Gyurcsány visszatáncol: nem mond le, ha becsődölnek

Hiába jelezte korábban a bukott kormányfő, hogy egy esetleges EP-választási bukta után feláll, mégsem így lesz.

MNO
2014. 05. 20. 9:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány – mint erről a HVG Online-nak adott interjújában beszél – azzal a baloldalon is elterjedni látszó vélekedéssel sem tud azonosulni, miszerint a Jobbik a baloldaltól vitt el voksokat április 6-án, és tartja magát ahhoz, hogy a Jobbikkal lehetetlen és nem is érdemes szóba állni. „A karantént ( ) jobban rá kellene zárni a Jobbikra. Falat építeni a párt köré” – fogalmaz Gyurcsány Ferenc, hízelegve azért a Jobbik-szavazóknak azzal, hogy csak a párt újnáci, a támogatóik nem azok. A pártelnök mellékesen megjegyzi, a DK „fiatal és szegény”.

Arra a kérdésre, hogy mégis miért kellett egymilliárd forintnyi frankhitelt felvennie korábban az MSZP-nek, azt mondja: „Próbálnék konkrét választ adni, de nehéz: minden bizonnyal azért, mert az új székház megvásárlása, felújítása ennyibe került, ( ) a frakció- és pártalkalmazottakkal együtt legalább 300-350 embernek adott fizetést” az MSZP. Azt nem tudta megmondani, ki hozta meg a hitelfelvételről szóló döntést, de azt elmondta, pártpénzügyekben Puch László „nagy szabadsággal vitte az ügyeket”. A szándék, hogy költözzenek el a Köztársaság térről, tőle jött.

Az EP-választásokhoz közeledve úgy sejti, a DK eléri a mandátumhoz szükséges 5 százalékot, és ugyanígy lett volna április 6-án, ha külön indulnak. Hogy miért nem történt mégis így, és miért nem született DK-frakció a parlamentben, Gyurcsány a választói akaratra mutogat, az pedig egyértelműen kinyilvánította az összefogás iránti vágyát. Ezt még Bajnai Gordon ellenében is így gondolja, aki – szerinte – maga kezdeményezte a közös indulást. Ebben a kérdésben, úgy véli, majd május 25. után fognak tisztábban látni; az EP-választást követően pedig háromhetes konferenciázásba kezd a DK a hogyan továbbról, de magától – korábbi véleményével ellentétben – nem fog lemondani, ha nincs mandátum. Ködösen fogalmaz arról, hogy vannak-e még miniszterelnöki ambíciói 2018-ra vagy későbbre.

Mindazonáltal „izgalmas politikát” mindenképpen van kedve „csinálni”, hisz 2018-ban kétmilliónál kevesebb szavazattal is nyerni lehet majd, de ehhez nem szabad gyengíteni az MSZP-t vagy Bajnaiékat. „A baloldal morgolódik, több a vélemény, kevés a cselekvés”, fogalmaz a politikai elemző hangján Gyurcsány Ferenc.

Folytatva ezt a „kört”, a DK-elnök nem tartja elképzelhetetlennek, hogy az MSZP végül nem indítja el Horváth Csabát a főpolgármesteri tisztségért, és „egyébként” neki is van „egy neve”, amit továbbra is titkol – de nem Vágó Istváné. Valószínűleg – ezt ő sejteti – azé, akit közös miniszterelnök-jelöltnek javasolt volna korábban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.