Ez volt a békéscsabai választás nagy meglepetése

Magabiztos Fidesz-győzelem Békéscsabán, harmadik LMP és lejtmenetben lévő Jobbik.

Kovács András
2013. 11. 11. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A november 10-i békéscsabai választás a várakozások szerint a Fidesz–KDNP jelöltjének a sima sikerét hozta, ami többek között annak köszönhető, hogy a Párbeszéd Magyarországért Párt egy formai hiba miatt kilőtte a balliberális jelöltet. A voksolás így kiváló alkalom volt arra, hogy a Jobbik és az LMP minél jobb eredményt tudjon fölmutatni egy megyei jogú városban a jövő évi országgyűlési választás előtt.

Először is érdemes megnézni a részvételi arányt, amelynek kapcsán a balliberális sajtó természetesen arról írt, hogy az mennyire alacsony volt. Míg 2010 őszén ebben a választókerületben 34,15, addig most 20,7 százalék voksolt, ami egy viszonylag tét nélküli voksolás esetén egyáltalán nem számít alacsony aktivitási rátának. A megyei jogú városokban egyébként egy időközi megmérettetésen általában 20 százalék körül szokott lenni a részvételi arány.

 

A kormánypártok jelöltje a 2010-es önkormányzati választáson 52,84 százalékot ért el, míg most 51,49 százalékot összesített. A Fidesz–KDNP támogatottsága tehát három év alatt nem változott, míg a szavazatszámokat tekintve körülbelül 40 százalékos veszteséget szenvedett el. Egy időközi voksoláshoz képest a kormányzó erők viszonylag jól tudták mozgósítani a híveiket, ráadásul olyan körülmények között, hogy nem volt erős rivális.

Az ellenzéki pártok számára óriási kudarcnak tekinthető, hogy egyikük sem tudta megelőzni a függetlenként induló Alföldi Károlyt. Minden bizonnyal azon kormányellenes szavazók, akik a balliberális közös jelölt hiánya ellenére elmentek választani, inkább voksoltak a független aspiránsra, mint valamelyik ellenzéki párti jelöltre.

Az LMP és a Jobbik versenyét egyértelműen az előbbi nyerte, ami abból a szempontból meglepetés, hogy a kelet-magyarországi településeken korábban a Jobbik volt a jóval erősebb szereplő. 2010-ben a szélsőjobboldali párt még simán előzte a zöldpártiakat, míg most képtelenek voltak a kormányellenes szavazókat maguk mögé állítani.

Persze az LMP is könnyű helyzetbe került azzal, hogy ők voltak az egyedüli baloldali párt egy viszonylag stabil balosnak számító választókerületben, de ők sem tudták megszólítani a teljes spektrumát ennek a szavazóbázisnak. A választás abból a szempontból kiváló teszt volt, hogy egy tét nélküli környezetben mennyire tudja mozgósítani a híveit a kormánypárt, de az is kiderült, hogy az LMP és a Jobbik egyelőre nem tudja megszólítani a kormányból kiábrándult szavazók jelentős részét.

2013-ban a tízezer főnél népesebb településeken a balliberálisok sorban szenvedték el a vereségeket. Szentendrén a város korábbi MSZP-s polgármesterét indították, de így is vesztettek, Dunakeszin pedig a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 és a Jobbik jelöltje is megelőzte őket. Monoron az MSZP még a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalícióval is összefogott, de ott is az utolsó helyen végzett. Április 21-én Barcson a szocik már el sem indultak, így a Fidesznek az egységes ellenzéki jelöltként induló Jobbikkal kellett szembenéznie, és végül simán győzött a kormánypárt. Az évtizedekig baloldali bástyának számító Komlón elképesztően hatalmas vereséget szenvedett az MSZP május 12-én, mivel a Fidesz–KDNP által támogatott Lungo Drom-os jelölt több mint 55 százalékot szerzett, míg a szocialisták éppen csak átlépték a 30-at.

 

Berettyóújfaluban május 12-én szintén önkormányzati képviselőt választottak, ahol csupán 19,6 százalék szavazott, de a voksoláson a Jobbikon kívül egyetlen parlamenti párt sem indult. A radikális jobboldali alakulat csupán 15,26 százalékot ért el, 2010-ben viszont még 22,5 százalékot szerzett. Solymáron júniusban az MSZP el sem indult, a Fidesz–KDNP jelöltje 50 százalék fölött szerepelt. Nyírbátorban augusztus 11-én a független Baracsi Balázs János 371 vokssal diadalmaskodott (Veres János, a szocialista párt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke az MTI-nek aznap azt mondta, hogy a mandátumot elnyerő Baracsi Balázs János függetlenként indult ugyan, de az MSZP a jelölt támogatását a szórólapokon is egyértelművé tette), Barna Gábor, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt közös jelöltje 174, a jobbikos Virágné Fazekas Adrienn pedig 103 voksot szerzett.

 

Szigetszentmiklóson szeptember 1-jén az MSZP–Együtt–PM–DK közös jelöltje diadalmaskodott egy stabil baloldali bázissal rendelkező választókerületben.Szeptember 8-án Vácott simán győzött a Fidesz–KDNP, amivel megtörte a balliberális ellenzék lendületét, a Gyurcsány–Mesterházy szövetség csúfosan leszerepelt. Baján hosszú huzavona után, és egy szavazókörben megismételt voksolást követően is magabiztosan győzött a Fidesz–KDNP jelöltje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.