Létrejött a balliberális ellenzéki szövetség

Újra összeállt az MSZP–SZDSZ-koalíció. Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a közös miniszterelnök-jelölt.

MNO
2014. 01. 14. 11:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kompromisszumokról, áldozatvállalásról beszélt a bejelentéskor Mesterházy Attila MSZP-elnök, majd hosszasan szólt az európai bérekről, jogállami válságról, konstrukcióról, közös hitről, programharmonizációról, közös cselekvésről. Bizonyítani akarja a választóknak, hogy európai, biztonságos, igazságos, jogállami országot akar teremteni.

– A mai nap véglegessé tettük a konstrukciót. ( ) Korrekt, tisztességes, mindenki által támogatott megoldás született. ( ) Több szervezettel tárgyaltunk, csak a szocdemekkel nem. Világos helyzetet akarunk teremteni a szavazók számára, hogy pontosan tudják azt, hogy ki az a jelölt, aki a mi céljainkat képviseli. Fontos kiemelni, hogy minden szervezetnek egy célja van: a kormányváltás – mondta Mesterházy.

Mesterházy Attila, Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc, Fodor Gábor, Szabó Tímea áll a közös lista első öt helyén. A következő tíz helyen szocialista politikusok kapnak helyet. A szocialisták korábban már döntöttek a listás helyek sorrendjéről, ennek értelmében a közös listán is az első tíz helyezett között lehet Botka László választmányi elnök, Tóbiás József frakcióvezető-helyettes és Gúr Nándor alelnök.  Az Együtt-PM a 16. és a 36. helyet kapta meg, majd még öt pozíciót a negyvenedik és a hatvanadik között. A DK Gyurcsány Ferencen kívül öt politikust nevezhet meg az első hatvanból (19., 26., 39., 45., 57. hely), míg Fodor Gábor liberális pártjának az 58. hely jutott még.

Hetvenegy egyéni választókerületben az MSZP, huszonkét körzetben az Együtt-PM, tizenháromban a Demokratikus Koalíció állít jelöltet az idei parlamenti választáson a baloldali ellenzéki pártok megállapodása alapján. Bajnaiék  9, a szocialisták 4 helyet adtak át Gyurcsánynak. A DK állíthat jelöltet Budapest belvárosában (itt Juhász Péter társelnök lett volna az Együtt-PM jelöltje), a VI-VII. és a XII. kerületben, valamint Kalocsán, Mohácson, Sárbogárdon, Győrben, Berettyóújfaluban, Esztergomban, Szigetszentmiklóson, Kaposváron, Vásárosnaményban és Keszthelyen. Az összefogáshoz Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnök a DK egyéni jelöltjeként csatlakozik.

A most megkötött megállapodást még szentesíteniük kell a pártok döntéshozatali fórumainak is: az MSZP szombaton választmányi ülést, várhatóan egy héttel később pedig kongresszust tart.

Amikor visszatértem a politika színpadára, akkor is azt hangsúlyoztam, hogy csak összefogással lehet leváltani az Orbán-kormányt – mondta Bajnai Gordon. Az Együtt–PM Szövetség vezetője hozzátette, hogy munkatársaival másfél éve ezen dolgozik, de most már az utolsó pillanatban voltak ahhoz, hogy a célt megvalósítsák. Nehéz politikai, szervezeti és elvi vitákon vannak túl az összefogás szereplői, ez pedig lehetővé teszi a kormányváltást – zárta beszédét a volt miniszterelnök.

Jó megállapodást kötöttünk, amelyet jó szívvel lehet vállalni, amiért teljes erővel lehet dolgozni – kezdte beszédét Gyurcsány Ferenc. A Demokratikus Koalíció elnöke úgy fogalmazott: ez nem három párt megállapodása, hanem a széles és sokszínű demokratikus ellenzéké. Gyurcsány azt mondta: a megállapodás nagy erénye, hogy csatlakozni tudott a Liberális párt. Hozzátette: örül neki, hogy Kuncze Gábor egykori SZDSZ-elnök egyéniben elindul „a mi jelöltünkként és a DK tagjaként fog működni”. Mesterházy Attila kiváló vezetője lesz ennek a listának, ő lesz a kampány arca, a miniszterelnök-jelölt – közölte a DK elnöke.

Vitánk nem a múltról, hanem a jövőről szól – mondta. A DK elnök jelezte, hogy véleménykülönbségeik ellenére az összefogás valamennyi szereplője, igazodik a közös állásponthoz, és fegyelmezetten a közös többség ajánlatát kínálja majd a választóknak. Nem tesszük az összes terhet a miniszterelnök-jelölt vállára, ezért kemény kampányba kezdünk, mintha önállóan indulnánk, mondta Gyurcsány.

Nem válaszolt arra a kérdésre, hogy bocsánatot kérne-e a 2006-os rendőrattak áldozataitól. A kettős állampolgárságról viszont úgy fogalmazott: tiszteletben tartja az MSZP álláspontját a kérdésben, amelyben eltér a véleményük, az Együtt–PM szövetség álláspontjával együtt ők többséggel rendelkeznek „ezért a kampányban nem nyitjuk ki ezt a kérdést”.

