Varga Mihály rámutatott, hogy a 2010-es kormányváltáskor két gazdaságpolitikai céljuk volt: a foglalkoztatás növelése, valamint az ország, a családok, az önkormányzatok, a vállalkozások adósságcsapdából való kiszabadítása. Hozzátette: ma 22 éves csúcson van a foglalkoztatás, és megállították, illetve megfordították az eladósodás folyamatát, amely 2002 és 2010 között alakult ki.
A nemzetgazdasági miniszter emlékeztetett arra, hogy 2002-ben 53 százalék volt az államadósság GDP-hez viszonyított aránya, 2010-re, a szocialista kormányzás végére ez 83 százalékra növekedett. A jelenlegi kormány ezt kezdte el csökkenteni, és most már 80 százalék alatt van – ismertette.
Varga kitért arra, hogy a kormány először a megyei önkormányzatok, majd az 5000 fő alatti, végül az 5000 fő feletti települések adósságát vállalta át. A politikus beszélt arról is, hogy 2002 és 2010 között a Gyurcsány–Bajnai-kabinet a forrásokat is elvonta az önkormányzatoktól, a kötelező feladatokhoz nem adta meg a szükséges támogatást, így a települések hiteleket vettek fel és eladósodtak.
Kocsis Máté elmondta, hogy a kerület 2009 óta nem vett fel új hitelt, a régiek azonban évente 500-600 millió forintos terhet jelentettek. A kormány döntésével a józsefvárosiak élete jobbá válik, több pénz lesz fejlesztésekre, beruházásokra – hangsúlyozta. A Fidesz kommunikációs igazgatója is azon a véleményen volt, hogy a települések a korábbi szocialista kormányok rossz gazdaságpolitikai döntései miatt adósodtak el, így a józsefvárosi önkormányzat is a Gyurcsány-korszakban került bele „abba a csúszdába”, hogy 2009-re adóssága meghaladta a 10 milliárd forintot.
Kocsis Máté, akinek szavait többször is taps szakította félbe, azt mondta, az önkormányzat vállalja, hogy a következő években is, ahogy az elmúlt 5 évben is, nem eladósítással, hanem önerőből, jó, feszes, pontos, becsületes, tervezett gazdálkodással vezeti a kerületet. Hozzátette: elég erősek ahhoz, hogy az önerőt előteremtsék az uniós pályázatokra, és hogy az év végére valamennyi józsefvárosi közteret újjáépítsenek.
A polgármester beszámolt arról, hogy az elmúlt években a kerületben számos intézményt újítottak fel, azt követően mintegy négyszázezer négyzetméternyi közterület megújítása következett. Kocsis Máté közölte, a következő években a társasházak felújítása lesz a céljuk, de az Új Széchenyi Terv keretében szeretnék megkezdeni az Orczy-negyed program kidolgozását is.
Vas Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője sorsfordítónak nevezte 2014-et az önkormányzatok életében, mivel az adósság állami átvállalása után azzal lehetnek elfoglalva, milyen terveik vannak.
Az adósságátvállalás első lépéseként 200 milliárd forintnyi tartozást vállalt át az állam a megyéktől, majd az ötezernél kevesebb lakosú települések 74 milliárdja következett. Hozzátette: ezután az ennél népesebb önkormányzatok tartozásainak 40-60 százalékát vállalták át 610 milliárd forint értékben. Az állam idén, az utolsó ütemben 456 milliárd 75 millió forintot vállalt át 509 önkormányzattól. A kormány összesen mintegy 1300 milliárd forintot, az önkormányzatok teljes adósságállományát átvállalta.
A kormány ugyanakkor elismeri azon településeket, melyeknek nem volt szükségük adósságkonszolidációjára. Négy év alatt összesen 50 milliárd forintot kap az a több mint 1000 önkormányzat, amely felelős gazdálkodást folytatva, eladósodás nélkül biztosította települése működésének, fejlesztésének feltételeit. Az idei évben 12,5 milliárd forint áll erre rendelkezésre a központi költségvetésben.