Nem kezdeményezett bojkottot a Mazsihisz

Párbeszédet szeretne a kormánnyal a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége.

2014. 02. 10. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint kiemelte: bojkottról sem határozataikban, nyilatkozataikban sem beszéltek korábban, csak arról, hogy a kormányt párbeszédre hívták, mert úgy érzékelték, hogy a 2014-es holokauszt-emlékév programjainak néhány eseménye rossz irányba halad. Döntésük arról szól, hogy amíg nem oldódnak meg az általuk említett problémák, addig távol maradnak a programoktól.

Ismert, a Hír TV is arról számolt be a nap folyamán, hogy a vasárnapi felhívásához képest a Mazsihisz vezetősége hétfőn teljesen más hangvételű levelet írt a miniszterelnöknek.

A miniszterelnökhöz írt levelében a Mazsihisz egy olyan intézmény megvalósítását javasolja, amelyben a magyar-zsidó együttélés, a magyar és a zsidó kultúra szimbiózisa, a közösen létrehozott értékek kerülnének bemutatásra, illetve a Holokauszt Emlékév részét képező Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga felújítását szorgalmazzák, amelyben a Mazsihisz szerint méltó helye lehetne az általuk javasolt Együttélés Házának.

 

Úgy vélik, hogy a józsefvárosi projekt elhagyása jelentős megtakarítást jelentene a költségvetésnek, amiből megoldhatónak látnák a Páva utcai központ technikai felújítását, hatékonyabbá és ismertebbé tételét, a Rumbach utcai zsinagóga felújítása után pedig magának az Együttélés Háza tartalmi kialakítását.

Heisler András a Hír TV műsorában a józsefvárosi Sorsok Háza projekttel kapcsolatban azt mondta: gyakorlatilag minden kompromisszumban partnerek voltak, abba szerettek volna beleszólni, hogy a fiatalok hiteles történelmi képet kapjanak az intézményben. Ezt viszont nem látták biztosítottnak – tette hozzá. Kérdésre válaszolva azt mondta: a Mazsihisz szerint nincs szükség a Sorsok Házára. Hozzátette, a magyarországi zsidóság körében végzett internetes felmérésük szerint „összesen 40 százalék jelezte azt, hogy szükség van a Sorsok Házára”.

A német megszállás emlékművével kapcsolatban is változatlan az álláspontjuk, de a megoldás módjáról párbeszédet kezdeményeztek – mondta Heisler András. Kiemelte: határozatukban három kritikus témát emeltek ki, de mint az utolsó passzusban is megemlítik: az emlékezet kultúráját szeretnék megváltoztatni.

A Mazsihisz közgyűlése vasárnap döntött úgy, hogy egyelőre nem vesz részt a holokauszt-emlékév kormányzati programjain. Arra kérték Magyarország miniszterelnökét, állítsa le a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű felállítását, állítsa le a józsefvárosi Sorsok Háza-projektet és „közéleti-szakmai megnyilvánulásai miatt” váltsa le a Veritas kutatóintézet éléről Szakály Sándort.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hétfőn az MTI-nek sajnálatát fejezte ki a döntés miatt. A miniszter szerint a Mazsihisz által felvetett kérdések figyelmet érdemelnek, de a bojkott, a párbeszédtől való elzárkózás rövid távú gondolkodásmódra vall.

A Mazsihisz hétfőn levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben egyebek mellett azt javasolták, a Sorsok Háza helyett a magyar-zsidó együttélést bemutató intézményt hozzanak létre.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.