamaival is, politikai rendszere pedig stabil, a politikai elit szemben álló oldalainak a konszenzusra való képességén alapul. Chile igen figyelemreméltó fejlődést mutat a demokrácia megteremtése óta eltelt időben gazdasági és politikai tekintetben is – mutatott rá.
A magyar–chilei kapcsolatok építése beleillik a magyar kormány külpolitikai stratégiájába, amely szerint „az euroatlanti integráció sikeres végrehajtása után az egyre inkább globalizálódó világban új kapcsolatokat, új területeket kell találnunk” elsősorban a gazdasági lehetőségek kibontakoztatása érdekében – mondta Kövér László.
Emlékeztetett: a rendszerváltozás óta harmadik alkalommal látogat a chilei képviselőház elnöke Magyarországra, és magyar házelnök is háromszor járt már Chilében.
Edmundo Eluchans Urenda jelenlegi látogatása azért emelkedik ki a korábbiak sorából, mert a chilei magyar nagykövetség néhány nappal korábbi megnyitásával új korszakba léptek a kétoldalú kapcsolatok – magyarázta. Hozzáfűzte: ezt a külképviseletet az előző kormány 2009-ben pénzügyi megfontolásokra hivatkozva zárta be.
Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta: a kétoldalú kapcsolatok jelenleg „a lehetőségek alatt” vannak, a kereskedelem és a befektetések tekintetében is bőségesen van lehetőség az előrelépésre, ahogyan az oktatási, tudományos és kulturális kapcsolatok esetében is.
A politikai kapcsolattartás éppen azt a célt szolgálja, hogy összekösse a két ország vállalkozóit, intézményeit, egyetemeit, diákjait, közösségeit és polgárait, hogy minél több szállal kapcsolódjanak egymáshoz – mondta Kövér László.