Falus buktatna, és ismétli magát

Az egykori tiszti főorvos valamit azért csak elárult abból, amit szeretne tenni Budapesttel, de nem sokat.

NT
2014. 08. 15. 10:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus kijelentette, felkészült arra, hogy megbuktassák Tarlós István főpolgármestert. Azért dolgozik majd, hogy az emberek egészségesebb, boldogabb, sokszínűbb városban élhessenek – mondta. Kijelentette: véget vetnek annak a korszaknak, amelyben a budapestiek megkérdezése nélkül, a fejük felett döntenek „förtelmes szobrokról”, emberek elzavarásáról vagy arról, hogy szociális temetés címén „megásatják velük a saját sírjukat”.

Az egykori tiszti főorvosról, a Bajnai Gordon által szervezett Haza és Haladás Egyesület alapítójáról, a szocialisták nyugdíjastagozatának tiszteletbeli elnökéről már korábban kiderült, hogy még nincs konkrét programja arra az esetre, ha ő lenne Budapest főpolgármestere az őszi önkormányzati választás után. A Népszabadságnak adott interjújában arról beszélt, hogy egyelőre csak javaslatok vannak a tarsolyban, ugyanakkor „ahhoz, hogy az interneten véleményezni lehessen a program legfontosabb elemeit, egy hét, tíz nap is elég”.

 

Kávét tud hozni. Legalábbis a Vs.hunak adott interjúból ez derül ki. Falus a portálnak ezt annak kapcsán mondta, hogy miért tartja magát alkalmasnak a városvezetői pozícióra. Megismételte továbbá: „Budapestet meg kell menteni”. Falus a lapnak elárulta azt is, hogy programja néhány héten belül kikerülhet egy honlapra, ahol „viszonylag rövid időn keresztül szakemberek, újságírók és a városlakók is elmondhatják, mit szeretnének. Főleg ezek alapján szeretnénk meghúzni a prioritásokat.”

 

Hangsúlyozta, hogy véget vetnek a „csiricsáré” presztízsberuházásoknak, és visszaadják a budapestieknek a jogot, hogy maguk döntsenek az életük kérdéseiről és az általuk megtermelt pénz felhasználásáról. A következő hetekben találkozni fog minden kerületi polgármesterjelölttel, akikkel megbeszélik programjaikat – mondta Falus Ferenc. „Szabad, élhető Budapestet akarok, ahol mindenki minden értelemben fellélegezhet” – jelentette ki. Egy kérdésre válaszolva azt mondta, alkalmasnak és felkészültnek érzi magát a posztra, évek óta erre készül.

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció ügyvezető alelnöke arról beszélt, hogy Budapesten létrejött az ellenzéki megállapodás, amely alkalmas arra, hogy leváltsa Tarlós István főpolgármestert és a kerületi fideszes polgármestereket. Az alelnök közölte: az elmúlt hetek folyamatait a sajtó gyakran kasztingnak és bohózatnak nevezte, miközben ez szerinte nem volt más, mint egy nehéz tanulási folyamat. A baloldal ugyanis még nem volt olyan helyzetben, hogy három egyenrangú, közel azonos támogatottságú pártnak kell megállapodnia.

Budapesten nem az esélytelenek nyugalmával, hanem az esélyesek magabiztosságával állnak ki, és ennek eredményeként Falus Ferenc főpolgármester lesz, és reményeik szerint több mint egy tucat kerületben az ellenzéki jelöltekből lesznek a polgármesterek – jelentette ki.

Szigetvári Viktor, az Együtt–PM Szövetség társelnöke fontosnak tartotta, hogy 14 budapesti kerületben megállapodtak arról, hogy közösen támogatnak polgármesterjelölteket, és közösen indulnak egyéni választókerületekben. „A győzelemre kötünk megállapodást a főpolgármesteri versenyben és sok-sok budapesti kerületben” – szögezte le a politikus. Szigetvári arról is beszélt, hogy Falus Ferencnek, szemben a Fidesszel, van programja, kész a vitára, és a következő hetekben megmutatja: alkalmas arra, hogy olyan fővárost vezessen, ahol több lesz a balközép polgármester.

Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke arról beszélt, hogy kemény kompromisszumok által megteremtették a Fidesz leválthatóságának reményét. Kiemelte, hogy április 6-án több baloldali voks született, mint ahányat a kormánypártokra leadtak, mert „a főváros ellenáll [ ], és le akarja váltani a Fideszt”. Hangsúlyozta, hogy ha ezek közül a szavazatok közül levonják az LMP-re leadottakat, Budapesten akkor is fej fej mellett állnak a kormánypárttal.

Az önkormányzati választási törvény megváltoztatásáról azt mondta, azért született „új Budapest-törvény”, mert „nem jött ki a matek”, de a három párt újra megteremtette annak a feltételeit, hogy cselekvőképes politikai többség kovácsolódjon Budapesten.

Szomorúnak nevezte a szocialista politikus, hogy a fővárosban a felszíni felújítások alatt „rohad a mély, rohad politikai értelemben, rohad gazdaságilag, és rohad kulturális értelemben is”. Falus Ferenc viszont egy ilyen „agresszív” kormányzattal szemben képes lesz is a budapestiek érdekeit képviselni – közölte.

