Pálffy Ilona elmondta, a kedd délelőtti adatok szerint 233 szervezetet vettek nyilvántartásba, továbbá 27 szervezetről még nem hoztak döntést a megyei és a fővárosi testületek, valamint az NVB. Emlékeztetett arra, hogy négy évvel korábban az önkormányzati választáson 600-700 jelölőszervezet vetette magát nyilvántartásba. Az NVI elnöke jelezte, nem érti, miért ilyen „viszonylag kevés” az indulni kívánó szervezetek száma. A választáson való indulás, a jelöltállítás feltétele, hogy az adott szervezetek nyilvántartásba vetessék magukat.
Az új választási eljárásról szóló törvény szerint a kampány a választást megelőző 50. napon kezdődik és a szavazás napjáig, a voksolás befejezéséig tart.
Utalt ugyanakkor arra, hogy a szervezetek még szeptember 8-ig, az ajánlásgyűjtés és -leadás határidejéig kérhetik a regisztrációjukat a választási bizottságoknál, ám minél később jelentkeznek, annál kevesebb idejük marad a megfelelő számú ajánlás összegyűjtésére. Pálffy Ilona elmondta azt is, a regisztrált szervezetek eddig közel 355 ezer ajánlóívet kértek ki. Az NVI elnökének tájékoztatása szerint kedd délelőttig 23 jelöltet vettek nyilvántartásba a választási bizottságok.
Pálffy Ilona elmondta, 819 választópolgár jelezte, hogy a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán nem a lakóhelye szerinti településen kíván szavazni, hanem a tartózkodási helyén. Az önkormányzati választáson – szemben az országgyűlési és európai parlamenti választással – alapesetben mindenki a bejelentett lakóhelyén (korábbi elnevezéssel állandó lakcímén) szavazhat, de ha van érvényes bejelentett tartózkodási helye (korábban: ideiglenes lakcíme), akkor oda átjelentkezhet.
Azok jelentkezhetnek át a szavazásra a tartózkodási helyükre, akik ezt a címüket a választás kitűzését megelőzően legalább harminc nappal létesítették, valamint e lakcím érvényessége legalább a szavazás napjáig tart. Az átjelentkezési kérelmeknek október 10-én pénteken 16 óráig kell megérkeznie a helyi választási irodához (ahhoz, ahonnan a választópolgár át kíván jelentkezni). A kérelmet be lehet nyújtani személyesen a helyi választási irodánál, vagy elektronikusan a www.valasztas.hu oldalon keresztül.
Áder János köztársasági elnök július 23-án írta ki az önkormányzati választások időpontját október 12-ére, ez pedig azt jelenti, hogy átjelentkezési kérelmet csak az a választópolgár nyújthat be, aki legkésőbb június 23-án létesített tartózkodási helyet és az legalább október 12-ig érvényes. Az országgyűlési választáson 120 ezren szavaztak a lakóhelyüktől eltérő másik magyarországi településen.