Megszűnt a luxus: saját magukat tartják el a rabok

2010 előtt a légkondis rabszállítók, a kormányváltás óta az önfenntartó börtönök fémjelzik egyre inkább a hazai büntetés-végrehajtást.

MNO
2014. 03. 21. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ész nélkül öntötték a pénzt a büntetés-végrehajtásba a 2010 előtti években, a börtönök zsúfoltságát pedig törvényi liberalizációval kezelte a Gyurcsány-korszak. 2009-ben körülbelül 15 200-an voltak zárkában Magyarországon, ami ötödével több, mint amennyit a börtönkapacitás elbírt. A kormányváltás után koncepcióváltás történt a büntetés-végrehajtásban: a második Orbán-kormány nem kozmetikázta a statisztikát azzal, hogy enyhítette a bűnözők jogos jussát, hanem a szociálliberális korszak által bezárt fegyintézetek újranyitásába kezdett, illetve társadalmi vita után új büntetés-végrehajtási kódexet bocsátott a parlament elé – 2015. január 1-jével kétharmad részben önfenntartóvá válnak a bv-intézetek. Lássuk, hogyan jutottunk idáig!

A gyurcsányi kormányzás utolsó évében 118-ról 121 százalékra nőtt a hazai börtönök kihasználtsága, a fogvatartottak fele visszaeső vétkes volt, a börtönlakóknak pedig alig több mint a fele végzett valamilyen munkát vagy tanult. Ehhez képest a bv-parancsnokság – mint azt a Magyar Nemzet is megírta akkor – öt börtön bezárását fontolgatta takarékossági okokból. Végül bezárták a Gyorskocsi utcát és a solti börtönt, és lakat került a szabolcsi, a nagyfai és a zalai intézet főkapujára is, 32 fegyház maradt csupán az országban.

A nagy spórolás közepette Draskovics Tibor igazságügyi miniszter viszont 2009 szeptemberében 55 vadonatúj rabszállító autót adott át a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának, miközben Szabó Máté ombudsman börtönöket járt végig az országban, és elképesztő állapotokról állított össze egy paksamétát – összegzése szerint csak a veszprémi, a tiszalöki és a szombathelyi intézet ütötte csak meg a mércét, a miskolci börtön 185 százalékos túlterheltséggel üzemelt.

2010-ben a választók kétharmados többséghez segítették Orbán Viktort, aki belügyminiszternek visszahívta az első kormányában is szolgáló Pintér Sándort. Hivatali ideje kezdetén azonnal rávilágított, hogy a túlzsúfoltságot a börtönbezárások okozták, nem a rendteremtés hatékonysága – ismert adat: a Gyurcsány-korszak alatt háromezerrel csökkent a börtönlakók száma. A kormányprogramból kiderült: ez a kabinet az önfenntartó börtönök irányába tett lépést a korábbi évek semmittevése után.

A következő bő egy év csendes munkával folyt, majd Pintér Sándor 2012 februárjában a Közgázon jelentette be: a büntetés-végrehajtás üzemeltetésében álló vágóhíd után újabb termelőegységek születnek, a mindennapi kenyeret például saját fenntartású pékségben állítják elő. Az átalakítás részleteiben a Fidesz szakpolitikusa, Kulcsár József szorgoskodott a börtönök végiglátogatásával. Ő elsőként a fegyintézmények élelmiszer-ellátását gondolta házon belül megoldhatónak, amivel a napi 8-10 ezer forintos költség jelentős részét azonnal meg lehet takarítani.

A három csapás törvényének elfogadása és a rendőrségi létszámbővítés után valamivel nőtt a felderített és börtönnel büntetett cselekmények száma, így a kormány újranyitott zárkákat.

2012 májusában Pintér újabb helyzetjelentést adott: a hasznos munkát végző fogvatartottak egy része rendőri egyenruhákat és bakancsokat készített, előbbiből csakhamar 48 ezret, utóbbiból 40 ezer párat állítottak elő a fegyencek. Kilátásba helyezte akkor, hogy a rabok hamarosan a Magyar Postának és a BKV-nak is bedolgozhatnak, illetve a honvédség is számolhat a szolgálataikkal. 2013 nyarára már a börtöntöltelékek 70 százaléka végzett valamilyen munkát.

2013 szeptemberében bocsátotta társadalmi egyeztetésre a kormány a bv-kódexnek nevezett csomagot, ebben javaslatot tett a fogva tartás során felmerült költségek térítési kötelezettségére is a rabok részéről. A fogvatartott anyagi felelőssége ezek szerint a szándékos egészségsértés, az iratok nyomtatásához, másolásához vagy továbbításához kapcsolódó kiadások, a kondizás, de a merülőforraló, a hűtő, a televízió és a telefon használata is. Az anyag leszögezi, hogy a termelőmunkánál a feladatkijelölés közvetlen szempontja, hogy a feladat irányuljon az intézet fenntartására.

Az egyeztetés után bekerült a könyvbe, hogy a fogvatartottaknak nagyobb mértékben kell hozzájárulniuk fogva tartásuk költségeihez, ennek napi összege nem lehet kevesebb, mint az egyhavi alapmunkadíj egy százaléka. (Az alapmunkadíjnak el kell érnie a minimálbér legalább egyharmadát.) A szennyes ruha mosása szintén az elítélt pénztárcáját terheli, illetve tartalékot is kell képezniük a szabadulás közeledtével a börtönben szerzett jövedelemből.

A kódex koncepcióját a legtapasztaltabb bv-szakemberek állították össze azért, hogy a ma még csak az önfenntartáshoz szükséges javak saját erejének arányát egyharmadról kétharmadra emeljék. A 438 paragrafusból álló, indoklással együtt 288 oldalas törvénykönyv egy 1979-ben elfogadott törvényerejű rendelet helyébe lép 2015. január 1-jén, miután tavaly december 17-én az Országgyűlés elfogadta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.