A Fidesz–KDNP mind a 106 egyéni választókerületben állított jelöltet – 88-at péntek délutánig már nyilvántartásba is vettek a választási bizottságok –, vagyis a Fidesz–KDNP megfelelt az országoslista-állítás feltételeinek.
Az országgyűlési képviselők választásán ugyanis az a párt állíthat országos listát, amely legalább kilenc megyében és a fővárosban legalább huszonhét egyéni választókerületben állított jelöltet; két párt közös egyéni választókerületi jelöltek alapján közös pártlistát állíthat. Az országos lista bejelentésének határideje március 4., 16 óra.
A rekordgyorsan összegyűlt és rekordszámú ajánlásért, a megtisztelő bizalmáért ezúton is köszönetet mondunk a választóknak és az ajánlások gyűjtésében segítő önkénteseiknek – reagált közleményében a Fidesz Sajtóiroda. Hozzátették: „A támogató aláírások gyűjtését a következő napokban is tovább folytatjuk, mert szeretnénk a lehető legtöbb ajánlást összegyűjteni, és minden magyar állampolgárnak lehetőséget biztosítani arra, hogy kifejezze támogatását szövetségünk mellett. Önkénteseink a következő napokban is gyűjtik a támogatói aláírásokat a rezsicsökkentés folytatásához, a családok terheinek további csökkentéséhez, a nyugdíjak megvédéséhez és új munkahelyek létrehozásához.”
Az országos listán legfeljebb háromszor annyi jelölt állítható, mint a megszerezhető mandátumok száma, azaz legfeljebb 279, ennyi van a Fidesz–KDNP közös listáján is. Az országos listáról a 93 kiadható mandátumot a pártlistákra leadott szavazatok és a töredékszavazatok alapján osztják ki. Töredékszavazatnak minősül az egyéni választókerületben győztes jelölt minden olyan szavazata, amely már nem volt szükséges a mandátum megszerzéséhez. Töredékszavazat továbbá minden olyan szavazat, amelyet olyan jelöltre adtak le az egyéni választókerületben, aki nem szerzett mandátumot.
Fontos szabály, hogy csak azok a pártok juthatnak mandátumhoz az országos listáról, amelyek a pártlistákra és a nemzetiségi listákra leadott összes érvényes szavazat legalább öt százalékát elérték. Közös lista esetén a küszöb 10 százalék, kettőnél több párt által állított közös pártlista esetén 15 százalék.
A Fidesz–KDNP azzal, hogy nyilvántartásba vették országos listáját, jogosulttá vált arra, hogy egy tagot delegálhasson a Nemzeti Választási Bizottságba (NVB). A választáson országos listát állító pártok ugyanis jogosultak arra, hogy tagokat küldjenek a testületbe. Az NVB tagjainak száma így tehát attól függ, hány, választáson induló szervezet tud országos listát állítani. A választás eredményének megállapítása után a testületben csak a választott tagok maradhatnak, illetve azon pártok delegáltjai, amelyek parlamenti frakciót tudtak alakítani.
A Fidesz–KDNP egyébként elsőként állított országos listát az áprilisi országgyűlési választásra – jelentette be a Fidesz társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója szerdán. Nyitrai Zsolt aznap délután adta be a dokumentumokat a Választási Irodában. A kormánypártok jelöltjei mind a 106 egyéni választókerületben leadták az induláshoz szükséges ajánlásokat.
„Egyértelműen a mi jelöltjeink jelentik a garanciát arra, hogy április 6-a után is tud folytatódni a rezsicsökkentés, hogy új munkahelyeket tudunk teremteni, meg tudjuk védeni a családokat, családbarát támogatási rendszert tudunk folytatni” – fogalmazott a társadalmi kapcsolatokért felelős igazgató.