A felügyelet is felelős lehet

A PSZÁF felelőssége is felmerülhet abban, hogy a Lombard Lízing Zrt. több mint fél évtizede nem tesz eleget egy jogerős bírósági ítéletnek.

Horváth Csaba László
2014. 04. 22. 4:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már 2009 januárjában tudomást szereztek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél (PSZÁF) a Szegedi Ítélőtábla jogerős ítéletéről, amely a Lombard Lízing Zrt. általános szerződési feltételeinek egy részét érvénytelenítette – tudta meg lapunk a Legfőbb Ügyészségtől. A bíróság a tisztességtelen feltételek további alkalmazását is megtiltotta a pénzintézetnek, azonban a kikötések egy része a szegedi székhelyű pénzintézet jelenleg hatályos általános szerződési feltételei között is megtalálható. A Lombard a hitelintézeti törvény hatálya alá tartozik, így a PSZÁF gyakorol felette törvényességi felügyeletet.

Ezért is különös, hogy a pénzintézet több mint fél évtized elteltével sem tesz eleget a 2008-ban kihirdetett jogerős bírósági ítéletnek. Így kérdéses, hogy a felügyelet miként tett eleget ellenőrzési kötelezettségének.

A PSZÁF 2013 októberében a Magyar Nemzeti Bankba olvadt (MNB), így a felügyeleti jogkört azóta az MNB gyakorolja. Ezért az ügyben a jegybankhoz fordultunk. Mások mellett arról érdeklődtünk náluk, hogy tekintve, hogy az ítélet óta a Lombard több alkalommal is módosította általános szerződési feltételeit, viszont az érvénytelen pontok közül többet továbbra is alkalmaz, mit tett a felügyelet a jogsértő magatartás megszüntetésének érdekében. Azt is megkérdeztük, milyen eszközök álltak a PSZÁF rendelkezésére, volt-e lehetősége arra, hogy akár a pénzintézet tevékenységének felfüggesztésével próbálják rábírni a Lombardot, tegyen eleget a jogerős ítéletnek. Binder István, aki a 2000-es évek elejétől a PSZÁF szóvivője volt, a szervezetek egyesülése óta pedig az MNB felügyeleti szóvivője, elmondta, dolgoznak a válaszokon, ám az ünnep előtt a több százezer adóst érintő ügyben feltett kérdéseinkre nem kaptunk feleletet.

Kiderült, a 2008-ban végződött közérdekű pert követően a felperes Csongrád Megyei Főügyészség a jogszabályok adta lehetőségekkel megpróbálta kötelezni a Lombardot, tartsa be a bírósági ítéletet, s ne alkalmazza tovább az érvénytelenített pontokat. A Legfőbb Ügyészség tájékoztatása szerint azonban a pénzintézetek és pénzügyi vállalkozások felett az ügyészség sem utasítási, sem felügyeleti joggal nem rendelkezik. Mint írták, 2009 januárjában tájékoztatták a törvényességi felügyeletet ellátó PSZÁF-ot a jogerős ítéletről.

Lapunk múlt szerdán számolt be arról: 2008-ban jogerős ítélet tiltotta meg a Lombard Lízing Zrt.-nek, hogy a bíróság által tisztességtelennek talált általános szerződési feltételeket tovább alkalmazza adósaival kötött szerződéseiben. A szegedi székhelyű pénzintézet azonban nem törődik a bírósági döntéssel. Azóta is több, már érvénytelenített kikötés megtalálható a Lombard általános szerződési feltételei között. Ennek ellenére a pénzintézetnél úgy látják, ők maradéktalanul eleget tettek a bíróság ítéletének, s törölték a kifogásolt szerződési feltételeket.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.