Történelmi pillanat: először indul a Fodor-párt

Képes lesz-e a győzelemre a Gyurcsány–Bajnai–Mesterházy-szövetség egy baloldal felé hajló városban?

Kovács András
2013. 11. 23. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi önkormányzati választást, Fóton polgármesterre és képviselőre is szavazhatnak majd az állampolgárok. Mint arról korábban sokszor írtunk, a tízezer főnél népesebb városok időközi választásain szoktak föltűnni a pártok, mivel a kisebb településeken még mindig a független jelölteknek van teljes körű dominanciájuk.

Bár Fóton a parlamenti és a parlamenten kívüli erők közül nem mindegyik száll ringbe, érdemes a közelgő országgyűlési választások miatt jobban foglalkozni a Pest megyei település választástörténetével, és ennek alapján fölvázolni, hogy mely erőknek vannak most a legjobb esélyeik.

A Budapest melletti városban a fideszes Cselőtei Erzsébet korábban lemondott mind polgármesteri, mind képviselői helyéről, így az 1-es számú választókerületben új tagot is választanak a helyi közgyűlésbe. A polgármesteri posztért öten indultak: Bartos Sándor (független), Földi Pál János (Civil Összefogás a Fótiakért Egyesület), Németh József (független), Takács István (a Magyar Szocialista Párt, az Együtt – A Korszakváltók Pártja, a Párbeszéd Magyarországért Párt és a Demokratikus Koalíció közös jelöltje), valamint Vargha Nóra Mária (Magyar Liberális Párt).

Az 1-es számú egyéni választókerület képviselői mandátumáért nyolcan szálltak ringbe: Fábry Béla (a Magyar Szocialista Párt, az Együtt – A Korszakváltók Pártja, a Párbeszéd Magyarországért Párt és a Demokratikus Koalíció közös jelöltje), Gódor Istvánné (független), Madaras Ádám (független), Priszlinger Éva Ilona (független), Sándor István (Jobbik Magyarországért Mozgalom), Urbán Zsombor Gábor (független), Varga József Csongor (független), valamint Vargha Nóra Mária (Magyar Liberális Párt).

Jól látszik, hogy jelöltekből nincsen hiány, s amellett hogy ismét összeállt a Gyurcsány–Bajnai–Mesterházy-szövetség, most először indul a Fodor-párt is önálló jelölttel. Vargha Nórának a múlt alapján egyáltalán nincsenek rossz esélyei a városban, mivel a maga után több mint egymilliárdos adósságot hagyó Szabad Demokraták Szövetsége az 1990-es országgyűlési választáson meglehetősen simán diadalmaskodott, és 1994-ben is csupán kilenc százalékkal kapott ki a második fordulóban az MSZP-től.

Fóton a szocialisták az 1990-es években nagyon erős bázissal rendelkeztek, amire jó példa, hogy az 1998-as országgyűlési választások második fordulójában a fideszes Salamon László csupán egy százalékkal győzte le MSZP-s riválisát. A szegfűsök diadalmenete a 2002-es és 2006-os országgyűlési választásokon volt, a Fidesz mindkétszer nagyon sima vereséget szenvedett. 2006-ban a második fordulóban a szocialisták jelöltje több mint 15 százalékot vert a jobbközép riválisára.

A Pest megyei település viszonylag erős baloldaliságát jól mutatja, hogy a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson Fóton 52,38 százalék gondolta úgy, hogy nem kell kiterjeszteni az egyszerűsített honosítást a határon túli magyarokra. Az őszödi beszéd napvilágra kerülését követően sem történt politikai földrengés, mivel bár a 2006-os önkormányzati választás megyei listás voksolását a Fidesz–KDNP nyerte, az MSZP és az SZDSZ több szavazatot szerzett.

A fóti politikai erőviszonyok a második Gyurcsány-kormány idején borultak föl, amit világosan mutatott a 2009-es EP-választás, ahol a Fidesz több mint 52 százalékos eredményével sima győzelmet aratott, s a Jobbik is alapvetően rajzolta át az erőviszonyokat 16 százalékot meghaladó eredményével. A 2010-es országgyűlési voksoláson a Fidesz–KDNP országos átlaga alatt szerepelt, de hasonlóan járt az MSZP és a Jobbik is. Az LMP közel 10 százalékot ért el Fóton, így vélhetően magába tudta olvasztani a korábbi népes SZDSZ-tábort.

A múlt alapján egyértelműen látszik, hogy Fót általában követi az országos tendenciákat, de inkább balra húz. Ennek egyebek között az lehet az oka, hogy az elmúlt évtizedekben vélhetően Újpestről és Rákospalotáról érkezett a kiáramlók nagyobb része, akik inkább baloldali politikai preferenciákkal rendelkeznek. A mostani voksolás nagy kérdése, hogy az MSZP–Együtt–PM–DK-szövetség képes lesz-e egyesíteni maga mögött a baloldali tábort, vagy pedig a kormánypártokkal szembeni szavazók inkább a független jelölteket preferálják.

2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte a szocialistákat. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, a szocialisták pedig éppen csak átlépték a 30-at.

 

Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott (Veres János, a szocialista párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke az MTI-nek aznap azt mondta, hogy a mandátumot elnyerő Baracsi függetlenként indult, de az MSZP a jelölt támogatását a szórólapokon is egyértelművé tette), Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett.

 

Szigetszentmiklóson szeptember 1-jén az MSZP–Együtt–PM–DK közös jelöltje diadalmaskodott egy stabil baloldali bázissal rendelkező választókerületben. Szeptember 8-án Vácott simán győzött a Fidesz–KDNP, amivel megtörte a balliberális ellenzék lendületét, a Gyurcsány–Mesterházy-szövetség csúfosan leszerepelt. Baján hosszú huzavona után, egy szavazókörben megismételt voksolást követően is magabiztosan győzött a kormánypártok jelöltje. Békéscsabán november 10-én voksoltak, ahol a Fidesz–KDNP jelentős rivális híján fölényesen győzött. Kerepesen Vincze Lajos, az Összefogás Kerepesért Egyesület (ÖKE) jelöltje nyert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.