Gyurcsányék nem félnek

A DK karneválozva, az MSZP csalódottan fogadta az EP-választás eredményét. Ellenzéki körkép.

MNO
2014. 05. 25. 22:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ilyen részvétel mellett én a lottószámokat nagyobb biztonsággal tudnám megjósolni, mint azt, hogy kinek hány mandátuma lesz” – fogalmazott a részvételi adatokat kommentálva Szanyi Tibor. Hozzátette: „bár ekkora lett volna az érdeklődés a választópolgárok részéről, mint amennyit a sajtó most mutat ez ügyben”.

A szocialista párt összesen két mandátumot szerzett a választáson, ami eggyel kevesebb, mint ahány politikust eddig delegálni tudott Brüsszelbe az MSZP. A szocialisták részéről Szanyi Tibor és Ujhelyi István utazhat.

Az esti órákban nyilatkozatstopról számolt be a Jókai utcából a Hír TV helyszíni tudósítója, Gurmai Zita sem nyilatkozott a tévének. Mesterházy Attila pártelnök sajtónyilatkozatban jelentette be, hogy a párt teljes elnöksége szombaton felajánlja a lemondását a választmánynak.

Bajnai Gordon, az Együtt–PM Szövetség névleges listavezetője mindenkinek gratulált, aki mandátumot szerzett az európai parlamenti választáson. Elmondása szerint elégedett és büszke az eredményre a legifjabb pártszövetség tagjaként, és elsősorban azt hangsúlyozta, hogy számukra ez volt „az első önálló megmérettetés”. Szigetvári Viktor pedig úgy fogalmazott: „bebizonyítottuk, hogy van helyünk a baloldalon”. A szövetség 7,22 százalékot ért el, egy képviselőt, Jávor Benedeket küldhet Brüsszelbe.

Gyurcsány Ferencék karneváli hangulatban jelentették be, hogy közel 10 százalékos eredményükkel két képviselőt küldhetnek az EP-be, Molnár Csabát és Niedermüller Pétert. Gyurcsány, aki Bajnaihoz hasonlóan névleges listavezetője volt pártjának, az európai egyesült államokat éltette, megjegyezve, hogy „maradjunk patrióták és hazafiak, nem félünk spanyoloktól, szlovénektől, senkitől. [ ] Ezzel a választással lezárult a DK születésének hosszú, fáradságos története – mondta, majd zúgó vastaps szakította félbe. – Budapesten több körzetben is a Demokratikus Koalíció lett a legerősebb ellenzéki erő” – zárta beszédét Gyurcsány. Korábban ugyanő úgy fogalmazott, hogy nem a „demokratikus ellenzéki pártok” az ellenfelei a DK-nak, hanem a Fidesz–KDNP.

 

Schiffer András, az LMP társelnöke az eredmények megismerése után tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az LMP az országgyűlési választáson elért eredménye után egy újabb lépcsőt tett meg abba az irányba, hogy a magyar politikában mérvadóvá váljon. Meszerics Tamás listavezető úgy fogalmazott, nem nagyon szereti az ilyen izgalmas választási estéket, utalva az 5,01 százalékos, éppen küszöb fölötti eredményre. Azt is elmondta, a zöld frakcióban fognak ülni.

Az LMP-re 115 957 érvényes szavazat érkezett. Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke az LMP biztos mandátumszerzését érintő MTI-kérdésre azt mondta, a párt eredménye az 5 százalék határán van, így a külképviseleti szavazatok adott esetben érinthetik a mandátumszerzést. Az LMP-nek mintegy 300-zal van több szavazata, mint az 5 százalékos határ, és a külképviseleti szavazatok száma több mint hatezer.

„Óriási felelősséggel jár, hogy mi lettünk a második erő” – értékelte az eredményeket Vona Gábor. A Jobbik elnöke azt mondta: az aljas támadások ellenére beérett a párt kemény munkája, és ennek eredményeképpen összeomlott az MSZP. Vona úgy fogalmazott: „sokaknak mi lettünk az utolsó mentsvára”. A radikális párt konzerválta a 2009-es EP-választási eredményét, három képviselőt küldhet Brüsszelbe: Morvai Krisztinát, Balczó Zoltánt és Kovács Bélát.

A baloldali pártok között pozícióharc kezdődik azért, hogy ki szervezze meg „az új baloldalt” – mondták elemzők az eredményeket elemezve a Hír TV választási műsorában vasárnap éjjel. G. Fodor Gábor, a Századvég stratégiai igazgatója a műsorban úgy vélekedett, sem a bal-, sem a jobboldalon nincs a Fidesznek kormányzóképes kihívója, a baloldali pártok egyformán gyengék, most kezdődik el a vezető pozícióért a harc, az MSZP előnye minimális a Demokratikus Koalícióval szemben. Hozzátette: csak akkor van esélyük a jobboldallal szemben, ha eldől az elsőségért folytatott küzdelem. Ez most kezdődik el, és nem lesz rövid – fűzte hozzá.

Boros Tamás, a Policy Solutions igazgatója azt mondta, bár a Jobbik lett a második, ezt nehéz lesz győzelemként kommunikálni, mert kevesebb szavazatot kaptak, mint az áprilisi országgyűlési és az öt évvel ezelőtti európai parlamenti választásokon. Az MSZP szintén nem második, mert ők is rontottak, így „nincs második helyezett” – fogalmazott a politikai elemző. A választás tétje a baloldal szempontjából az volt, hogy ha a kis pártok kiestek volna és csak a szocialisták maradtak volna benn, akkor az MSZP-nél lenne az előny, az eredmény ismeretében azonban a kis pártok kerültek fölénybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.