A hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt indult nyomozás folyamatban van a BRFK korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztályán – közölte lapunk megkeresésére a Fővárosi Főügyészség. Bagoly Bettina szóvivő elmondta: a nyomozás határidejét az illetékes kerületi ügyészség legutóbb októberig hosszabbította meg. Hozzátette, a folyamatban lévő nyomozásról bővebb tájékoztatás az ügyészség részéről nem adható.
Az eljárás év elején kezdődött, miután december 20-án Szilágyi György jobbikos országgyűlési képviselő hanyag kezelés, valamint csalás gyanúja miatt feljelentést tett az alapítvány ellen. A Gyermekrák Alapítvány tavaly év végén került össztűz alá, mivel működésével kapcsolatban számos visszásságról számolt be a sajtó. Balogh István azzal védekezett, hogy ötmilliárd forintból építenének kórházat, ezért nem költik el az adófelajánlásokból befolyt csaknem hatszázmillió forintot a rászoruló beteg gyerekekre. Az elnök közölte, a tizenhat éves működésük alatt befolyt mintegy 3,8 milliárd forintból 2,7 milliárdot adtak a daganatos gyerekeknek és a kezelést ellátó kórházaknak. Előfordult, hogy megtagadták a támogatást: az Index beszámolója alapján a Tűzoltó utcai klinika, a Szent László-kórház gyermek-csontvelőtranszplantációs főorvosának kérését is visszautasították.
A hírportál arról is beszámolt, hogy Balogh többször használta az alapítvány mentőjét magáncélra. Az is kiderült, hogy átláthatatlan a szervezet gazdálkodása. Az alapítvány tagadta a vádakat, de egy ügyészségi vizsgálat több szabálytalanságot is feltárt működésében. A szervezet miatt módosították az egyszázalékos felajánlások felhasználásának szabályait, az öszszeget most már egy éven belül fel kell használni.
A Gyermekrák Alapítványnak az Egyesült Államokban is van bejegyzett szervezete. Lapunk nyár elején utánanézett két, 2012-ben létrejött együttműködési szerződésnek, amelyeket a Children Cancer Foundation amerikai kórházakkal írt alá. A megállapodások arról szóltak, hogy Balogh alapítványának segítségével beteg gyermekeket utaztat ki a külföldi intézményekbe a jobb gyógyulási esélyek reményében. A kórházak tájékoztatása alapján azonban kiderült: bár konzultáció néhány esetben történt, végül a Children Cancer Foundation segítségével egyetlen gyermeket sem utaztattak ki.