Véget érhet a baloldali kis pártok között az október 12-i önkormányzati választásokra készülés jegyében hosszú hetek óta zajló, már bohózatba fulladó egyeztetési folyamat Budapesten. Látszólag sikerrel járt ugyanis a Szigetvári Viktor által vezetett Együtt–PM keddi fenyegetőzése az önálló indulásról és az egyezség felrúgásáról, ezért az MSZP tegnap több ponton is engedett.
Bár a szocialista párt az elmúlt időszakban számtalanszor hangsúlyozta, hogy az országos vagy fővárosi pártvezetés nem szólhat bele a kerületi szervezeteik döntéseibe, úgy látszik, mégis sikerült meggyőzniük az eddig saját érdekeikhez ragaszkodókat a tegnap délelőttre összehívott és több órán keresztül zajló budapesti elnökségi ülésen. A változás alapvetően Óbudát és Zuglót érinti, ahol az elmúlt hetekben nem sikerült egyezségre jutniuk az Együtt–PM-mel.
A tegnapi döntés szerint Óbudán egyértelműen az Együtt–PM akarata érvényesülhet, és az a körzet, amelyen egészen idáig vitáztak, végül Szigetváriéké lehet. Zuglóban is a szocialisták engedtek, ám még így is ők indíthatják a legtöbb egyéni képviselőt, cserébe a polgármesteri ambíciókat dédelgető Együtt–PM-es Karácsony Gergely támogatásáért. Egyetlen olyan kerület így is maradt, ahol az alkudozás nem járt teljes sikerrel: az MSZP fellegvárának számító XIII. kerület.
Lapunk is beszámolt róla, hogy Tóth József szocialista polgármester a tizenöt egyéni önkormányzati körzetből mindössze négyet engedett volna át az Együtt–PM-nek és a Demokratikus Koalíciónak (DK), utóbbi két párt azonban ezt kevesellte. Így ott valószínűleg minden egyéni körzetben elindulnak a szocialista jelöltekkel szemben az Együtt–PM és a DK – várhatóan – közös indulói, a polgármesteri székért azonban egyedül Tóth méreti meg magát.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke a tegnapi tanácskozás után szűkszavúan mindössze annyit közölt: minden nyitott kérdés lezárult, és pontot tettek a tárgyalási folyamat végére. Az egyeztetés részleteiről nem beszélt, csak annyit árult el, hogy mindhárom fél „nagy kompromisszumkészségről és bölcsességről” tett tanúbizonyságot. Hozzátette: már szövegezik a végleges megállapodástervezetet, és azt hamarosan az Együtt–PM és a DK is aláírja. Elmondása szerint a közeljövőben közösen fogják budapesti szinten aláírni a megállapodást, akkor mutatják be főpolgármester-jelöltjüket, Falus Ferencet is.
Úgy tudjuk, ez akár már ma megtörténhet, bár az ellenzéki pártok az elmúlt időszakban már többször is bejelentették a megállapodást, amelyből végül egyszer sem lett semmi. MSZP-s forrásaink azt hangsúlyozták, hogy a szocialisták már igazán szerettek volna pontot tenni az ügy végére, ezért is engedtek át több helyet. Ezt alátámasztja az is, hogy Trippon Norbert, a párt budapesti ügyvezető alelnöke is úgy fogalmazott, hogy sokkal korábban egyezségre kellett volna már jutniuk. – Itt az ideje, hogy véget vessünk ennek a bolhacirkusznak – mondta.
A Magyar Nemzet információi szerint a tegnapi MSZP-s egyeztetés közben szinte folyamatosan tartották kapcsolatot az Együtt– PM-esekkel, köztük Szigetvári Viktorral. Több forrásunk is hangot adott viszont annak az érzésének, hogy az Együtt–PM valójában nem is szeretne megállapodni, és a szocialistákat hibáztatva maradna ki az eddig elengedhetetlennek minősített összefogásból. Az Együtt–PM kedden még azt hangoztatta, elfogyott a türelmük, nem várnak tovább a szocialistákra, és önállóan indulnak Budapesten az őszi választáson. Az MSZP-t okolták, szerintük ugyanis a szocialista párt veszélybe sodorta az ellenzéki pártok megerősödését.
Juhász Péter, az Együtt–PM társelnöke pedig úgy fogalmazott: „Ez háború, amit az MSZP robbantott ki.” Délutánra azonban egy jelentőset léptek vissza, mert kiderült: az önálló indulásuk annyit jelent, hogy csak azokban a kerületekben állítanak saját jelöltet, ahol nem sikerült megállapodniuk a partnereikkel, alapvetően az MSZP-vel. Szigetvári tegnap reggel a Kossuth rádióban üzent az MSZP-nek, szerinte ugyanis korábban az ellenzék köreiben sok bosszúságot okozott, hogy a szocialisták egyes politikusai úgy politizáltak, „hogy piócának tekintették mind a Demokratikus Koalíciót, mind az Együtt–PM-et”.
A Magyar Nemzet már beszámolt arról, hogy több szocialista forrásunk is elégedetlen volt az elmúlt időszakban Kunhalmival. Volt, aki szerint a helyhatósági voksolás után új vezetésre lenne szüksége a fővárosi szervezetüknek. Ezt tegnap Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese is elismerte részben. – Egy dologban hibázott, hogy pénteken azt mondta, mi elfogadtuk azt a megállapodást, ami hétfőn köttetett, és ez nem így volt – mondta a politikus. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy egyetlen, a kommunikációs térben elkövetett hiba nem jelenti azt, hogy le kell váltani.
– A lényeg, hogy a politikai egyezség kialakításához közelebb kerültünk a mai napon – értékelte a tegnap történteket kora este Szigetvári Viktor. Az Együtt–PM ügyvezető társelnöke azt kevésbé tartotta lényegesnek, hogy a megállapodást milyen formában írják alá. Az egyeztetési folyamatból kimaradó Fodor Gábor-féle liberális párt eközben azt közölte, hogy a baloldali pártok komédiát csináltak a budapesti választásból és a főpolgármester-jelölésből. Az elmúlt napok egyezkedéseit látva a Liberálisok álláspontja véglegesnek tűnik: Bodnár Zoltán, a párt főpolgármester-jelöltje nem lép vissza senki javára.