A kistelepülési jelenlét hiánya, a túlzottan pragmatikus, az érzelmi azonosulást nem segítő program és a társadalmi folyamatok nem pontos megértése is hozzájárult a baloldal választási vereségéhez – mondta Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a szocialisták szombati választmányi ülése után sajtótájékoztatón, Budapesten.
Mesterházy Attila a tanácskozáson elhangzottakat összegezve azt is mondta, üzeneteik nem jutottak el potenciális szavazóik egy részéhez. Emellett hibaként említette, hogy nem vették elég komolyan a Jobbikot, nem vállalták vele a vitát, nem konfrontálódtak.
A pártelnök szerint mindebből az következik, hogy alapvető, radikális változásokra van szükség az MSZP-ben: szervezetátalakításra, megerősítve a kistelepülési jelenlétüket, nyitniuk kell a civil szervezetek felé, és alternatív nyilvánosságot kell teremteniük, hogy mondanivalójuk mindenkihez eljusson.
Országos szintű megállapodás helyett helyi egyezségekre van szükség az önkormányzati választás előtt a demokratikus ellenzéki oldalon – mondta Mesterházy Attila.
A pártelnök a választmány ülése után közölte: felhatalmazást adnak a helyi szervezeteknek, hogy eldöntsék, kikkel működnek együtt a helyhatósági választáson. Szerinte ez lehetőséget teremt arra, hogy a parlamenti választáson megvalósuló összefogásnál szélesebb, civil szervezetekkel és akár más pártokkal is kiegészülő együttműködések jöjjenek létre helyi szinten.
Mesterházy Attila az MTI kérdésére azt mondta, csak a főpolgármester-jelölti pozíció és a fővárosi közgyűlési választás esetében tart szükségesnek országos szintű egyeztetést, azok kiemelt jelentősége miatt. Ez a május 25-ei európai parlamenti választás után történhet meg.
– Tartalmi, politikai és szervezeti változásokra is szükség van az MSZP-ben – mondta Botka László, a szocialista választmány elnöke szombaton, a testület ülése után. A politikus közölte: önkritikus, konstruktív vitát folytattak a választási vereség okairól. Arra készülnek, hogy október 5-én lesz az önkormányzati választás, ezután következhet a tisztújítás a szocialista pártban. A választmányi elnök jelezte, ezzel ellentétes, a tisztújítás előrehozására irányuló javaslat nem volt. Mindebből az következik, hogy november végén, december elején lehet tisztújító kongresszus az MSZP-ben.
Nem ajánlotta fel lemondását Mesterházy Attila a választási vereség miatt az MSZP választmányának. A Hír TV információi szerint a zártkörű tanácskozáson a pártelnök és a pártvezetés is kapott bírálatokat a kampányban elkövetett hibákért. Az előzetes nyilatkozatok alapján a legtöbb kritika a vidéki választmányi tagoktól érkezhetett, hiszen a baloldal a fővároson kívül csak Szegeden nyert, az egyik miskolci körzetben pedig nyerésre áll.
„A vidék azt üzente, hogy valamit elcsesztünk.” Nem cifrázta mondandóját Orosháza korábbi szocialista polgármestere és parlamenti képviselője a választmányi ülés előtt a Hír TV riporterének nyilatkozva. Fetser János felidézte, hogy az 1998-as vereség után Horn Gyula lemondott az MSZP elnöki tisztségéről. Megjegyezte, hogy az európai szokásokat Mesterházy Attilának és Molnár Zsolt kampányfőnöknek is követnie kellene. „Ha egy csapat nyer, akkor együtt ünnepel mindenki, hogyha kiesik az NB1-ből, nem a játékosokat szokták elküldeni, hanem a vezetőket” – fogalmazott Fetser János.
A mellhártyagyulladással küzdő Szekeres Imre beérte volna annyival, ha Mesterházy Attila fejében megfordul a távozás gondolata. „Én azt gondolom, hogy vasárnap este volt egy lélektani pillanat, amikor az elnökségnek fel kellett volna ajánlania lemondását” – mondta Szekeres az ülés előtt. Az MSZP egykori elnökhelyettese szerint a két egymást követő vereség után az MSZP és a baloldal újraszervezése elkerülhetetlen.
Ugyanezt mondta az egyik volt pártelnök. Hiller István, aki a kudarc mélyreható elemzését várja a párttól, az önkormányzati választásnak nem feltétlenül vágna neki a jelenlegi pártvezetéssel. „Az európai parlamenti választás előtt személyi változást nem támogatok” – mondta Hiller.