Vajon mi fog történni április 6-án Borsodban?

Visszaszerzi-e legerősebb bástyáját április 6-án az MSZP? Borsod-Abaúj-Zemplén megyei választási keringő.

Kovács András
2014. 03. 21. 13:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014-es országgyűlési választást a korábbi hat voksolással szemben új választókerületi és jogszabályi környezetben tartják, amely alapvető hatással lesz a végeredményre is. Az MNO huszonkét részes sorozatban tekinti át a megyék és Budapest korábbi eredményeit, vázolja föl az érdekességeket és a választástörténeti tendenciákat, valamint az új választókerületi struktúra fényében a tippeléssel is megpróbálkozik. Sorozatunk negyedik részében Borsod-Abaúj-Zemplén megyét vesszük górcső alá.

A megyében az 1989-es választási törvény tizenhárom egyéni választókerületet állított föl. Miskolc négy körzetet kapott, és Ózd, Sajószentpéter, Kazincbarcika, Edelény, Encs, Sátoraljaújhely, Szerencs, Tiszaújváros és Mezőkövesd központtal létesült választókerület. A 2011-es választási törvény a korábbi tizenhárom helyett hét egyéni körzetet juttatott Borsodnak. Az új szisztéma szerint létrejött két miskolci, egy-egy ózdi, kazincbarcikai, sátoraljaújhelyi, tiszaújvárosi és mezőkövesdi választókerület. A legtöbb, 98 település a sátoraljaújhelyi körzethez tartozik.

 

Az 1990-es országgyűlési voksoláson Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az MDF, az MSZP és a KDNP szerepelt országos átlaga fölött, az SZDSZ messze alatta. A szocialisták számára a szerencsi körzet volt a legerősebb bástya, 26,26 százalékos eredményt értek el, a KDNP az encsi és a sátoraljaújhelyi választókerületben kapott 18 százaléknál többet. A megyében egyedül a szerencsi körzetben dőlt el a mandátum sorsa az első fordulóban, Németh Miklós miniszterelnök diadalmaskodott a szavazatok közel 60 százalékával.

Az április 8-ai második fordulóban a fennmaradó tizenkét körzetből tízben az MDF, egyben az FKGP és egyben az SZDSZ végzett az első helyen. A demokrata fórum áttörését jól mutatta, hogy három választókerületben is 60 százalék fölött szerepelt, a mezőkövesdi körzetben közel 70 százalékot összesített a jelöltje. Nagy meglepetést okozott, hogy Ózdon végül az FKGP futott be az első helyre, de ebben óriási szerepe volt annak, hogy az SZDSZ és Fidesz jelöltje nem tudott megegyezni a visszalépésről, pedig együttesen 62,5 százalékot értek el a kisgazda jelölt 37,5 százalékával szemben.

Az 1994-es parlamenti választás Borsodban is totális politikai földrengést hozott a négy évvel korábbi erőviszonyokhoz képest. A listás szavazatokat tekintve az MSZP messze országos átlaga fölött szerepelt a megszerzett több mint 40 százalékos eredményével. Rajtuk kívül csak a KDNP ért el országos átlagához képest jobb eredményt. A szocialisták legjobban a kazincbarcikai körzetben szerepeltek, ahol több mint 50 százalékot értek el, ráadásul az egyéni mandátumot már az első körben megszerezték. A kereszténydemokraták ismételten az encsi és a sátoraljaújhelyi körzetben teljesítettek a legjobban.

A második forduló még nagyobb MSZP-s fölényt hozott, amit jól jelzett, hogy kilenc egyéni körzetben is 50 százalék fölött szerepeltek az ellenzéki párt jelöltjei. Ózdon és Sajószentpéteren a 60 százalékot is meghaladta a szocialista jelöltek támogatottsága. Ezzel szemben a vörös szegfűs jelöltek a sátoraljaújhelyi és a szerencsi körzetben nem tudták átlépni az 50 százalékos támogatottsági arányt, ráadásul az előbbi választókerületben csupán néhány száz szavazattal nyert a szocialista aspiráns.

A tizenhat évvel ezelőtt tartott parlamenti választás fordulatokkal bővelkedett Borsodban. Az első fordulóban a listás szavazatokat tekintve az MSZP ismét országos átlaga felett szerepelt, és így simán verte a Fideszt. A kazincbarcikai és az ózdi körzetben szerepelt a legjobban, a Fidesz pedig Miskolc belvárosában és az edelényi körzetben kapta a legtöbb szavazatot. Az első kört követően a 13 egyéni körzetből csupán 2-ben vezetett a Fidesz–MDF által indított közös jelölt, Kupa Mihály pedig a szerencsi körzetben függetlenként bízhatott a győzelemben.

A május 24-ei második fordulóban végül hét egyéni kerületben győzött a jobbközép ellenzék, Szerencsen Kupa Mihály diadalmaskodott, és a szocialisták csupán öt körzetben örülhettek az első helynek. A legnagyobb fordulatok három miskolci kerületben történtek, ahol a magabiztos szocialista előnyökből néhány száz szavazatos Fidesz-győzelmek születtek. Nagy meglepetés volt, hogy Kupa függetlenként közel 60 százalékos eredménnyel nyomta le a szocialisták jelöltjét.

A 2002-es országgyűlési választás újabb fordulatot hozott a megye választástörténetében, bár ez nem lepett meg sokakat. A listás szavazatok alapján az MSZP több mint tíz százalékponttal verte meg a Fidesz–MDF szövetséget, így a balközép ismét országosan egyik legjobb eredményét érte el. Az első fordulóban hat egyéni körzetben eldőlt a mandátum sorsa, négyet az MSZP, kettőt a Fidesz–MDF szerzett meg. A legnagyobb különbségű siker Kazincbarcikán született, ahol a szocialisták aspiránsa több mint 40 százalékponttal verte a kormánypárti jelöltet.

