Balhorog a liberális összefogásnak

Liszák János volt MSZP-s politikus szerint a visszarendeződéssel Mesterházy Attila hároméves munkája vált értelmetlenné.

2014. 02. 18. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Baloldali kötődésű jogászként kemény kritikával illette egykori pártját, az MSZP-t és szövetségeseit a közelmúltban a JászBlog internetes oldalon közölt írásában. Miért rontott rá egykori párttársaira?
– Az igazi baloldali értékek végleges elvesztése fölötti aggódás miatt.

– Korábban nem volt erre oka?
– A múlt rendszerben az MSZMP tagja voltam, mert csak úgy lehettem céges jogtanácsos, ha belépek a pártba. Nem volt azonban problémám ezzel, mert úgy éreztem, hogy baloldali értékeket képviselünk. A rendszerváltás után, 1989-ben átléptem az MSZP-be, és 2006 őszéig hittem a szocialista pártban. Amikor Gyurcsány őszödi beszéde nyilvánosságra került, egy világ omlott össze bennem. Már akkor megmondtam, hogy legalább három ciklusra kiírtuk magunkat a választók tudatából. Ennek ellenére az MSZP-ből csak 2011 végén léptem ki, amikor láttam, hogy a bukás ellenére nyoma sincs a szükséges megújulásnak.

– Mára pedig a megbukott emberek újra összefogtak.
– Pedig kígyót-békát mondtak egymásra éveken keresztül. Szinte minden szereplőnek volt olyan megnyilatkozása, hogy miért nem tudja elképzelni az együttműködést a másikkal. Szanyi azt mondta, hogy egy mentálisan megzakkant bolsi milliárdossal nem lehet normális jövőt építeni, Török Zsolt Kuncze Gábortól és Fodor Gábortól féltette az MSZP-t, ehhez képest mégis összefogtak. Mesterházy három év alatt egy padlóra küldött pártot próbált felemelni, a visszarendeződéssel ez a munka értelmét vesztette. Azzal, hogy a DK-s összefogás létrejött, mi, igazi baloldaliak minden reményünket elvesztettük.

– Nem lát reményt az összefogásban?
– Az összefogásnak semmi köze a baloldali értékekhez, a tenni akaráshoz, a szolidaritáshoz, az önzetlenséghez és a hivatástudathoz, amit a programnak is tükröznie kellene. Ami viszont nincs. Csak abban értenek egyet, hogy le kell váltani a gyűlölt Orbán Viktort. S ha a DK, az MSZP és az Együtt–PM azzal foglalkozik, hogy ki, mikor, hol lesz vezető ahelyett, hogy igazi baloldali értékekre épülő programot alkotnának, akkor végleg elvesznek. Ez az összefogás nemhogy a fiataloknál, már az idősebbeknél sem fog sikert aratni, azaz hosszú távon sem ígér jót nekik. Főleg úgy, hogy már régóta a Fidesz képviseli a baloldali értékeket a parlamentben, noha egyértelműen jobbközép párt.

– Egykori párttársai mégis Orbán-rezsimet emlegetnek.
– Szeretnék elhitetni, hogy a kormány az emberek ellen van, de ezt nem hiszi el nekik senki. Ha a Fidesz nem tett volna mást ebben a ciklusban, csak azt, hogy törvénybe iktatja Trianon szégyenét, állampolgárságot ad a külhoni magyaroknak és olyan alaptörvényt alkot, amely a polgári demokráciákban is minta, már megtette a közelmúltunk történelmi kérdéseinek megválaszolására vonatkozó kötelezettségét.

– Mit szól az MSZP volt elnökhelyettese, Simon Gábor magatartásához?
– Felháborít. Simon Gábor egy karrierista, aki tisztázatlan körülmények között mesés vagyonra tett szert. Büntetőjogászként sok perbe fogott emberrel találkoztam már, a régi időkben azonban volt zsiványbecsület. Régen, ha lebuktak, akkor feltették a kezüket, és vállalták a felelősséget.

– Vállalná Simon képviseletét?
– Nem.

– Miért?
– Elvi okok miatt.

– AZ MSZP-nek lehet köze a pénzhez?
– Nem tudom, de az biztos, hogy Simont látványosan magára hagyták.

Az ön körzetében Szekeres Imre indul a liberális pártszövetség színeiben. Ő is volt alelnöke, elnökhelyettese az MSZP-nek. Ő elfogadható politikus önöknek?
– Egy sportból merített példával szeretnék erre reagálni. Amikor annak idején profiként Kokó elszenvedte Chacon elleni vereségét, akkor az interneten arról kérdezte az embereket, hogy folytassa-e vagy sem. Én neki is azt mondtam, hogy a csúcson kell abbahagyni.

Szekeres hitelesen képviseli a baloldaliságot?
– Túl van a csúcson, és nem hiteles baloldali képviselő.

A volt honvédelmi miniszter kampánya nem alakul jól. Egyik őszi lakossági fórumán Kéri László politológus nyomdafestéket nem tűrő módon osztotta a kormányt és a baloldalt is. Mi a véleménye az alakításról?
– Kéri László annak idején tanított a jogi karon. Félelmetes felkészültségű, okos tanárnak tartottuk, kerestük a társaságát. Ennek ellenére mondom, hogy az őszi jászapáti produkciója, amit felvételről láttam, gyomorforgató volt. Valószínűleg azt hitte, hogy „lejön” vidékre, meglengeti a lobogót, útszéli stílusban elküld mindenkit, és jön a siker. Ez nem jött be, hiszen vidéken is terem ész, és van igényesség az emberekben. Az egymás pocskondiázása, Ron Werber kampányfogásainak gyakorlatba történő átültetése minden józanul gondolkodó, igazi baloldali értékeket valló szavazónak a gyomrát forgatja fel. Hozzá kell tennem, Szekeres is hibás volt, mert nem állította meg Kéri ámokfutását.

Elmegy szavazni?
– Persze. Mindenkit arra biztatok, hogy éljen állampolgársági jogával.

Ezek után kire szavaz majd?
– Szili Katalin pártjára, amely az egyetlen hiteles erő baloldalon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.