Puch László, a párt egykori pénztárnoka a Pecsma.hu portálnak ki is mondta, a megújulást több mint két éve hirdette meg a párt, ám ez megtört azzal, hogy „visszamentek a múltjukba”. – Amikor 2011-ben az új pártvezetés felállt, akkor az MSZP nagy bölényei tisztességgel félreálltak, átadták a helyüket a fiataloknak, akiknek azonban most sikerült visszahozniuk a múltat, Gyurcsányt, Bajnait, Fodort és Kunczét – vélekedett, hozzátéve, hogy ez hiba volt.
Ettől függetlenül a várhatóan az év végén esedékes tisztújításon Mesterházy megőrizheti elnöki pozícióját, a pártban ugyanis sokak szerint nincsen alternatívája. Botka László választmányi elnökről rendszeresen mint potenciális kihívóról beszélnek.
Szocialista forrásaink azonban megjegyzik, ha Szeged polgármesterében lenne ambíció, és a pártnak jövőképet tudna adni, akkor már bejelentkezett volna az elnökségre. Informátoraink megjegyezték, hogy az MSZP-nek éppen jövőképe nincs. A következő hónapok feladata – immár nem először – a helyzetértékelés, utána pedig megpróbálnak működőképes stratégiát és programot kidolgozni, amely a választók számára is elfogadható.
Nem csitulnak azok a hangok sem, amelyek szerint Mesterházy Attila elnöknek fel kellett volna ajánlania lemondását a választási kudarc után. Braun Róbert, a párt választmányának tagja a Magyar Nemzetnek tegnap azt mondta, hogy a pártelnöknek és a kampányfőnöknek még a választás éjszakáján kellett volna ezt megtennie. Azzal érvelt, hogy 1998-ban Horn Gyula – mint Mesterházy példaképe – és Szekeres Imre akkori kampányfőnök is felajánlotta lemondását. – Nem lehet félig Horn Gyulának lenni – fogalmazott.
A kedélyeket csak tovább borzolja a szocialistáknál a hét végi választmányi ülésükről kiszivárgott, a rendpártiságot erősítő vonal. Mesterházy beszélt erről sajtóhírek szerint azután, hogy világossá vált: a Jobbik számos szavazatot vitt el tőlük. Az MSZP elnöke ugyanakkor tegnap már azt nyilatkozta a Népszabadságnak: „olyan, hogy rendpárti MSZP, nincs, nem is lesz.” Közölte, a „rendpártibb karakter” eleve erős kérdőjelekkel merült fel a választmányi ülésen, ennek lecsengését pedig néhányan félre akarják értelmezni.
A felvetés egyik legnagyobb ellenzője már a választmányi ülésen is az Országgyűléstől búcsúzó Steiner Pál volt. Tegnap reggel az ATV műsorában már úgy fogalmazott: „amennyiben a szocialista párt elmegy egy rendpárti felfogásba, akkor a továbbiakban engem ez az egész ügy nem érdekel.” Gúr Nándor, az MSZP alelnöke a Hír TV-nek nyilatkozva – a Jobbik eddigi álláspontjával egybecsengően – arról beszélt, hogy álláspontja szerint ez csak annyit jelent, hogy meg kell teremteni a jogoknak és a kötelezettségeknek a harmóniáját.
A teljes cikket a szerdai Magyar Nemzetben olvashatja.