A Magyar Liberális Pártot vezető Fodor Gábor szerint több mint három éve antiliberális kormányzás folyik, ők azonban újra erőssé szeretnék tenni a liberális értékrendet, ennek érdekében kötöttek kompromisszumokat.

A Fidelitas szerint „a Munkásmozgalmi Pantheon és az egykori SZDSZ leányvállalatai úgy álltak ismét össze, mint két kicsi lego”. „Ez a csapat kemény” – idézte a Fidelitas a közleményében Horn Gábor egykori szabad demokrata politikus szavait, Gyurcsány Ferenc rajongói klubjának titulálva a névsort.

 

„Most, hogy újra együtt vannak a jól ismert arcok és milliárdosok, reméljük, hogy mielőbb visszafizetik az SZDSZ felhalmozott tartozásait” – olvasható az ifjúsági szervezet közleményében.

 

Közölték: bíznak abban, hogy „a százmilliárdos államadósság megálmodói a fájni fog program keretében nem támadják tovább a családi adókedvezményt, a gyed extrát, valamint a tandíj bevezetését is úgy felejtik el, mint Bajnai Gordon a korszakváltást”.

 

Szerintük Gyurcsány Ferenc visszatérésével ismét az az ember vezeti a baloldalt, aki a fiataloknak nem adott mást, mint az „el lehet menni” programot. Bábként pedig azt a Mesterházy Attilát szánná ideiglenes miniszterelnöknek, aki Zuschlag Jánossal építette az ifjú baloldaliak jövőjét ” fűzte hozzá a Fidelitas.

Bajnai kérdésre válaszolva azt mondta, részt vesz az összefogásban, nem vonja ki magát. Nem titkolta, voltak viták Gyurcsány listára kerülése körül, de nem mentek el a személyeskedésig, mint érzékeltette. „Úgy döntöttünk, az okos enged”, fogalmazott, de az ismert szólást nem fejezte be. Mesterházy elmondta, az öt első helyen a jelölőszervezet vezetői szerepelnek majd, tehát az Index által előzetesen kiszivárogtatott lista.

Jávor Benedek (PM-társelnök) nehéznek nevezte a lezárult tárgyalásokat, a kormányváltást alapvető célnak nevezte minden más cél esetleges megvalósulása előtt. Szidalmazta a választási rendszert, szerinte nem teszi lehetővé, hogy a sokszínű baloldali paletta legyőzze a kormányoldalt.

A korábbi kritikáit fenntartja, ami a 2002–2010 közötti kormányzás részleteit illeti a kétharmadhoz vezető úton, de részleteket nem említett erről. A létező kormányt csak a létező ellenzék tudja leváltani – fogalmazott Jávor, aki szerint tanulni kell mindabból, ami Orbán Viktor kétharmadát eredményezte.

Gyurcsánnyal, Kuncze Gáborral, Fodor Gáborral hogyan lesz korszakváltás? Hangzott a kérdés Bajnai Gordonhoz a Hír TV tudósítójától. A volt kormányfő azt mondta, először el kell távolítani az Orbán-kormányt. Az Együtt–PM feladata, hogy a korszakváltás garanciáját érvényre juttassa. Arra a kérdésre nem válaszolt, hogy a választók tömegei elutasítanak egy olyan listát, amin Gyurcsány szerepel, holott előzőleg még jelezték, egy kérdésre lehetőség van.

Korábban az Index számolt be a Mesterházy-Bajnai-Gyurcsány-Fodor-Szabó Tímea sorrendről. Mint kedd délelőtt megírtuk, a választók jelentős része nem szavazna egy Gyurcsány Ferenc nevét is tartalmazó listára. Korábban létezett olyan forgatókönyv is, amely szerint Bajnai végül nem ült volna be a parlamentbe.

Az LMP együttműködést kínál azoknak, akik a szocialisták által vezetett összefogás helyett a hiteles, valódi változtatás lehetőségét keresik – írta közös közleményében a párt elnöke, Schiffer András és választmányi tagja Keresztes László Lóránt. Hozzáteszik: a Gyurcsány körüli összefogás ismét kézzelfogható közelségbe hozza a Fidesz-kétharmad lehetőségét. Úgy látják: „a 2010 előtti két kormányzati ciklus minden szinten megbukott politikusainak koalíciója nem a Fidesz ellen állt össze, mert azt a harcot már feladták, sőt soha nem is vették komolyan”.

 

A Jobbik szerint a baloldali ellenzéki pártok együttműködése azt jelenti, hogy „a politikai holtak megpróbálkoznak a feltámadással”. Apáti István, a Jobbik országgyűlési képviselője kijelentette, a baloldal képtelen a megújulásra, „odakozmált” arcokkal próbálnak kampányolni, az 1990-es évektől jellemző MSZP-SZDSZ-koalíció állt most össze

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.