A lap szerdai számában megjelent interjúban arra a kérdésre, hogy milyen mértékű eredménynél fontolta volna meg lemondását, a politikus azt válaszolta: néha nehezebb tovább csinálni, mint abbahagyni. „Minden kritikát elfogadok és megfogadok, de szerintem ebben a speciális helyzetben sokkal nagyobb kárt okoztunk volna, ha nem visszük tovább a folyamatot” – fogalmazott, utalva arra, hogy arra kaptak felhatalmazást, hogy végigvigyék a három választást. A személyes hibákat firtató kérdésre Mesterházy Attila azt válaszolta, minden olyan hibában, amelyet az eredmény kiértékelése során felsorolt, van személyes felelőssége. Hozzátette ugyanakkor, hogy az elmúlt években kollektív munka zajlott, és közös döntéseket hoztak, a legtöbbször egyhangú támogatással.
Az MSZP elnöke úgy véli, a többi párttal kiszélesített szövetség megkötésekor óriási volt a nyomás a szereplőkön, és ez a nyomás egyetlen irányba mutatott: a teljes összefogás felé. „Azok, akik korábban a leghangosabban követelték az összefogást, most szintén a leghangosabban kritizálnak ugyanazért” – fogalmazott. Hozzátette még: utólag persze mindig könnyű okosnak lenni, és könnyebb lenne másra mutogatni. Arra a felvetésre, hogy „mennyiben foglya az MSZP annak a véleményformáló értelmiségi körnek, amely erőteljesen követelte az összefogást”, Mesterházy úgy felelt: minden javaslat és értékelés mögött érzi a jó szándékot és a segíteni akarást, de az bebizonyosodott, hogy sajnos senkinek nincs a zsebében a bölcsek köve. A pártelnök úgy fogalmazott az összefogással kapcsolatban: egyetért „Bajnai Gordonnal és Szabó Tímeával, akik szerint az összefogásnak ebben a formában vége van”. Ismert: Juhász Péter is kijelentette, hogy soha többé nem lesz összefogás.
Mesterházy elárulta, hogy indulni fog az elnöki székért az őszi tisztújításon, mert azt szeretné, ha azok az emberek döntenének róla, akikkel együtt dolgozott, és akikkel végigharcolta az elmúlt négy évet. Kitérő választ adott viszont arra a kérdésre, hogy el tudja-e képzelni magát újra miniszterelnök-jelöltként a 2018-as választáson. Addig még rengeteg más dolgunk van – mondta Mesterházy, aki elmondása szerint csak azért fog dolgozni, hogy megszabadítsa az országot az Orbán-rendszertől.
Mint ismert, a baloldalon Mesterházy Attila személye komoly vitákat szült, a párt választmányi ülésén keményen bírálták a szocialisták elnökét, és felmerült a lemondása is, bár Mesterházy szerint erről szó sem volt. Fetser János orosházi MSZP-elnök egyenesen alkalmatlannak nevezte, és MSZP-s nyilatkozók szerint Lendvai Ildikó, Kovács László, Szekeres Imre és Braun Róbert is Mesterházy lemondása mellett érvelt.
Mesterházy egyik bírálója, Braun Róbert – aki az MSZP monori elnöke – bizalmi szavazást kért maga ellen. A lépésről a Ma reggelben elmondta, hogy egy elveszített szavazás után az a helyes eljárás, ha a tagoktól, aktivistáktól és szavazóinktól megkérdezzük, hogy bíznak-e bennünk annyira, hogy folytassuk. Braun bízik abban, hogy a választókerületében megerősítik ebben. Szerinte újra kell gondolni, hogy mit, hogyan, kivel.
Braun Róbert szerint változás lesz az MSZP-ben, változás lesz a baloldalon. „Újra kell gondolni, hogy mit, hogyan, kivel, mert az a fontos, hogy bizalmat kapjunk az EP-választáson és az önkormányzatokban, ehhez azt kell mutatnunk a választóinknak, ( ) hogy értettük a szavukat” – jelentette ki.
Braun ezúttal is elmondta, hogy Mesterházy Attilának illett volna felajánlania a lemondását, pontosan úgy, ahogy Horn Gyula megtette. „Én azt gondolom, hogy nem lehet félig Horn Gyulának lenni, ezt mondtam Attilának is. Tehát fontos az, hogy meghalljuk, hogy a választók mit mondanak nekünk, újragondoljuk, és 2018-ban újra megpróbáljuk, hogy Magyarország gyarapodó, erős és egyenlőbb társadalom legyen” – foglalta össze mondandóját.