A belügyminiszter kifejtette: 1991-ben Budapesten fogalmazódott meg egy rendőri konferencián, hogy ha Európa a polgárainak azonos biztonságot kíván nyújtani, akkor egy adott helyzetre a rendőrségnek minden tagországban ugyanazt a választ kell adnia. Hozzátette: ennek alapján határozták el, hogy nemzetközi rendőrképzést indítanak Magyarországon. Első lépésként Ausztria és Magyarország fogott össze és alapították meg 1992-ben a Közép-európai Rendőr-akadémiát, amelynek már nyolc ország a tagja.
Három évvel később, 1995-ben az FBI akadémia is elindult Budapesten, ahol már a kezdetekkor 24 ország rendőreit képezték, és eddig több mint 20 ezer embert oktattak itt.
Pintér Sándor elmondta: korábban nem valósult meg az a terv, hogy a Európai Rendőr-akadémia (CEPOL) központja Budapestre kerüljön, de amikor az angol kormány felmondta a CEPOL-lal a szerződést, újra megnyílt a lehetőség, hogy az intézmény Magyarországon működhessen. Az akadémia várhatóan szeptemberben nyitja meg kapuit Budapesten – mondta a belügyminiszter, egyúttal emlékeztetve arra, hogy Bánfi Ferenc már korábban megszerezte a CEPOL igazgatói helyét.
Gál Kinga európai parlamenti képviselő hangsúlyozta: a fideszes néppárti képviselőcsoport fontosnak tartotta bemutatni, mi az, ami Brüsszelben és Strasbourgban zajlik, ennek részeként van soron most rendezvényükön az Európai Rendőr-akadémia.
A CEPOL-lal összefüggésben elmondta: az akadémia esete jól példázza az európai képviselők érdekérvényesítő képességét. Úgy vélte, az intézmény Magyarországra költözése bizonyítéka annak, hogy az ország a legjobb pályázatot nyújtotta be és olyan feltételeket határozott meg, amelyeket teljesen egyhangúlag fogadott el az Európai Tanács. Hangsúlyozta: az, hogy minden „intézményi és politikai gáncsoskodás dacára” Budapestre kerülhet az Európai Rendőr-akadémia, jól példázza azt is, hogy milyen fontos az európai képviselők szerepe ebben.
A CEPOL 2005-ben jött létre. Feladata, hogy biztosítsa az európai rendőrségek vezető beosztású tisztjei együttműködését, képzési és kutatási tevékenységek szervezésével ösztönözze a bűnözés elleni küzdelmet, valamint a közbiztonság és a közrend terén folytatott, határokon átnyúló együttműködést.
Jelenleg Nagy-Britanniában működik, de a britek közölték, hogy a jövőben nem tudnak helyet biztosítani az ügynökségnek, ezért annak el kell költöznie. Hét ország jelentkezett, hogy otthont adna az akadémiának, közülük választotta ki a tagállamok szakminisztereit tömörítő tanács Budapestet.