Idén már második alkalommal kerül sor időközi önkormányzati választásra egy tízezer főnél népesebb településen. Marcaliban a 7-es számú egyéni választókerület képviselőjének, Buna Péter Tamásnak (Fidesz–KDNP) a lemondása miatt járulhatnak az urnákhoz. A voksoláson Petres Attila és Tripkovics Zsolt Mihály függetlenként, Mozsárné Kutor Veronika a Marcali az Otthonunk Egyesület, Kesztyüs Attila pedig a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltjeként indul. A még nem véglegesített névjegyzék szerint 1269 választásra jogosult helyi lakos két szavazókörben 6-tól 19 óráig adhatja le szavazatát.
2010-ben a voksolást a Fidesz–KDNP jelöltje nyerte, de 42,08 százalékos eredményt ért el, ami jóval elmaradt a párt országos szereplésétől. A szavazatok többségét a helyi civil szervezet és egy független jelölt vitte el, a Jobbik éppen hogy átlépte a három százalékot. A Somogy megyei településen egyébként a három évvel ezelőtti voksoláson a Fidesz–KDNP csupán a testületben tudta megszerezni a többséget, a polgármesteri címet egy helyi civil szervezet hódította el.
A 2006-os önkormányzati választáson ugyanebben a választókerületben Suchman Tamás, az MSZP képviselője győzött. A Horn-kormány privatizációért felelős tárca nélküli minisztere a szavazatok 41,55 százalékával szerezte meg a mandátumot, miközben országosan a szocialisták súlyos vereséget szenvedtek. Az MSZP a település polgármesteri címét is meg tudta szerezni. Suchman egyébként 2002-ben is ebben a körzetben diadalmaskodott, akkor a voksok több mint 65 százalékát szerezte meg.
Az elmúlt három önkormányzati választás eredményei alapján egyértelműen látszik, hogy ez baloldali körzet, éppen ezért érthetetlen, hogy a balliberális erők miért nem indítottak jelöltet az áprilisi országos megméretésre készülve. A Gyurcsány–Mesterházy-listának szüksége lenne a sikerekre az országgyűlési választás előtt, hogy a baloldalon elhiggyék: van esély a voksolás megnyerésére. A Jobbik számára az is nagy eredmény lenne, ha sikerülne elérni az ötszázalékos eredményt ebben a körzetben.
Mint arról korábban beszámoltunk, az országos párttámogatottsági adatok szempontjából a januári nagykátai voksolás bírt idén eddig a legnagyobb jelentőséggel. A Pest megyei településen a parlamenti erők közül az MSZP a Bajnai-párttal közösen állított jelöltet, valamint a Jobbik szállt ringbe, rajtuk kívül csak független aspiránsok indultak. A baloldal szempontjából nagyon jól jött volna a győzelem, a Jobbiknak pedig a szocik lenyomása lett volna komoly siker.
Ebben a nagykátai körzetben egyébként a Fidesz–KDNP mind 2002-ben, mind 2006-ban diadalmaskodott az országgyűlési listás szavazatokat tekintve, a Jobbik 2009-et követően erősödött meg. A voksolás végül egy független jelölt sikerét hozta, a baloldal csupán 18 százalék körüli eredményt tudott felmutatni, míg a Jobbik csak 14-et. Világosan kiderült, hogy a baloldal nem tudott áttörést elérni egy alapvetően jobbközép irányultságú választókerületben, míg a Jobbiknak egyetlen várakozása sem teljesült.