Egyetlen egyéni választókerületben sem változott meg az április 6-i részeredményekhez képest a választás eredménye, és az országos listás mandátumkiosztás sem módosult a szavazatok 99,99 százalékos feldolgozottsága alapján. A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint így a Fidesz–KDNP-nek 133, az MSZP–Együtt–DK– PM–MLP-nek 38, a Jobbiknak 23, az LMP-nek pedig 5 mandátuma lesz az új, 199 fős parlamentben, miután szombaton befejezték az átjelentkezők és a külképviseleteken szavazók voksainak összeszámlálását. Ezzel a jobboldali pártszövetség 2010 után újra kétharmadot szerzett a parlamentben. A Fidesz–KDNP országos listájára 2 264 730, az MSZP–Együtt– DK–PM–MLP-ére 1 290 804, a Jobbikéra 1 020 476 voks érkezett, az LMP-ére pedig 269 413-an szavaztak. A többi 14, országos listát állító párt nem érte el az ötszázalékos küszöböt, így nem jutott be az Országgyűlésbe. Az országos listát állított 13 nemzetiség szószólót küldhet a parlamentbe.
– A parlamenti mandátumok kétharmadának megszerzésével, a választók bizalmának köszönhetően a kormánypártok egyértelmű felhatalmazást kaptak a megkezdett munka folytatására, az ország talpra állítására – hangsúlyozta tegnap a választás eredményét értékelve Kocsis Máté. A Fidesz kommunikációs igazgatójának közlése szerint még Európában sem volt példa arra, hogy egy pártszövetség egymás után kétszer is kétharmados többséghez jusson. Kocsis úgy értékelte az eredményt, hogy ezzel a társadalom igent mondott a munkahelyteremtésre, a gazdaság megerősítésére, a kis- és közepes vállalkozások támogatására, a szociális biztonságra, a családok terheinek csökkentésére, az energiaárak mérséklésére és a nyugdíjak emelésére. – Emellett igent mondtak az új gazdaságpolitikára, a munkaalapú társadalomra, és nemet a gyűlöletre, a szélsőségekre és az unióból való kilépésre – tette hozzá.
Emlékezetes, a választás után közvetlenül a szavazatok 98,97 százalékát összesítették a szavazatszámláló bizottságok. Minden választókerületben egy szavazókörben nem bontották fel az urnákat, hanem elzárták azokat. Szombaton ezekbe az urnákba keverték bele a külképviseleteken és az átjelentkezéssel szavazók voksait, és együtt számlálták össze a szavazatokat, majd megállapították a nem jogerős végeredményt a választókerületekben. A százhatból nyolc egyéni körzetben volt esély arra, hogy a szoros állás miatt az éppen élen álló jelölt elveszítse első helyét. Hét választókerületben a Fidesz–KDNP javított az eredményén, ez arra volt elég, hogy ahol vezetett, ott nőtt a szavazatkülönbség, de a polgári oldal jelöltje a négy vesztésre álló körzetben csak közelebb tudott kerülni balliberális riválisához.
Kucsák László a főváros XVIII. kerületében mindössze 22 szavazattal vezetett a baloldali jelölt, Kunhalmi Ágnes előtt, végül azonban 60 szavazattal kapott többet riválisánál. A képviselő hangsúlyozta, az elmúlt négy évre eltervezett munkát hatékonyan végezték el, de van még tennivaló annak érdekében, hogy a pestszentlőrinciek és a pestszentimreiek számára minél élhetőbb legyen a városrész.
Mesterházy Attila MSZP-elnökkel ellentétben Kunhalmi Ágnes – aki Simon Gábor volt MSZP-elnökhelyettes helyett indult – gratulált riválisa győzelméhez. A 12-es választókerületben győztes László Tamás, aki összességében 277 szavazattal kapott többet a második Móricz Eszternél (MSZP–Együtt– DK–PM–MLP), azt mondta: bár a XV. kerület hagyományosan baloldali berendezkedésű, az elmúlt években sikerült olyan programokat indítani, amelyek nyomán jelentős átalakulás történt a városrészben.
A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.