Hende Csaba felidézte, hogy a rendszer kialakítása során számtalanszor megkapták, hogy a tartalékosok nem jelentenek „valós” képességet. Ezek a hangok viszont mintha megszűntek volna azóta, hogy a tavaly nyári dunai árvíz során mintegy 1400 önkéntes tartalékos katona segítette a védekezést – jegyezte meg a miniszter, hozzátéve: beigazolódott, hogy a honvédségben békében is szükséges egy alkalmazható, valós tartalékképesség biztosítása.
A tárcavezető felidézte: 2010-ben, amikor az új kormány hivatalba lépett, megkezdték a Magyar Honvédség tartalékosrendszerének fejlesztését. Az önkéntes tartalékosok létszáma a kormányváltáskor még papíron sem érte el a húszat, a valóságban pedig nulla volt; a Magyar Honvédség a 21. század első évtizedében a gyakorlatban is alkalmazható tartalékerő nélkül maradt – hangsúlyozta a miniszter.
Hende Csaba szerint a megelőző 20 évben a honvédség „fejlesztése” valójában folyamatos létszámcsökkentést, alakulatok felszámolását, s jellemzően – frissen felújított – objektumok bezárását jelentette. 2010 után nyerte vissza eredeti értelmét a fejlesztés, amikor a kormány és honvédelmi vezetés a honvédség elveszett képességeinek helyreállítását, továbbá egy a békeidőben jelentkező feladatokban is alkalmazható tartalékosállomány kiépítését tűzte ki célul.
A miniszter elmondta: 2011 januárjára már csaknem kétezer önkéntes tartalékos katonája volt a honvédségnek. A védelmi és műveleti tartalékosállomány létszáma mára az ötezret is meghaladja. Az elmúlt három év szakmai tapasztalatainak felhasználásával folytatják a rendszer fejlesztését, működőképességének biztosítását, hogy elérjék a kitűzött nyolcezres létszámot.
Az eddigi eredményekből erőt kell meríteni, de folytatni kell a munkát, ugyanis folyamatosan alkalmazkodni kell a lehetőségekhez és az új kihívásokhoz – tette hozzá Hende Csaba.
Benkő Tibor, a Honvéd Vezérkar főnöke kiemelte: a Magyar Honvédségnek egy olyan önkéntes tartalékos rendszerrel kell rendelkeznie, amellyel meg tudják valósítani célkitűzéseiket, s a tartalékosok is megtalálják számításaikat.
A vezérezredes kitért arra, hogy több volt katona jelentkezett tartalékos katonának. Ennek kapcsán kiemelte, hogy a korábbi haderő-átszervezések létszámcsökkentései során számos „értékes ember” szorult ki a rendszerből. Az ő tartalékosként való visszatérésük nagyban segítette a rendszer alapjainak kiépítését. A tapasztalattal rendelkező katonák sokat segítették a katonai múlttal nem rendelkező tartalékosokat – jelezte. Benkő Tibor azt mondta: az árvíz idején voltak, akik felszólaltak, hogy „hol az a több ezer tartalékos”.
Benkő Tibor ennek kapcsán kiemelte: a honvédségnél megvoltak ezek a tartalékok, de nem „kirakatpolitikát kell csinálni”, hanem ésszerűen, logikusan kell eljárni.
A vezérezredes azt mondta: évtizedekre visszamenően a legnagyobb bevonultatást hajtották végre, több mint 1300 embert zökkenőmentesen állítottak szolgálatba, s ez „példamutató eredmény az elmúlt évek semmittevéséhez képest”.