A beruházáshoz a Környezet és energia operatív program pályázatán több mint 737 millió forintot nyert el az önkormányzat, amely a fennmaradó részt saját erőből, illetve az önerőalapból finanszírozta. A jelenleg napi 1000 köbméter kapacitású telep Nagykálló mellett a közeli Biri község területéről is fogadja és tisztítja a szennyvizet.
A program záróünnepségén Juhász Zoltán, a település független polgármestere elmondta, hogy a városban 1977-ben létesítettek természetes, nyárfás tisztító rendszert, amelyet 2000-ben bővítettek. A telep azonban egy 2005-ös vizsgálat alapján környezetkárosító módon üzemelt, ezért volt szükség egy korszerű szennyvízkezelő megépítésére.
Az új telep ügynevezett eleven iszapos és természetes tisztítási technológiával működik, mellette pedig több mint 47 hektáron energiafűz-ültetvényt is telepítettek, amely – a tisztított szennyvízzel öntözve – energetikai célra hasznosítható biomasszává alakítható. A polgármester kiemelte, az alkalmazott technológiának köszönhetően az ország egyik legkorszerűbb szennyvíztisztítójává vált a nagykállói telep.
Simon Miklós, a térség Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselője elmondta: a Nyírbátor központú választókörzet 32 településéből 17-ben zajlik valamilyen szennyvízberuházás. A tömeges építkezéseket az állam is segíti, az ilyen projektek támogatása a korábbi 84 százalékról 95 százalékra nőtt, így csaknem tíz százalékkal csökkent az ilyen beruházások önereje – fogalmazott a kormánypárti politikus.
A kivitelezési munkálatokat a Duna Aszfalt Kft. és a Kelet-Út Kft. konzorciuma végezte, az üzemeltetést az önkormányzat saját cége és a Nyírségvíz Zrt. közösen végzi. A beruházás nyolc új munkahelyet teremtett.