A három politikus felváltva felsorolta a közösen támogatott polgármesterjelöltek neveit. A harmadik kerületben Béres András (Együtt–PM), a negyedikben Trippon Norbert (MSZP), az ötödikben Juhász Péter (Együtt–PM), a hatodikban Kiss Róbert (Együtt–PM), a hetedikben Farkas Ferenc (DK), a kilencedikben Gegesy Ferenc (Együtt–PM), a tizedikben Élő Norbert (DK), a tizennegyedikben Karácsony Gergely (Együtt–PM), a tizenötödikben Hajdu László (DK), a tizenhetedikben Gy. Németh Erzsébet (DK), a tizennyolcadikban Szaniszló Sándor (MSZP), a tizenkilencedikben Gajda Péter (MSZP), a huszadikban Szabados Ákos (MSZP), a huszonegyedikben Horváth Gyula (DK) a közös jelölt. Kunhalmi Ágnes a végén hozzátette a tizenegyedik kerületben induló szocialista Molnár Gyula nevét is, akit csak az MSZP és a DK támogat.

A közös indulást rögzítő megegyezés aláírásának elmaradását firtató kérdésre Szigetvári Viktor azt mondta, írásban rögzítik, hogy koordinált indulásban állapodtak meg, hogy közösen támogatják Falus Ferencet, és emellett sok kerületi megállapodás is születik. Azt is kimondták, hogy mely polgármesterjelöltekkel szemben nem állítanak ellenjelöltet – tette hozzá, úgy fogalmazva: minden más félreértés volt a sajtóban.

A tizenharmadik kerületben nem született megállapodás a helyi MSZP-szervezettel, ott nem jön létre összefogás – folytatta. Ezért az angyalföldi egyéni kerületekben a DK és az Együtt–PM Szövetség közösen állít egyéni jelölteket az MSZP jelöltjeivel szemben, és az Együtt–PM továbbra is fontolgatja, hogy a kerületben saját jelöltet állítson a szocialista Tóth József ellen.

A tizenegyedik kerület szocialista polgármesterjelöltjét, Molnár Gyulát a DK támogatja, az Együtt–PM Szövetség nem, de abban megállapodtak, hogy nem indítanak ellene senkit. Az Együtt–PM viszont minden újbudai egyéni választókerületben indít saját jelölteket – mondta el Szigetvári Viktor.

Tizenegy fővárosi kerületben indít polgármester-jelöltet a Demokratikus Koalíció, közülük öt jelölt élvezi a baloldali pártok támogatását, hat kerületben az MSZP vagy az Együtt–PM jelöltjével szemben is elindulnak politikusaik. A tizenegy indulót Varju László, a DK elnökségi tagja mutatta be pénteken, budapesti sajtótájékoztatón. A párt saját politikusaként, de az MSZP-vel és az Együtt–PM-mel közösen jelöli a hetedik kerületben Farkas Ferencet, a tizedik kerületben Élő Norbertet, a tizenötödik kerületben Hajdu Lászlót, a tizenhetedik kerületben Gy. Németh Erzsébetet, a huszonegyedik kerületben pedig Horváth Gyulát.

Az ellenzéki párt önállóan indítja el a polgármesteri székért az első kerületben Kakuk Györgyöt, a nyolcadik kerületben Simon Györgyöt, a tizenkettedik kerületben Kerék-Bárczy Szabolcsot, a tizenhatodik kerületben Sebők Lászlót, a huszonkettedik kerületben Gréczy Zsoltot, a huszonharmadikban pedig Szekeres Ferencet.

A pártoknak a fővárosban a kompenzációs lista állítása érdekében legalább tizenegy polgármesterjelöltet kell állítaniuk.

Az Együtt–PM Szövetség, az MSZP és a DK közös főpolgármester-jelöltjének pénteki bemutatkozó sajtótájékoztatója előtt Szigetvári Viktor a Magyar Nemzetnek azt mondta, pártvezetői szinten nem teljes választási megállapodást írna alá az MSZP-vel és a Demokratikus Koalícióval az Együtt–PM. A pártszövetség ügyvezető társelnöke elmondása szerint ha lesz is nyilvános ceremónia, az csak Falus Ferenc főpolgármester-jelölti támogatásáról fog szólni. A kerületi szintű egyezségeket csak az adott városrészekben írják alá, ez már több helyen meg is történt, és folyamatosan zajlik a következő napokban is.

Szigetvári kijelentése azért is meglepő, mert szerdán még Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke arról beszélt, hogy már szövegezik a végleges megállapodástervezetet, és hamarosan az Együtt–PM Szövetség és a DK is aláírja. Elmondása szerint a közeljövőben közösen fogják budapesti szinten aláírni a megállapodást, akkor mutatják be főpolgármester-jelöltjüket, Falus Ferencet is.

A baloldali kis pártok az elmúlt szűk két hétben már többször is bejelentették, hogy létrejött a megállapodás közöttük, ám ez eddig valamiért mindig meghiúsult. Először az MSZP-re kellett várni, hiszen a nagy bejelentés ellenére a szocialisták valós döntéshozó fóruma még nem is bólintott rá a hosszú hetek alatt kialkudott összefogásra. Majd kiderült, hogy végül nem a másik két párttal kötött egyezséget hagyták jóvá, hanem több egyéni önkormányzati körzetet is önhatalmúan magukhoz vontak a partnereiktől. Ez odáig vezetett, hogy az Együtt–PM Szövetség a teljes egyezség felrúgásával és önálló indulással fenyegetőzött, így végül az MSZP több kerületben is engedett Szigetváriék javára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.