A Pest megyei településen azért kellett időközi polgármester- és képviselőválasztást kiírni, mert a fideszes Cselőtei Erzsébet tavaly lemondott polgármesteri posztjáról, valamint az 1-es számú egyéni választókerületben szerzett mandátumáról.
A november 24-én tartott voksoláson a városvezetői székért induló öt jelölt közül Takács István, az MSZP–Együtt-PM–DK közös jelöltje lett a befutó 25 százalékos eredménnyel. A második helyen a település egyik alpolgármestere, a független Bartos Sándor végzett (21,4 százalék), a harmadik Németh József független jelölt lett (20,6 százalék). Őt követte Földi Pál János, a Civil Összefogás a Fótiakért Egyesület jelöltje (19,8 százalék), míg Vargha Nóra Mária, a Magyar Liberális Párt színeiben utolsóként került ki a megmérettetésből 13 százaléknyi szavazattal.
A választás rendje elleni bűntett megalapozott gyanúja miatt két ügyben is nyomozott a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Fóton. Az egyik ügy a választók szervezett szállításával, a másik az úgynevezett láncszavazással függ össze.
A Budapest Környéki Törvényszék törvénysértésekre hivatkozva a múlt év végén megsemmisítette a választás eredményét, a végzés szerint az egész választási eljárást meg kell ismételni. Az új voksolást március 2-ára írták ki Fóton.
Az atv.hu-nak nyilatkozó Vargha Nóra Mária a visszalépésről hozott döntését véglegesnek nevezte. Mint mondta, Fóton nem változott semmi novemberhez képest, „országos szinten azonban igen”. Kérdésre válaszolva kifejtette, semmilyen megállapodást nem kötött a korábbi győztessel, Takács Istvánnal, majd közölte: akárki lesz a polgármester, külsős bizottsági tagként törekedni fog az együttműködésre vele. Vargha úgy fogalmazott: az MLP teljesen ráhagyta a döntést. „Semmilyen nyomásgyakorlást nem éreztem, a párt abszolút liberálisan viselkedett” – mondta a portálnak.
Boruzs András, a Magyar Liberális Párt ügyvivője a cikk szerint az atv.hu-nak megerősítette: Vargha visszalépése nem része semmilyen politikai üzletnek. „Nem kértünk ezért cserébe semmit” – mondta Boruzs. Az MTI úgy tudja, hogy Vargha hivatalosan még nem jelentette be visszalépését.
A fóti időközi választás nemcsak azért érdekes, mert már itt is együtt indult az MSZP, az Együtt–PM és a DK, hanem azért is, mert ez volt az első alkalom, hogy a Fodor-párt ringbe szállt. Igaz, akkor még önállóan, hiszen lehetetlen ötletnek tűnt egy Mesterházy által vezetett Gyurcsány–Bajnai-lista létrehozása, valamint Fodorék arra történő felvétele.