Úgy látszik, nem „fáj” a hazai gázszolgáltató cégeknek túlzottan, hogy tavaly óta már nem számolhatják el indokolt költségként a csöveken keletkező hálózati veszteséget, amely döntő többségében lopásokból keletkezik. A Magyar Nemzet körképéből az derült ki, hogy emiatt egyik társaság sem lépett fel a korábbiaknál erőteljesebben a szabálytalan vételezések ellen.
A Főgáznál a lap megkeresésére elmondták, a társaság nem indított semmilyen külön akciót amiatt, mert az ármeghatározásnál a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nem veszi figyelembe a hálózati veszteséget. A szolgáltató nem tudott arra vonatkozó adatot közölni, hogy a szabálytalan vételezések felderítésére mennyit költött tavaly, de rögzítették, az ellenőrzések során átlagosan 3,5 százalékban találnak lopásgyanús eseteket.
– Az E.ON korábban is és jelenleg is nagy hangsúlyt helyezett a hálózati veszteség csökkentésére, beruházásokkal és ellenőrzésekkel mérsékeljük mind a műszaki hibákat, mind a fogyasztói beavatkozásokat – közölték a Magyar Nemzet a német hátterű gázszolgáltatónál. A cég adatai szerint 2013-ban mintegy 20 ezer ellenőrzést végeztek, és ennek során 1266 alkalommal derítettek fel szabálytalan vételezést, tehát a kiszállások 6,3 százaléka eredményesnek bizonyult. Egyházi Nikoletta, az E.ON szóvivője kiemelte, a hálózati veszteség a társaság elosztási területein eléri az elfogyasztott gázmennyiség 1,9 százalékát. Hozzátette, az E.ON-nál közel 250-en dolgoznak e területen, ha az áramszolgáltatással együtt nézzük.
A folytatás a Magyar Nemzet pénteki számában olvasható.