Az EP-választáson a Magyarországon élő uniós állampolgárok dönthettek úgy, hogy anyaországuk helyett a magyarországi EP-listákra kívánnak szavazni. Ehhez azonban névjegyzékbe kellett vetetniük magukat, ezt valamivel több mint 1600-an tették meg.
Az önkormányzati választáson azonban a magyarországi lakcímmel rendelkező uniós állampolgárokat az aktív és a passzív választójog is megilleti, azaz részt vehetnek a voksoláson és jelöltként is indulhatnak. Mivel a választójog automatikusan megilleti őket, ezért az EP-választástól eltérően nem kell névjegyzékbe vetetniük magukat ahhoz, hogy gyakorolhassák választójogukat.
A magyarországi lakcímmel rendelkező EU-s állampolgárok nemcsak a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásában vehetnek részt október 12-én: voksolhatnak és jelöltek lehetnek a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán is.
A nemzetiségi választáson való részvételhez azonban – hasonlóan a magyar állampolgárokhoz – nemzetiségiként kell regisztrálniuk legkésőbb szeptember 26-án 16 óráig. Regisztrálni személyesen a polgármesteri hivatalokban működő választási irodákban vagy levélben, valamint online az ügyfélkapun, illetve a www.valasztas.hu oldalon lehet.
Az alaptörvény szerint a magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgároknak passzív választójoguk van: választhatók, de nem szavazhatnak. Ez azt jelenti, hogy képviselő, polgármester vagy akár főpolgármester is lehet Magyarországon bejegyzett lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgár. Ahhoz, hogy akár a határon túli magyarok, akár a hajléktalanok jelöltként indulhassanak a voksoláson, kérniük kell regisztrációjukat a központi névjegyzékbe.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 598 sajtótermék hirdetési árjegyzékét tette közzé honlapján a választást megelőző kampányidőszakra vonatkozóan – közölte az ÁSZ szerdán az MTI-vel. A számvevőszék közleményében emlékeztetett arra: a választást megelőző kampányidőszakban a választási eljárásról szóló törvény szerint politikai hirdetést csak az a sajtótermék tehet közzé, amely előzőleg eljuttatta hirdetési árjegyzékét az ÁSZ-hoz.
Az október 12-i helyi önkormányzati képviselők választását megelőző kampányidőszakra vonatkozóan július 30-án 16 óráig, a kizárólag a nemzetiségi önkormányzati választáshoz kapcsolódóan közzétenni kívánt hirdetések esetében augusztus 5-én 16 óráig volt lehetőség.
Az ÁSZ a beérkezett és a törvényi előírásoknak megfelelő hirdetési árjegyzékeket feldolgozta és sajtótermékek szerinti bontásban a www.asz.hu oldalon a „Választás 2014” menüpont alatt elérhetővé tette. A helyi önkormányzati és a nemzetiségi önkormányzati választásokra vonatkozóan 366 nyomtatott és 232 elektronikus sajtótermék hirdetési árjegyzéke található meg a honlapon.
Az ÁSZ a sajtótermékek által megküldött árjegyzékek tartalmáért felelősséget nem vállal.
A sajtóorgánumoknak a választást követő 15 napon belül azt is közölniük kell a számvevőszékkel, hogy a politikai hirdetéseket kinek a megrendelésére, milyen ellenérték fejében, mely időpontban és milyen terjedelemben tették közzé.