Az április 21-ei második fordulóban semmilyen nagyobb meglepetés nem történt, az MSZP megnyerte azt az öt körzetet, ahol az ő jelöltje állt az élen, és a Fidesz–MDF is azt a kettőt, ahol vezetett. A legnagyobb izgalmakat a szerencsi körzet hozta, ahol többszöri újraszámolást követően Szabó György két szavazattal előzte meg fideszes riválisát, így ő nyerte el a mandátumot. Összesen a szocialisták kilenc, a kormánypártok négy körzetet tudtak elhozni.

A 2006-os választás az MSZP hasonló elsöprő sikerét hozta: a listás szavazatokat tekintve 50,94 százalékos eredménye országosan a legjobb volt, ennek eredményeként nyolc egyéni körzetben is megszerezte az első helyet. A szocialisták ismételten Kazincbarcika, Ózd, Tiszaújváros és Miskolc térségében szerepeltek a legjobban. A Fidesz–KDNP szövetség egyedül annak örülhetett, hogy az encsi és a mezőkövesdi körzetben már az első körben sikerült megszereznie a mandátumot. A második fordulóban csupán három körzetben kellett voksolni, amelyek közül az edelényi hozta a legnagyobb izgalmakat. Gúr Nándor, az MSZP jelöltje végül három szavazattal előzte meg Molnár Oszkárt, a Fidesz–KDNP aspiránsát. A megyebeli végeredmény 10:3 lett az MSZP javára.

A négy évvel ezelőtti parlamenti választás alapvetően rendezte át Borsod erőviszonyait. A legfontosabb változás, hogy a korábban kiemelkedően szereplő MSZP csupán a harmadik helyre futott be, és eredménye a párt országos átlaga alatt volt. A Jobbik a semmiből ért el közel 30 százalékos eredményt, a Fidesz–KDNP pedig bár győzött a listás szavazatok alapján, országosan ez volt az egyik leggyengébb megyéje. Az ország nagy részével szemben csupán három egyéni kerületben dőlt el a verseny a Fidesz javára az első fordulóban.

A második körben igazából csak az volt a tét, hogy a Jobbik képes lesz-e egyéni győzelmet aratni valamelyik körzetben, ez végül amiatt maradt el, hogy szavazói lényegesen kisebb arányban jelentek meg az urnáknál, mint a Fidesz–KDNP hívei. A legnagyobb izgalmak 2006-hoz hasonlóan az edelényi körzetben voltak, ahol a Jobbik visszalépett a függetlenként induló Molnár Oszkár javára. Molnár nagy hajrával végül több mint 400 szavazattal verte meg a későbbi kormánypárt jelöltjét.

A hat országgyűlési választás alapján egyértelműen látszik, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén 1994 és 2010 között az MSZP egyik legerősebb fellegvára volt. A jobboldal egyedül a megye északkeleti és délnyugati részein tudott a labdába rúgni. Egyelőre nem lehet tudni, hová fog kifutni az a változás, amely 2006 után kezdődött a szocialisták totális összeomlásával és a Jobbik felemelkedésével. Erre a kérdésre az idei három országos választáson minden bizonnyal választ kapunk.

Az új választókerületi beosztás erőviszonyait a 2002–10-es eredmények alapján igyekszünk felvázolni, ami természetesen nem lehet teljes körű. Ha a mostani felállásban tartották volna meg a 2002-es választást, akkor a baloldal öt, a Fidesz–MDF két egyéni győzelemnek örülhetett volna, 2006-ban a baloldal újabb sikert könyvelhetett volna el, így 6:1-re verte volna az akkori ellenzéket. A korábbi évek eredményeit mérlegre téve reálisan nézve a mai jobbközép erőknek két körzetben (mezőkövesdi, sátoraljaújhelyi) van a legnagyobb esélyük a mandátumszerzésre, a baloldal az öt egyéni győzelmet nagy valószínűséggel abszolválja.

Természetesen ehhez az szükséges, hogy a Jobbiktól nagy méretű szavazói tömbök vándoroljanak a balliberális erők oldalára. Ha ez nem történik meg, akkor a Fidesz–KDNP akár három vagy négy körzetet is nyerhet, ami egyben azt fogja jelenteni, hogy képesek lesznek arra az egyedülálló tettre, hogy a rendszerváltás óta először jobboldali kormányként folytassák a munkát.

A baloldal fellegvárának számított 2010-ig Baranya megye, ahol most négy egyéni választókerületben viaskodhatnak egymással a pártok. A múlt alapján a jobboldal csupán egyetlen körzetben számít favoritnak, ha ennél több körzetben is nyerni tud, akkor országosan sem lesznek gondjai.

 

Bács-Kiskun megye az ország egyik legerősebb jobboldali fellegvára, ahol az MSZP csak 1994-ben és 2006-ban tudott egyéni körzetet nyerni. Április 6-án ha a baloldal képes egyéni győzelmet szerezni az ország e részén, az minden bizonnyal országos sikerét fogja jelenteni. Ha a Fidesz–KDNP kormányon szeretne maradni, kötelező számára a százszázalékos győzelem.

 

Igazi billegő területnek számít Békés megye, ami azt jelenti, hogy aki itt eddig nyert, az alakított kormányt is a választásokat követően. A Viharsarokban négy egyéni körzetet alakítottak ki: ha a jobboldalnak sikerülne ebből kettőt vagy hármat nyernie, akkor országosan sem kell majd izgulnia.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.