Suchman mindig győzött, de most már fél az MSZP

Suchman Tamás egykori győzelmei helyszínén szavaznak vasárnap az állampolgárok.

Kovács András
2014. 02. 22. 2:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén már második alkalommal kerül sor időközi önkormányzati választásra egy tízezer főnél népesebb településen. Marcaliban a 7-es számú egyéni választókerület képviselőjének, Buna Péter Tamásnak (Fidesz–KDNP) a lemondása miatt járulhatnak az urnákhoz. A voksoláson Petres Attila és Tripkovics Zsolt Mihály függetlenként, Mozsárné Kutor Veronika a Marcali az Otthonunk Egyesület, Kesztyüs Attila pedig a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltjeként indul. A még nem véglegesített névjegyzék szerint 1269 választásra jogosult helyi lakos két szavazókörben 6-tól 19 óráig adhatja le szavazatát.

2010-ben a voksolást a Fidesz–KDNP jelöltje nyerte, de 42,08 százalékos eredményt ért el, ami jóval elmaradt a párt országos szereplésétől. A szavazatok többségét a helyi civil szervezet és egy független jelölt vitte el, a Jobbik éppen hogy átlépte a három százalékot. A Somogy megyei településen egyébként a három évvel ezelőtti voksoláson a Fidesz–KDNP csupán a testületben tudta megszerezni a többséget, a polgármesteri címet egy helyi civil szervezet hódította el.

A 2006-os önkormányzati választáson ugyanebben a választókerületben Suchman Tamás, az MSZP képviselője győzött. A Horn-kormány privatizációért felelős tárca nélküli minisztere a szavazatok 41,55 százalékával szerezte meg a mandátumot, miközben országosan a szocialisták súlyos vereséget szenvedtek. Az MSZP a település polgármesteri címét is meg tudta szerezni. Suchman egyébként 2002-ben is ebben a körzetben diadalmaskodott, akkor a voksok több mint 65 százalékát szerezte meg.

Az elmúlt három önkormányzati választás eredményei alapján egyértelműen látszik, hogy ez baloldali körzet, éppen ezért érthetetlen, hogy a balliberális erők miért nem indítottak jelöltet az áprilisi országos megméretésre készülve. A Gyurcsány–Mesterházy-listának szüksége lenne a sikerekre az országgyűlési választás előtt, hogy a baloldalon elhiggyék: van esély a voksolás megnyerésére. A Jobbik számára az is nagy eredmény lenne, ha sikerülne elérni az ötszázalékos eredményt ebben a körzetben.

Mint arról korábban beszámoltunk, az országos párttámogatottsági adatok szempontjából a januári nagykátai voksolás bírt idén eddig a legnagyobb jelentőséggel. A Pest megyei településen a parlamenti erők közül az MSZP a Bajnai-párttal közösen állított jelöltet, valamint a Jobbik szállt ringbe, rajtuk kívül csak független aspiránsok indultak. A baloldal szempontjából nagyon jól jött volna a győzelem, a Jobbiknak pedig a szocik lenyomása lett volna komoly siker.

Ebben a nagykátai körzetben egyébként a Fidesz–KDNP mind 2002-ben, mind 2006-ban diadalmaskodott az országgyűlési listás szavazatokat tekintve, a Jobbik 2009-et követően erősödött meg. A voksolás végül egy független jelölt sikerét hozta, a baloldal csupán 18 százalék körüli eredményt tudott felmutatni, míg a Jobbik csak 14-et. Világosan kiderült, hogy a baloldal nem tudott áttörést elérni egy alapvetően jobbközép irányultságú választókerületben, míg a Jobbiknak egyetlen várakozása sem teljesült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.